Poruka nadbiskupa Ševčuka na Veliku subotu
foto: Press služba UGCC // Čeličana "Azovstal u Mariupolju
Kijev (IKA)
Poglavar Ukrajinske grkokatoličke Crkve veliki nadbiskup kijevsko-halički Svjatoslav Ševčuk u poruci na Veliku subotu, 23. travnja, na 59. dan ruskog rata protiv Ukrajine, molio je Boga "da spasi braću i sestre koje su blokirali ruski okupatori u tvornici „Azovstal“ u Mariupolju.
„Na ovaj sveti dan, Veliku subotu, posebno mislimo i brinemo za one koji su stvarno u paklu, ali ovdje na zemlji. Mislimo i molimo za ukrajinske gradove i sela blokirana okupatorom. Danas molimo: Gospodine, gdje ne možemo doći sami da donesemo spasenje života našoj braći i sestrama Ukrajincima, dođi Ti, siđi u podzemlje tvornice Azovstal u Mariupolju“, rekao je nadbiskup.
Napomenuo je da su zadnji dan i posljednja noć bili vrlo teški u Ukrajini. Neprijatelj napada duž cijele crte bojišnice. Cijela istočna i južna Ukrajina gori. Čini se kao da je neprijatelj započeo lov na ljude. “Kada je riječ o okupiranim područjima, žene i djecu hvataju i odvode u Rusiju, a muškarce nasilno mobiliziraju u rusku vojsku i tjeraju da se bore protiv domovine”, rekao je nadbiskup.
„Rijeke krvi i more suza. Patnja Ukrajine vjerojatno seže do neba. Ali danas Ukrajina proživljava poseban, sveti dan – Veliku subotu. U duhovnom, liturgijskom životu to je dan tišine, kada naš Gospodin i Spasitelj počiva u grobu…“, poručio je.
“Danas molimo za ukrajinsku vojsku koja svojim očima gleda ovu smrtonosnu vatru ruskog oružja, ali grudima zakriva Ukrajinu. Zahvaljujući našim braniteljima, muškarcima i ženama, danas smo ugledali novi dan. I barem na trenutak možemo osjetiti tajanstvenu tišinu Velike subote u drugim dijelovima Ukrajine”, naglasio je nadbiskup Ševčuk.
Prethodno, tijekom Velikog tjedna prema julijanskom kalendaru, nadbiskup Ševčuk posjetio je gradove Černihiv i Slavutič na sjeveru Ukrajine, koji su nedavno oslobođeni od ruske vojske. Stoga, govoreći o smislu svećeničke službe u propovijedi na Veliki četvrtak, spomenuo je primjer tamošnjih svećenika i redovnika koji su u najtežim trenucima ostali uz svoje vjernike te na neki način pružili su ljudima svjedočanstvo da ih, unatoč okrutnosti rata, Bog nije napustio. „Posjetio sam i naš herojski Slavutič, koji se nalazi dvanaest kilometara od bjeloruske granice. Služba našega tamošnjeg subrata savršena je i prava slika Kristova svećenika trećeg tisućljeća, koji je ljudima pokazao Boga, nije ih napustio u teškim vremenima. Pitajući se gdje je Bog kada na njih padaju bombe, osjetili su: ako je njihov svećenik uz njih, Bog je isto tako s njima“, poručio je poglavar UGCC.