Istina je prava novost.

Tradicionalni Marijin put u Klenovniku

Klenovnik, (IKA) – Na spomendan svetog Volfganga, 31. listopada, održan je tradicionalni Marijin put od Klenovnika do obližnjeg Vukovja. Procesiju je predvodio varaždinski biskup Josip Mrzljak, a hodočasnici su se okupili kod Bolnice za plućne bolesti i TBC odakle su krenuli na četiri i pol kilometara dugačku jedinstvenu molitvenu pobožnost uz 15 obnovljenih postaja otajstava krunice Blažene Djevice Marije. U pobožnosti križnog puta uz biskupa je sudjelovalo desetak svećenika; generalni vikar i kancelar Varaždinske biskupije mons. Antun Perčić i mr. Ivan Rak, domaći župnik Josip Jagarčec, župnik susjedne župe svetog Martina biskupa iz Donje Voće Marko Zadravec, župnik župe svete Barbare iz Natkrižovljana Mario Filipović, fra Gordan Propadalo iz varaždinskog Franjevačkog samostana, domaći sin iz Lipovnika mons. Nedjeljko Pintarić iz Zagrebačke nadbiskupije te župnik iz Margečana Alojzije Pakrac i brojni vjernici klenovničkog kraja.
Nakon uvodne molitve prije početka hoda koju je predvodio varaždinski biskup Mrzljak krenulo se na Marijin put s ciljem na visini od 460 metara nadmorske visine. Hodočasnici su se svojom molitvom krunice prisjetili i 20. obljetnice utemeljenja Varaždinske biskupije, unutar kojih je posljednjih desetak oživljena pobožnost Marijina puta i obnovljene su postaje s prikazima otajstava svete krunice iz 1672. godine kada je grof Ivan IV. Drašković dao od dvorca u Klenovniku do hodočasničke kapele Sv. Volfganga (Bolfnika, Vuka) u Vukovoju postaviti petnaest kamenih postaja (pilova) s prizorima krunice.
Marijin put jedinstven je i zbog toga što se kroz 15 postaja puta ne razmatraju postaje Isusova križnog puta, nego čitav njegov život. Po završetku pobožnosti krunice, nakon više od dva sata uspinjanja, misu je u najjužnijoj kapeli Sv. Volfganga u Europi, koju je 1508. godine podigao grof Ivan Gyulaj Trakošćanski, predvodio biskup Mrzljak u koncelebraciji sa svećenicima hodočasnicima.
Mons. Mrzljak u uvodu je naveo nekoliko zanimljivosti iz životopisa sv. Volfganga, dok je u propovijedi govorio o poruci onih crkava sagrađenih na brdima i brežuljcima, kakva je upravo ova posvećena svetom Vuku. Mnoge crkve, kao i ova, građene su na brežuljcima. To je znak koji nam želi reći kako treba uložiti napor da bi se došlo do nekog cilja. Ne može se samo tako doći do crkve. Evo i mi smo danas uložili napor, hodajući i moleći krunicu, da bismo došli do ove crkve. Malo smo umorni, ali smo zadovoljni. Radosni smo, jer smo učinili nešto lijepo, nešto što nas zadovoljava, jer vjerujemo da smo učinili nešto dobro za sebe, ali i zajedno, kao Crkva. Posljednji je dan mjeseca listopada koji je posebno posvećen molitvi krunice, a mi kao da smo željeli zaključiti taj mjesec ne samo s jednom, već s tri otajstva krunice, te s pjesmom i razmišljanjima. Došli smo do vrhunca da bismo slavili ono što je najuzvišenije, a to je euharistija. Marija nas uvijek dovodi do Isusa. Dovodi nas do toga da bismo slušali Njegovu riječ i da bismo slavili Njegovu žrtvu. Čuli smo u evanđelju poziv da budemo ponizni, jer samo ponizan čovjek sebi može zadati da ostavlja svoju kuću i ide na Marijin put. Došli smo ovdje zato što osjećamo svoju malenost pred Bogom. Osjećamo kako nam je Bog potreban, kako ne možemo bez Njega. Kada tako sebi stvorimo raspoloženje poniznosti, skromnosti i malenosti, onda možemo prepoznati Boga kao Stvoritelja, kao Životvorca i Onoga koji daje život i koji je vrhunac života, ali i onog života koji slijedi nakon prestanka ovozemaljskog života, poručio je biskup Mrzljak.
Biskup se osvrnuo i na Sve svete i Dušni dan. To su dani kada se posebno povezujemo s onima koji su došli do vrhunca, do cilja. Oni su išli kroz život stepenicama svojega života i na poseban način želimo ih se sjetiti. Vjerujemo da sveci nisu samo oni koje je Crkva proglasila svetima, nego da su to mnogi naši roditelji, bake, djedovi, koji su nas učili kako treba živjeti po vjeri. Ne samo da su nas riječima učili, nego su nam to i svojim životom pokazali. Oni su bili ti vjernici, to je škola života. Naše poštovanje prema pokojnima ne smije biti samo da donesemo svijeću ili cvijeće, pri tome se natječući tko će donijeti veće, ljepše ili skuplje. Ne smijemo na to nasjesti i misliti da je to neka vrijednost. Nije znak poštovanja hoće li taj aranžman biti od nekoliko stotina kuna ili će biti jedan cvijet. Ako ne bude ni to, bit će molitve. I to je najveći dar koji možemo dati i donijeti na grobove svojih pokojnika. I ovaj naš večerašnji susret je jedan lijepi vijenac kojeg donosimo na grobove svojih pokojnika, kada molimo i učvršćujemo svoju vjeru – kazao je biskup.
Na kraju mise varaždinskom biskupu i svim ostalim hodočasnicima, dobrotvorima i sponzorima zahvalio je župnik Josip Jagarčec, istaknuvši suradnju s načelnikom Općine Klenovnik Mladenom Blaškom te pozdravivši načelnika Općine Sračinec Božidara Novoselca, mjesta iz kojeg redovito dolaze hodočasnici na Marijin put. Osobito je istaknuo povezanost biskupa Mrzljaka s Marijinim putem jer je svih deset godina, od 2008. godine, 31. listopada kao varaždinski biskup, uvijek u Klenovniku zajedno s vjernicima hodočasnicima na Marijinu putu i proslavi zaštitnika kapele Sv. Volfganga. To je već jedan vrijedan jubilej, istaknuo je župnik Jagarčec.
Samu pobožnost Marijina puta, jedinstvenu u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe, koja svake godine okuplja sve veći broj hodočasnika sjeverozapadne Hrvatske, obnovili su župljani župe Presvetoga Trojstva u Klenovniku zajedno s biskupom Mrzljakom 2008. godine. Petnaest postaja Marijina puta, o kojima već 1672. godine postoji pisani trag da ih je postavio grof Ivan IV. Drašković, obnavljane su od 2008. do 2015. godine. Glavni oltar obnovljene kapele Sv. Volfganga, regensburškog biskupa i zaštitnika Bavarske, postavljen nakon višegodišnje obnove, rijedak je primjerak ranobaroknog oltara visoke kvalitete, kojeg povjesničari umjetnosti uvrštavaju među najvrednije oltare hrvatske sakralne baštine ranoga baroka.