Albanski biskupi za što skoriju integraciju zemlje u Europsku uniju
FOTO: Vatican Media // predsjednik Albanske BK nadbiskup George Anthony Frendo (vatican Media)
Bruxelles (IKA)
U sklopu rasprave o budućnosti procesa proširenja Europske unije, Vijeće biskupskih konferencija Europske unije prošlih je dana u svom sjedištu u Bruxellesu ugostilo predsjednika i generalnog tajnika Albanske biskupske konferencije nadbiskupa Georgea Anthonyja Frendoa i biskupa Gjergja Metu, prenosi 6. veljače Vatican News.
Albanski biskupi prošlih dana sastali su se s predstavnicima europskih institucija i Crkve da bi razmijenili mišljenja o izazovima i mogućnostima integracije Albanije u Europsku uniju. Naime, na sastanku Europskog vijeća u listopadu prošle godine, nakon rasprave o proširenju i procesu stabilizacije i pridruživanja Albanije i Republike Sjeverne Makedonije Europskoj uniji, Francuska je stavila veto na otvaranje pregovora za pristupanje tih dviju zemalja te je odlučeno da se to pitanje ponovno razmotri uoči predstojećeg sastanka na vrhu zemalja Europske unije i jugoistočne Europe, zakazanog za svibanj u Zagrebu. Predsjednik Europskog parlamenta David Sassoli, koji je prošlih dana posjetio Tiranu, izrazio je nadu u što skoriji početak pregovora o pristupanju.
Mislim da i Albanija može pridonijeti Europi, istaknuo je u razgovoru za Radio Vatikan nadbiskup Frendo te napomenuo kako je, primjerice, u toj zemlji obitelj još uvijek prilično ujedinjena; ona ista obitelj koja je danas, nažalost, u mnogim zemljama izložena napadima. Spomenuo je i poštovanje prema starijim osobama kao jedan od pozitivnih vidika albanskoga društva, objasnivši da se tu dobnu skupinu u mnogim europskim zemljama smatra teretom za društvo i obitelj, dok ih se u Albaniji još uvijek vrlo mnogo cijeni.
Predstavnici Katoličke Crkve u Albaniji u Bruxellesu su se, među ostalim, sastali s povjerenikom za europsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju. U vezi s time, nadbiskup Frendo kazao je da je od listopada, kada je odgođena odluka o otvaranju pregovora o ulasku te zemlje u Europsku uniju, došlo do pozitivnog razvoja situacije i nastavka rada na potrebnim reformama. Također, čini mu se da se i u Europskoj uniji promijenio stav te da je trenutačno ozračje malo više u korist Tirane.
Predsjednik Europskog parlamenta izrazio je potporu nedavnoj inicijativi albanskih vlasti o oduzimanju imovine stečene nezakonitim aktivnostima kriminalnih skupina. Borba protiv korupcije i organiziranog kriminala jedan je od uvjeta Europske unije za otvaranje pregovora. U Albaniji je postignut velik napredak u borbi protiv droge i organiziranog kriminala te u reformi pravosudnog sustava, istaknuo je nadbiskup Frendo.
Proteklo je razdoblje obilježeno izlaskom Velike Britanije iz Europske unije, dok se Albanija, pokušavajući nadvladati šok nakon snažnog potresa koji je pogodio zemlju u studenome prošle godine, nada da će čim prije postati njena punopravna članica. Nažalost, ta je zemlja jugoistočne Europe oduvijek bila na marginama, pogotovo tijekom razdoblja komunizma, ali je nakon njegovoga pada otvorila vrata Europi. Jedan je od pokazatelja porast broja turista. Ambicija je Albanaca da budu živi, konkretan dio Europske unije, a Katolička Crkva izrazila je potporu toj integraciji.