Proložac: Proslava Velike Gospe
Donji Proložac (IKA)
Donji Proložac, (IKA) – Velika Gospa, mjesna suzaštitnica, svečano će se proslaviti 15. kolovoza u Donjem Prološcu.
U „Zelenoj katedrali“ na Vrljici prva je misa u 5 sati, dok će se u 5:30 služiti zavjetna misa kod stare crkve na Opačcu. Nakon procesije u 10.30 sati, održat će središnje euharistijsko slavlje u „Zelenoj katedrali“ na kojem se očekuju brojni vjernici iz župa Imotske krajine i susjedne Bosne i Hercegovine.
„Župa sv. Mihovila Arkanđela u Prološcu pripada Splitsko-makarskoj nadbiskupiji. Danas u župu Proložac spadaju sela: Donji Proložac, Gornji Proložac (s Bušanjama), Postranje (s Knezovićima i Brdom) i Šumet. Broji oko 3000 vjernika u oko 900 obitelji.
Pastoralno župu opslužuju franjevci Provincije Presvetog Otkupitelja: župnik fra Vinko Gudelj i župni vikar fra Nedjeljko Jukić. Župne zborove vodi školska sestra franjevka s. Terezina Bašić koja zajedno s katehisticom Majom Ivanko pomaže i u župnoj katehezi.
U bogoslužju pomaže 20-ak ministranata. Zauzeti članovi Pastoralnog i Ekonomskog župnog vijeća pomažu župniku u vođenju župe i u skrbi za župnu imovinu.
Iz župe potječu jedan živući svećenik franjevac i jedna redovnica franjevka.
Sadašnja župna crkva građena je od 1898. do 1901. nastojanjem tadašnjega župnika fra Mate Gnječa, a prema nacrtu arhitekta Ćirila Ivekovića. Neoromaničkog je stila s tri lađe“, piše na portalu Župe.