Istina je prava novost.

Pozdravna riječ zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića na svečanoj akademiji prigodom 50. obljetnice Instituta za crkvenu glazbu "Albe Vidaković"

Zagreb, Vijenac, 23. studenoga 2013. godine

Kao veliki kancelar, od srca čestitam 50. obljetnicu postojanja i djelovanja Instituta za crkvenu glazbu “Albe Vidaković” Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Srdačno pozdravljam sve sudionike sabrane na ovom svečanom akademskom činu, a posebno nastavno osoblje, studentice i studente Instituta, za koje je ovo velik dan. Radostan je to događaj za cijeli Katolički bogoslovni fakultet, u čijem sastavu Institut djeluje. Stoga čestitam zlatni jubilej Instituta za crkvenu glazbu veleučenom Dekanu, Predstojnici, studenticama i studentima, kao i svim djelatnicima Katoličkoga bogoslovnog fakulteta.
Radosna srca pozdravljam nazočne predstavnike iz crkvenog, sveučilišnog i društvenog života, a posebno rektora Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Aleksu Bjeliša.
Slaveći ovaj jubilej, spominjemo se dana 15. lipnja 1963. godine, kada je tadašnji veliki kancelar KBF-a, kardinal Franjo Šeper, vođen nastojanjem tadašnje Biskupske konferencije da se što prije i što temeljitije počnu ostvarivati koncilski zaključci o svetoj liturgiji i liturgijskoj glazbi, potvrdio odluku Fakultetskog Vijeća KBF-a da se osnuje Institut za crkvenu glazbu u okviru Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu te ovim riječima popratio svoju odluku: “Sveta liturgija i liturgijska glazba su bitni sastavni dio svečanog bogoslužja i bile su oduvijek središte duhovnog života i izvor svih duhovnih dobara za sve njezine članove. Ako je u jednom katoličkom narodu liturgijski život intenzivan, prožet žarom iskrenog i izravnog sudjelovanja najširih slojeva vjernika, moramo sa sigurnošću reći, da je to narod Božji, da je to živa Crkva, da je to grad na gori, kojega vremenite sile ne mogu razoriti”.
Institut za crkvenu glazbu službeno je otvoren 25. rujna 1963. godine. Tako je Katolički bogoslovni fakultet, uz postojeći Katehetski institut, dobio još jednu granu svoga istraživanja, predavanja i studija. Obraćajući se profesorima i uzvanicima, tadašnji dekan dr. Jordan Kuničić naglasio je uzajamnu povezanost teologije i crkvene glazbe ovim riječima: “Uostalom, svaka disciplina koja nosi karakter svetosti mora dokazati svoju ovisnost o vrhovnoj svetoj znanosti, tj. o teologiji. (…) U crkvenoj glazbi povezujemo se s umjetnicima, kontemplativcima, koji su nam ostavili napjeve, prelili u njih svoju svetu, umjetničku dušu. Povezujući se s njima povezujemo se sa svima drugima koji s nama pjevaju u jednoj zajednici”.
Danas, pedeset godina kasnije, Institut za crkvenu glazbu slavi zlatni jubilej svoga umjetničko-nastavnog djelovanja. Zato se sa zahvalnošću i poštovanjem spominjemo onih koji su omogućili osnivanje Instituta, kao i onih koji su mu osigurali život i opstojnost. Tu prije svega mislim na prvog predstojnika mo. Albea Vidakovića, pod čijem imenom i danas djeluje, a onda na mo. Anđelka Milanovića, koji je reformirao Institut i vodio ga prema smjernicama Drugoga vatikanskog koncila. Iako njihova imena stoje u temeljima Instituta, jednaka zahvalnost pripada svima koji su tijekom minulih desetljeća u Institut za crkvenu glazbu ugrađivali, a neki i danas ugrađuju svoje glazbeno-umjetničke, pedagoške i nastavničke sposobnosti prenoseći ih na mlađe generacije.
Poznato je da glazba stvara zajedništvo. Zato liturgija ima svoju glazbu oko koje se valja ustrajno truditi, ne radi promicanja glazbe, nego poglavito radi toga da zablista otajstvo Krista koje nam se po njoj objavljuje i ostvaruje. Sveti Augustin, koji je živio ljepotu susreta s Kristom, izražava to predivnom rečenicom koja nam o slavlju jubileja Instituta za crkvenu glazbu može puno reći: “Novi novum canamus canticum.” (Enarrationes in psalmos, 32, 1, 7).
Zahvaljujući pedesetogodišnjem djelovanju naš je Institut stvorio pretpostavke za takvo razmišljanje o crkvenoj glazbi ne samo na području Zagrebačke nadbiskupije, nego diljem Hrvatske, Bosne i Hercegovine i šire. Ostaje nam poželjeti da tu tradiciju nastavi i u budućnosti.
Čestitajući jubilej Institutu za crkvenu glazbu “Albe Vidaković” Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, odajem priznanje za dosadašnji rad na promicanju crkvenog pjevanja te molim svjetlo Duha Svetoga za blagoslovljeno djelovanje u narednim desetljećima, na slavu Božju, na radost Crkve i na dobrobit hrvatskoga naroda.
Hvala na pažnji.