POZDRAV PREDSJEDNIKA HBK NA MARIJI BISTRICI
Marija Bistrica (IKA )
Marija Bistrica, 3. 10. 1998. (IKA) - Više od 500.000 hodočasnika srdačnim je pljeskom pozdravilo poglavara Katoličke Crkve papu Ivana Pavla II. kad je zajedno s ostalim kardinalima, nadbiskupima, biskupima i svećenicima stigao kod središnjeg oltara u M
Marija Bistrica, 3. 10. 1998. (IKA) – Više od 500.000 hodočasnika srdačnim je pljeskom pozdravilo poglavara Katoličke Crkve papu Ivana Pavla II. kad je zajedno s ostalim kardinalima, nadbiskupima, biskupima i svećenicima stigao kod središnjeg oltara u Mariji Bistrici. Papu je na početku euharistije na kojoj će blaženim biti proglašen kardinal Alojzije Stepinac, pozdravio uime Crkve u Hrvata, predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zagrebački nadbiskup Josip Bozanić. Zahvaljujući Papi za njegov ponovni dolazak, te za beatifakciju kardinala Alojzija Stepinca, nadbiskup Bozanić je Papi također čestitao dvadesetu obljetnicu njegova papinstva. “Zahvaljujemo Vam što u ovome Vašem drugom apostolskom posjetu spajate dva velika središta hrvatske i crkvene i državne povijesti – Zagreb i Split, da nam tako označite potrebu i zadaću i crkvenog i državnog jedinstva. U isto vrijeme, ponovno nas – osobito po svetom mučeniku Dujmu, utemeljitelju Crkve splitske – upozoravate na drevne kršćanske korijene na koje se u VII. stoljeću pricijepilo hrvatsko kršćanstvo. A opet, upirete prstom na suvremenog mučenika svjedoka vjere i vjernosti Kristu Isusu i njegovoj Crkvi, na zagrebačkoga nadbiskupa i kardinala Svete Rimske Crkve Alojzija Stepinca”, istaknuo je zagrebački nadbiskup. Predsjednik HBK također je posvjedočio: “Došli ste da ovdje izvršite beatifikaciju našega sluge Božjega, čin svojega vrhovnoga apostolskog autoriteta. I to baš na dan 3. listopada kada je Alojzije Stepinac – na taj dan godine 1946. – pred komunističkim sudom, nevin, održao svoj znamenit svjedočki govor. Nije to bio govor u svoju obranu. Bila je to vjeroispovijest za koje je svetinje živio, koje svetinje brani i za koje je spreman, čiste savjesti, svaki čas umrijeti. A to su: Bog, Krist Isus – pravi Bog i pravi čovjek, čast presvete Bogorodice, Crkva Božja, svetost ženidbe, pravo mladih na zdravi vjerski odgoj, kao i temeljna prava koja po Bogu ima svaki čovjek.
Te svetinje, baš danas na isti dan, 3. listopada, želite ovdje posvijestiti svima nama, svoj Crkvi Božjoj u Hrvatskoj i u čitavome hrvatskom narodu, kao i cijeloj Crkvi Katoličkoj i svim ljudima dobre volje”.