NIJE DOVOLJNO TEK MOLITI ZA OPROST! Mi, gvatemalski biskupi, ne bojimo se istine!
Gvatemala (IKA )
Gvatemala, 31. 12. 1998. (IKA) - Prije dvije godine - 29. prosinca 1996. -gvatemalska vlada i pobunjenici potpisali su mirovni sporazum nakon dugogodišnjega oružanog sukoba, a taj je dan proglašen "Nacionalnim danom oproštenja". No, nakon dvije godine,
Gvatemala, 31. 12. 1998. (IKA) – Prije dvije godine – 29. prosinca 1996. -gvatemalska vlada i pobunjenici potpisali su mirovni sporazum nakon dugogodišnjega oružanog sukoba, a taj je dan proglašen “Nacionalnim danom oproštenja”. No, nakon dvije godine, tamošnja je nadbiskupija istaknula kako nije dovoljno zatražiti oprost, ako vlada ne preuzme potpunu odgovornost za kršenje ljudskih prava u tijeku oružanog sukoba, i to protiv nedužnih civila. Nadbiskupija Gvatemala, samo osam mjeseci od objavljivanja “Dokumenta za povijesno podsjećanje”, koji je stajao života pomoćnog biskupa Juana Gerardija, ističe da treba oprostiti, ali da to ne znači da je time i nestala potreba da se otkriju krivci.
“Da bi oprost doista bio potpun, mora se znati tko su krivci kojima treba oprostiti”, istaknuo je u razgovoru za Radio Vatikan biskup Santo Crista de Esquipulasa Rodolfo Quezada Toruno, te nastavio: “Nije dovoljno tek apstraktno oprostiti. Stoga očekujemo zaključke ‘Odbora za istinu’ koji će biti objavljeni u siječnju. Tek će onda u cijeloj Republici Gvatemali biti moguće promicati pokret oproštenja i konkretno oprostiti. No, ponavljam da je doista nedovoljno oprostiti apstraktno, bez poznavanja krivaca, kako se ti zločini ne bi ponovili. Inače bi i sam oprost više sličio tek političkom manevru u predizborno vrijeme.”
Mons. Quezada nije jedini koji u ovoj želji za brzim pomirenjem vidi “političke igre”, jer isto tako misle i brojne humanitarne organizacije koje vladu optužuju da je započela “lov na glasove godinu dana prerano”.
I iza ubojstva biskupa Gerardija 26. travnja ove godine stoje političke igre, ističe mons. Quezada. “Gledajte, svi dokazi potvrđuju da je ubojstvo mons. Gerardija političke vrste, jer se dogodilo samo 48 sati nakon objavljivanja ‘Dokumenta’. No, unatoč tome istraga se kretala isključivo u jednome smjeru i nikada se nisu razmatrali drugi mogući razlozi ubojstva. Mi, gvatemalski biskupi, ne bojimo se istine. Dobro smo upoznati s manipulacijama kojima je vođen proces, na početku protiv jednoga jadnog pijanca, a nakon tri mjeseca protiv o. Orantesa, koji jamči da je nevin. Ostale pretpostavke niti ne žele ispitati, a njima bi se došlo do pravih ubojica. Upravo zbog toga mi, biskupi, imamo dojam da postoji neprijateljski stav prema Crkvi u Gvatemali”, zaključio je mons. Quezada.