POLJSKI SVEĆENIK OBJAVIO DOKUMENTE O PROGONU KATOLIČKE CRKVE U NEKADAŠNJEM SOVJETSKOM SAVEZU
Varšava (IKA/CNS )
Varšava, 22. 7. 1998. (IKA/CNS) - Poljski svećenik salezijanac Roman Dzwonkowski objavio je podatke koji govore o progonu Katoličke Crkve u nekadašnjem Sovjetskom Savezu, koristeći se dosad nedostupnim arhivima iz pojedinih ruskih gradova. Profesor soci
Varšava, 22. 7. 1998. (IKA/CNS) – Poljski svećenik salezijanac Roman Dzwonkowski objavio je podatke koji govore o progonu Katoličke Crkve u nekadašnjem Sovjetskom Savezu, koristeći se dosad nedostupnim arhivima iz pojedinih ruskih gradova. Profesor sociologije na Sveučilištu u Lublinu o. Dzwonkowski u dva je sveska objavio niz dosad nepoznatih podataka, koji govore o progonu Crkve u dvadesetim i tridesetim godina ovoga stoljeća. Djela su objavljena pod naslovima: “Katolička Crkva u SSSR-u od 1917-1939.” i “Sudbina katoličkog svećenstva u SSSR-u”. Podaci govore o progonu više stotina svećenika, njihovu utamničenju i smaknućima. Pisac toga opsežnog prikaza priznaje, međutim, kako to nije dovršen posao, jer je bilo nemoguće naći sve podatke, budući da su neki neprovjereni, a on se htio držati isključivo činjenica koje je bilo moguće provjeriti sa svih strana. Dzwonkowsi kaže kako se nada da će te dvije knjige pripomoći u stvaranju drukčijeg stava prema nekadašnjim komunističkim društvima, posebice u usporedbi s nacističkim režimima s polovice ovoga stoljeća.
Tako se u knjizi navode i podaci o Mohilovskoj nadbiskupiji, koja je djelovala na području St. Petersburga, u kojoj su sve katoličke crkve osim njih dvije od ukupno njih 1.240, srušene prije, u tijeku i nakon drugoga svjetskog rata. Više od 120 svećenika te nadbiskupije ubijeno je u razdoblju od 1937. do 1938. godine. Godine 1995. Povjerenstvo ruske vlade priopćilo je da je više od 200.000 pravoslavnih svećenika i redovnica ubijeno u doba sovjetske vladavine, a više od pola milijuna ih je utamničeno u tome najvećemu svjetskom progonu kršćana u povijesti. Neka od tijela ubijenih pronađena su protekle godine u jednoj masovnoj grobnici u Rusiji, o čemu po prvi puta piše o. Dzwonkowski. Riječ je o tijelima katoličkog biskupa i jedne redovnice, kao i 31 katoličkog svećenika, te dva ruska pravoslavna metropolita, koji su ubijeni godine 1937.
Nadbiskup Tadeusz Kondrusiewicz, rimokatolički apostolski administrator europskog dijela Rusije, 1997. je osnovao povjerenstvo, koje ima zadaću istražiti progone katolika na području nekadašnjega Sovjetskog Saveza.