Istina je prava novost.

Molitveni susret u Duhu Asiza

Zagreb, (IKA) – U crkvi Sv. Franje u Zagrebu 26. listopada održan je molitveni susret u Duhu Asiza za mir u svijetu, za mir među narodima, za mir u našoj domovini i u gradu Zagrebu, za mir u svakoj duši, u svim međuljudskim odnosima i za mir u našim zajednicama. Organizatori susreta bili su Franjevački svjetovni red – Mjesno bratstvo Kaptol i Povjerenstvo za ekumenizam i dijalog Zagrebačke nadbiskupije. U pozdravnoj riječi gvardijan franjevačkog samostana fra Zdravko Lazić prisutnima je zahvalio na zajedništvu mira. „Došli smo večeras graditi na gradilište koje je najveće na svijetu, i to zgradu koja je najpotrebnija svima, a to je zgrada mira”. Podsjetio je, kako je na tomu gradilištu započeo raditi sv. Franjo. „Za nešto graditi potrebna je velika strpljivost”, rekao je o. Lazić, te svima zahvalio na strpljivosti kojom grade mir u ovome gradu, i na svemu uloženom u zgradu mira. Naglasio je kako smo svi mi različiti, no zajedničko nam je da volimo mir i da želimo živjeti u „zgradi mira”, te „sve što gradimo želimo da bude u korist čovjeka, a ne protiv njega”.
Ovdje ćemo zboriti i slušati o miru, i sve to pohranjivati u svoje srce da u njemu bude mir i da ima mjesta za svakoga čovjeka. Danas želimo zahvaliti za sve minule godine, na svemu što je izgrađeno na gradilištu mira i moliti da na njemu bude i dalje marljivih radnika poput svih vas, iz svih zajednica, jer svaki doprinos vrlo je značajan. Želim da nam i ovaj susret bude vrijeme mira. Sa sv. Franjom molimo Boga da se nama posluži u izgradnji mira”, pozvao je fra Lazić.
Uime Evangeličke luteranske Crkve biskup Branko Berić rekao je kako „smo se okupili ovdje u molitvi za mir, jer svi mi imamo jednoga Boga koji je sve stvorio, pa tako i nas. U svakome daru prepoznajemo Božju prisutnost i sudioništvo u darivanju, počevši od postanka svijeta pa sve do danas i nadalje. Uzajamnost davanja dovodi i do uzajamnosti osjećaja prema drugome. Uskrsnuće našega Gospodina jedan je od najvećih Božjih darova koji nam donosi novo rođenje, novi život i nadu. Taj Božji dar od nas traži da mi sebe sjedinimo sa žrtvom Isusa i to tako da sebe stavimo na raspolaganje za služenje drugoga.”
Pastor Danijel Berković uime Evanđeosko pentekosne Crkve podsjetio je kako nas je o ljepoti susreta naučio Gospodin Isus, koji se susretao s mnogima: s moralno posrnulima, s onima drukčijeg uvjerenja, pa i korumpiranima. „Mnogi od tih njegovih susreta nisu bili gledani blagonaklono, ne samo od drugih nego i od njegovih najbližih. No, kad čitamo sve te odlomke Svetoga pisma uočavamo ljepotu i radost Isusova susretanja sa svim tim ljudima. Stoga od Isusa možemo naučiti da naše susretanje bude radost i veselje, a tamo gdje je veselje susreta, tamo je zasigurno i mir. Zato neka naša molitva Gospodinu bude upućena na taj način da nas blagoslovi da budemo radosni kad se susretnemo”.
U ime Islamske vjerske zajednice u RH imam Mevludi ef. Arslani je uputio molitvu „Svemogući Bože, okupljeni ovdje u Duhu Asiza skrušeno Ti se zahvaljujemo i smjerno Te molimo: učini nas dostojnima Tvoje neizmjerne milosti, pa i ovaj naš večerašnji skup ubroji u naša dobra djela”.
Uime Saveza baptističkih Crkava u RH okupljenima se obratio Boris Peterlin, izrazivši nadu da će „Gospodin blagosloviti naš ulaz u ovu crkvu, kao i izlazak iz nje, te da će naše molitvene nakane umnožiti i učiniti da one rastu i ostvaruju se.”
Vlč. Branimir Bučanović iz Reformirane kršćanske Crkve izrekao je molitvu: „Gospodine nagradi sve one koji rade za opće dobro. Posebno Te molimo za sve mirotvorce, za sve one koji istinito i iskreno rade na promicanju mira, pomirenja i izgradnje mostova među ljudima. Molimo Te blagoslovi našu domovinu Hrvatsku i sve njezine građane bez obzira na njihovo porijeklo. Neka Tvoj blagoslov, mir, radost, nada, duhovna obnova bude u njihovim srcima.”

Predstavnik Srpske pravoslavne Crkve o. Mihajlo Žikić istaknuo je da „svi mi, ma koliko bili različiti, baštinimo udio u blagoslovu koji je Abraham dobio od Gospodina i svi mi kao nasljednici toga blagoslova nastojimo hoditi njegovim stopama”.
Uime Židovske općine Zagreb rabin Luciano Prelević podsjetio je na koncept šabata, subote Božjega dana. „To je veza, zavjet između Boga i ljudi. Druga ideja je ideja Mesije, mesijanske države i trajnoga mira. U Božjoj državi koju On želi da mi stvorimo ne samo da nema vojnika, nego nema ni oružja”.
U završnoj riječi zagrebački pomoćni biskup Mijo Gorski uime Katoličke Crkve izrazio je radost mogućnosti okupljanja u franjevačkoj crkvi na Kaptolu „u kojoj se njeguje i promiče riječju i dijelom, životom i naukom miroljubivi duh sv. Franje Asiškog, da uputimo molitvu jednome, i svemogućemu Bogu za toliko potreban mir pojedinaca i mir naroda”. Podsjetio je kako je jedno od najljepših Isusovih obećanja izrečeno u govoru o blaženstvima svakako ono o ljudima promicateljima i nositeljima mira: „Blago mirotvorcima, oni će se sinovima Božjim zvati”. Jer, nastavio je, „doista, mir je vrednota koja nadilazi naše ljudske podjele, zajednice i granice, te kao opće dobro čovječanstva traži zajednički napor u uspostavi i očuvanju. Stoga zaslužuje i najveću Božju nagradu. Mi smo, nažalost, svi iskusili muke nemirnoga srca, nečiste savjesti i pokušaja rješavanja problema silom. I tko zna po koji puta ponovno smo doživjeli neumoljivu zakonitost: sila zaziva silu, mržnja mržnju. Doživljavamo to na poslovnoj i osobnoj razini osobito u trenucima kada smo uvjereni da je prema nama učinjena nepravda ili nanijeta uvreda. Nemir srca donosi nemir osoba i zajednica, a takav nemir neminovno vodi u sukob”.
Ukazujući na primjer Abrahama, biskup Gorski rekao je kako smo „dužni učiti od Abrahama, jer ga zovemo praocem vjere. Dužni smo učiti kako se ni jedan problem osobni, obiteljski, narodni ne može riješiti snagom sukoba, nego samo snagom ljubavi i pomirenja. Dužni smo učiti kako se izdići iznad naših i tuđih slabosti, kako biti veći od uvreda i nepravdi, kako izgrađivati mir koji je djelo duha Božjega i prvi dar uskrsloga Gospodina apostolima. Stoga u Isusovim riječima ‘mir vama’, ne prepoznajemo samo dar, nego i obvezu izgradnje i molitve za mir, jer samo miroljubivi i mirotvorci mogu graditi mir. Zato danas molimo za mnogostruka lica mira. Molimo za mir čiste savjesti, koja je oslobođena tereta grijeha i prošlosti i može bez straha gledati u lice čovjeku i ići ususret Gospodinu. Pravi primjer mira čiste savjesti je bl. Alojzije Stepinac, koji je upravo zbog toga mogao reći: ‘Savjest mi je čista’ i mirno stajati pred tužiteljima. Molimo za mir smirenog srca oslobođenog zlih osjećaja, mržnje, strasti i zavisti, da srce bude ispunjeno jedino Bogom mira i zbog toga izvorom mira za one koje susrećemo. Molimo za mir u međuljudskim odnosima, za miran život u našim obiteljima, ustanovama, radnim mjestima da pohlepa ne urodi zavišću, a zavist nepravdom i nemirom. Molimo za mir među narodima, tako ugroženoj vrednoti svih vremena, da se poštuje pravo naroda i narodnosti da oni koji imaju moć proizvesti rat strepe pred Gospodinom čija je krv prolivena za pomirenje ljudi, da shvate kako mir nije djelo oružja nego ljubavi i pravde. Neka nas u svemu umiri i ohrabri molitva Bogu mira i pravednosti izrečena u psalmu ‘samo je u Bogu mir dušo moja, samo je u njemu nada moja, samo on je moja hrid i spasenje , utvrda moja, neću se pokolebati. U Boga je spasenje moje i slava; Bog mi je hridina silna, utočište. U nj se, narode, uzdaj u svako doba; pred njim srca izlijevajte: Bog je naše utočište!’ (Ps 62,6-9). Bože mira usliši nas, Bože mira blagoslovi nas”, zaključio je biskup Gorski.
U glazbenom dijelu skupa sudjelovali su Danijela Morsan Sisgoreo, Zbor Islamske gimnazije dr. Ahmeda Smajlovića, trio Suzana Ivančević-Vulin, Nikola Vulin i Rudolf Fijuček uz orguljsku pratnju Javora Valjka, Hor Svetopreobraženskog hrama, Paula Rosenberg, violina, te Muški zbor Ćirilo-Metodova hora. Po tradiciji na kraju susreta fra Miroslav Petrac predvodio je pjevanje „Pjesme stvorova sv. Franje”, a potom je druženje nastavljeno uz agape.