Istina je prava novost.

Predstavljena knjiga „Bartolo Longo - od sotonističkog svećenika do Apostola Krunice“

Knjiga poljskog autora Mareka Wośa „Bartolo Longo - od sotonističkog svećenika do Apostola Krunice“, predstavljena je u dominikanskoj crkvi Kraljice sv. Krunice na zagrebačkoj Koloniji. O knjizi je govorio fr. Domagoj Augustin Polanščak, OP. Osvrnuo se na apostolsko pismo Ivana Pavla II. "Krunica Blažene Djevice Marije" u kojem sveti papa nekoliko puta spominje nepoznatog blaženika Bartola Longa i naziva ga Apostol Krunice.

Put Bartola Longa prema svetosti je neobičan. Rođen je u dobrostojećoj katoličkoj obitelji na jugu Italije. U djetinjstvu je u obitelji molio krunicu. Studirajući pravo, ulazi u ‘krug okultista’ u Napulju. Njegovo napredovanje u okultizmu dovodi ga do depresije, do suicidalnih misli. Pomažu mu prijatelji, katolici i dovode ga dominikanskom svećeniku o. Albertu Radenteu. On mu je pomagao u kritičnim godinama obraćenja, u prelasku iz mraka u svjetlo Božje. Zanimljivo je da ga je mjesec dana ispovijedao prije nego li mu je dao odrješenje. Pri tome se niz duša molilo za Bartolovo obraćenje.

Bitan element Bartolova obraćenja je molitva krunice. Gospa ga je, preko molitve krunice, izvukla iz tame okultizma i uvela u svjetlo Božje, u služenje. U vezi s tim blaženi Bartolo Longo napisao je: „Kao što se dva prijatelja, koji su često zajedno, nastoje prilagoditi također i u navikama, tako i mi, zapodijevajući prijateljski razgovor s Isusom i blaženom Djevicom u meditaciji otajstava krunice i dijeleći isti život u svetoj pričesti, možemo postati, koliko nam to dopušta naša ograničenost, slični njima i možemo od tih najuzvišenijih uzora naučiti živjeti ponizno, siromašno, skrovito, strpljivo i savršeno.“ Bartolo se potpunim pouzdanjem predao Gospodinu. Tako je nastalo danas poznato marijansko svetište u Pompejima, niz institucija za siromašnu djecu, a posebice dom za napuštenu djecu zatvorenika.

Predgovor knjizi napisao je napisao fr. Marko K. Glogović, OSPPE. „Izuzetno mi je drago što naš narod konačno dobiva ovo silno potrebno i predivno štivo koje će, vjerujem, uroditi mnogim spasonosnim plodovima! Tko god je posjetio slavno Gospino svetište u talijanskim Pompejima nikada i nikako ne može zaboraviti taj susret s Majkom i s Njezinim pouzdanikom, suradnikom i glasnikom Njezine ljubavi prema čovjeku – blaženim Bartolom Longom”, zapisao je u predgovoru fr. Marko K. Glogović.

„Sva su Marijina svetišta svakako posebna mjesta. Kao da su to mjesta „oslobođena“, zaštićena od duha ovoga svijeta, ispunjena milostima koje teku iz Njezina Srca, preko Njezinih ruku, po Njezinu zagovoru kod Sina Isusa; ona su uistinu „komadić Neba na zemlji“. I svako je to mjesto bremenito nekom svojom specifičnošću. Tako je i s Pompejima – ovo je uistinu mjesto prožeto Njezinom prisutnošću i stjecište neizrecivih čudesa čiji se otajstveni tragovi osjećaju i vide na svakom koraku. A upravo nam ova knjiga pobliže objašnjava kako je sve počelo i kako je Gospodin preko Svoje Majke malo po malo radio na podizanju ovoga čuda”, zapisao je fra Glogović i svima preporučio čitanje ove knjige.

Knjigu je prevela Jelena Vuković, a lektorirala Marija Vuković. Urednica je Brigita Peček. Knjiga „Bartolo Longo“ izdana je u Biblioteci Stella Maris.

Predstavljanje knjige glazbom su uljepšali fr. Bonifacije Franjo i fr. Karlo Luka Kvesić.