Predstavljena zbirka "Priče iz Domovinskog rata iz pera srednjoškolaca"
Foto: Tomislav Brandt/Hrvatski vojnik // Nagrađeni i pohvaljeni učenici za priče iz Domovinskog rata
Zagreb (IKA)
Na prigodnoj svečanosti, održanoj u ponedjeljak 2. kolovoza u Novinarskom domu u Zagrebu predstavljena je zbirka "Priče iz Domovinskog rata iz pera srednjoškolaca" te uručene nagrade i pohvale učenicima za najbolju kratku priču o Domovinskom ratu, izvijestili su iz Ministarstva hrvatskih branitelja.
Nagrade i pohvale iz ovogodišnjeg javnog poziva učenicima i njihovim mentorima uručio je potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, a uz nagrađene i pohvaljene učenike i mentore te njihove roditelje, svečanosti su nazočili izaslanica ministra znanosti i obrazovanja Vesna Šerepac, izaslanik ministra obrane Ivica Grebenar, predstavnici Ministarstva hrvatskih branitelja te članovi Povjerenstva za vrednovanje priča i uredništva Hrvatskog vojnika.
Ministar Tomo Medved: Naša misija nam mora biti podizanje svijesti mladih o Domovinskom ratu
„Neizmjerno sam ponosan na ovaj projekt Ministarstva hrvatskih branitelja kojem je svrha očuvanje sjećanja i promicanje vrijednosti Domovinskog rata kroz afirmaciju pisane riječi te poticanje na promišljanje značaja Domovinskog rata kod učenika srednjih škola. Pokrenuli smo ga kako bismo potaknuli mlade naraštaje i na ovakav način razvijanja domoljubnih osjećaja i upoznavanje nacionalne povijesti jer, kao što znamo, narod koji ne poznaje svoju povijest nema ni budućnosti“, kazao je tom prigodom ministar Tomo Medved.
„Naša Domovina jedinstvena u Europskoj Uniji po svojoj novijoj povijesti, stoga nam misija mora biti podizanje svijesti mladih o Domovinskom ratu i prenošenje važnost žrtve hrvatskih branitelja za našu današnju slobodu. Sve pristigle kratke priče o Domovinskom ratu učenika srednjih škola pokazuju da smo u tome uspješni, da su naši mladi svjesni kamo pripadaju te da poznaju povijest svoje države i tako oblikuju vlastiti identitet“, istaknuo je.
„Budućnost mladih bila nam je najveća motivacija i snaga kada smo branili i oslobađali našu domovinu. Njima smo omogućili slobodu i život u miru i iznimno me raduje što je ovo pokazatelj da su toga itekako svjesni te da su na tome posebno zahvalni hrvatskim braniteljima i svim našim žrtvama“, zaključio je Medved.
Zahvalio je uredništvu “Hrvatskog vojnika” na suradnji u pripremi zbirke “Priče iz Domovinskog rata iz pera srednjoškolaca”, svim učenicama i učenicima koji su se odazvali pozivu Ministarstva hrvatskih branitelja za najbolju kratku priču o Domovinskom ratu, njihovim mentorima koji su ih u tome poticali, kao i njihovim roditeljima koji su im usadili domoljublje kao temeljnu vrijednost.
Čestitao je i svim nagrađenima, proučivši: „Neka vam i ova zbirka vaših priča bude poticaj da i ubuduće doprinosite promicanju vrijednosti Domovinskog rata. Ministarstvo hrvatskih branitelja i nadalje će poticat učenike na promicanje vrijednosti Domovinskoga rata i kroz umjetničku riječ te se radujemo novim pričama iz pera naših vrijednih srednjoškolaca.“
Na kraju je svima čestitao nadolazeći Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja te 26. obljetnicu Vojno-redarstvene operacije “Oluja”.
Prof. Marina Čubrić: Raduje nas i činjenica da priče stižu iz svih krajeva Hrvatske
“Ministarstvo hrvatskih branitelja na ovaj način potiče učenike da tešku stvarnost Domovinskog rata pretoče u umjetničku riječ koja nadilazi prostor i vrijeme”, kazala je predsjednica Povjerenstva za vrednovanje priča prof. Marina Čubrić, dodavši kako su mnoge priče dirnule članove Povjerenstva te da nije bilo nimalo lako donijeti odluku o pobjedničkim pričama.
„Raduje nas i činjenica da priče stižu iz svih krajeva Hrvatske, iz većih i manjih gradova, iz gimnazija i strukovnih škola,“ kazala je, izrazivši zadovoljstvo i što je zbirka izdana u Godini čitanja.
„Ratovi nisu baš najbolja mjera za književnost, ali ni književnost nije najbolja mjera za rat. Ova rečenica poigrava se mišlju velikoga hrvatskog književnika Antuna Šoljana. No, tek u ratu čovjek spozna što je mir i što je sloboda. Oduvijek je rat bio tema književnih djela, ali svaka priča o ratu zapravo je antiratna priča. Zato i naši učenici, pišući o ratu, uče kako je mir nenadoknadiv“, zaključila je prof. Čubrić.
Književnik Tomica Bajsić: To su ljudske priče pisane od srca
O zbirci je govorio i književnik Tomica Bajsić, istaknuvši kako je ova knjiga raznovrsnih upečatljivih ratnih iskustava daje i priliku da se neke od priča razviju u scenarij za film ili kazalište.
„To su ljudske priče pisane od srca, koje se dotiču onog najosnovnijeg među nama, odnosa prema bližnjem. Prijateljstva, obiteljskog zajedništva, ljubavi za domovinu. Empatija kojom ovi srednjoškolci iznimnog literarnog dara pristupaju temi iz naše nedavne povijesti, Domovinskog rata, zadivljuje“, kazao je Bajsić.
„Srednjoškolke i srednjoškolci, autorice i autori ovih izuzetnih priča, u ovoj knjizi pokazuju ne samo kako se mogu izvrsno poistovjetiti s generacijama koje su iznijele Domovinski rat na svojim leđima, njihovom žrtvom, pobjedom u nametnutom nam ratu i ostvarenom slobodom, nego i s vjerom u budućnost i vrijednost dostojanstvenog rada i života u domovini, za koju se uvijek, i u miru, vrijedi boriti“, zaključio je Tomica Bajsić.
Nakon predstavljanja zbirke uslijedilo je uručenje nagrada i pohvala učenicima i njihovim mentorima, a njihova imena i priče dostupne su na mrežnoj stranici Ministarstva na poveznici https://branitelji.gov.hr/vijesti/kratka-prica-o-domovinskom-ratu-najbolje-price-2021/3886
Svečanost je moderirao voditelj Joško Lokas, ulomke iz zbirke čitao je akademski glumac Marko Cindrić, a u prigodnom programu sudjelovala je i sopranistica Barbara Suhodolčan uz klavirsku pratnju pijanistice Brigite Vilč.
Treći po redu javni poziv Ministarstva hrvatskih branitelja za kratku priču
Podsjetimo, Ministarstvo hrvatskih branitelja do sada je objavilo tri javna poziva za dodjelu nagrade za kratku priču o Domovinskom ratu za učenike srednjih škola u Republici Hrvatskoj – 2019. i 2020. te 2021. godine.
U prva dva javna poziva Povjerenstvo za vrednovanje zaprimilo je ukupno 177 kratkih priča iz srednjih škola iz cijele Republike Hrvatske, a u trećem je zaprimljeno čak 208 kratkih priča o Domovinskom ratu.
Osnovna ideja natječaja bila je potaknuti mlade na čuvanje uspomene na vrijednosti i žrtve Domovinskog rata, a broj pristiglih priča bio je iznimno velik, što govori o interesu mladih za ovu temu.
Kvalitetu i vrijednost priča procjenjivalo je Povjerenstvo za vrednovanje, uzimajući u obzir jezično-stilske i estetske vrijednosti, uspješnost interpretacije teme te autentičnost prijavljenog rada.
Kako bismo trajno sačuvali uspomenu na ovu vrijednu inicijativu kao i pokazano zalaganje učenika, u suradnji s časopisom Hrvatski vojnik pripremili smo zbirku priča koje su ušle u završni krug za dodjelu nagrada iz prva dva javna poziva.
Nagrade i pohvale uručuju se svake godine povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, navodi se u priopćenju Ministarstva hrvatskih branitelja u ponedjeljak 2. kolovoza.