list Marija - logotip
Zagreb (IKA)
Izašao je novi broj vjerskog lista za Marijine štovatelje „Marija“ u izdanju franjevaca splitske provincije Presvetog Otkupitelja sa sjedištem u Splitu.
Svibanj je poznat kao mjesec posvećen Gospi. Često se kaže kako je najljepši mjesec u godini posvećen Najljepšoj među ženama, ali i – majci. Zato je i tematika novog broja marijanska i majčinska, poručuju iz uredništva.
Na naslovnici „Marije“ reprodukcija je Gospe s Djetetom poznatoga slikara Salvatora Dalija, a kako je 24. svibnja blagdan Pomoćnice kršćana, zadnja korica posvećena je župi Pomoćnice kršćana u Klobuku u Hercegovini. Na ovitku je fotografija klobučke Gospine župne crkve, a unutra kratak prikaz povijesti župe i crkve. Marija Pomoćnica zaštitnica je Kine, pa ju Kristian Stipanović u svom članku predstavlja kao „Majku Kineza“, poručuju iz uredništva.
Podsjećajući na zgodu iz života poznatoga ruskog majstora pera Dostojevskoga, urednik fra Petar Lubina u uvodnoj riječi upozorava na važnost Gospine prisutnosti u vjerničkom životu i što nam ona može značiti, osobito kad se nađemo u nevolji. Stanko Jerčić u svom članku razglaba o nekim mučnim pitanjima sadašnjeg trenutka koja su se pojavila među nama nakon nemile smrti djevojčice iz Nove Gradiške i postavlja određena protupitanja koja nas prisiljavaju na donošenje pravih odgovora. Između Papinih tekstova o Gospi izabrali smo riječi o mjestima zadivljenosti. Donosimo i svjedočanstvo Gospina zagovora u slučaju jednog ozdravljenja, poručuju iz uredništva.
U svibnju ima više blagdana uz koje su vezani pojedini tekstovi. Tako je 12. svibnja blagdan sv. Lepoloda Mandića, pa na str. 5 donosimo njegovu molitvu Gospi, a njega je i kao osobita Gospina štovatelja predstavio u svom članku Ante Ivan Rozić. 13. svibnja obljetnica je prvoga Gospina ukazanja u Fatimi, što je bilo povod za članak kad su počela organizirana hodočašća Gospi u Fatimu. Uz blagdan Duhova vezano je razmatranje Ivana Bodrožića o Mariji koja je obdarena darom govora i navještaja riječi. Ovoga svibnja 50 je godina od posvete župne crkve u Pleternici, pa je i o tome jedan stupac, poručuju iz uredništva.
Tijekom svibnja sjećamo se nekih tragedija iz povijesti hrvatskoga naroda, pa je u vezi s time i tekst „Kakva žena!“ u rubrici „Moja djeca i ja“. Nova knjiga Josipa Mužića pod naslovom „Gospa i Hrvati“ bila je povod za razgovor s njezinim autorom zašto još jedna knjiga o Gospi i o čemu je sve u njoj riječ. Nikola Kuzmičić piše o potrebi šutnje i o moći riječi, na što se nadovezuje Silvana Dragun svojim člankom o blagoslovu šutnje, poručuju iz uredništva.
Proučavajući mariologiju tijekom povijesti, Dinko Aračić predstavlja Ivana Kalvina, jednoga od stupova protestantizma u Francuskoj, Švicarskoj i Nizozemskoj, koji je reagirao na marijansku pučku pobožnost u 16. stoljeću koja je poprimila pretjerane oblike, a Miljenko Sušac što bi sve trebalo raditi za istinsko življenje posvete Gospi kao puta do Isusa. Pod naslovom „Gospin osmijeh“, fra Ante Branko Periša predstavlja kip Gospe od Osmijeha posredstvom kojega je ozdravila sv. Mala Terezija (19. st.). Pitajući se je li majčinstvo danas u krizi i zašto, Danijela De Micheli Vitturi opisuje u svom članku obitelj kao izvor majčinstva, poručuju iz uredništva.
Za molitvu krunice predlažemo obrasce napisane na temelju evanđeoskih tekstova svibanjskih nedjelja za razmatranja Isusove krunice (4). Tu su i savjeti za sretan brak, misli o Gospi bl. Ivana Merza i šale te marijanske vijesti iz domovine i svijeta, ponuda knjiga, zahvale, spomeni, darovi i preporuke te pokojnici koji su nas napustili posljednjih dana, poručuju iz uredništva.