Proslavljen Dan KBF-a u Sarajevu
Sarajevo (IKA/KTA )
Sarajevo, (IKA/KTA) – Svečanim euharistijskim slavljem u sjemenišnoj crkvi Sv. Ćirila i Metoda u Sarajevu i prigodnom akademijom u dvorani Pavla VI. u Vrhbosanskom bogoslovnom sjemeništu na blagdan sv. Luke evanđeliste, 18. listopada, proslavljen je Dan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Sarajevu koji je za svog zaštitnika uzeo tog sveca. Misu je predvodio kardinal Vinko Puljić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i veliki kancelar KBF-a u Sarajevu, u zajedništvu s vojnim biskupom Tomom Vukšićem i uz koncelebraciju profesora KBF-a i sjemenišnih odgojitelja te drugih svećenika i sudjelovanje bogoslova i drugih studenata i studentica na KBF-u, časnih sestara i drugih vjernika. Dekan KBF-a preč. dr. Darko Tomašević uputio je pozdrav kardinalu Puljiću, svećenicima i svim nazočnima, poželjevši da ih u radu prati zagovor sv. Luke.
U propovijedi kardinal Puljić istaknuo je ljepotu pisanja sv. Luke kojom je prikazao da se Bog objavljuje kao „ljubav i milosrđe”. Osvrćući se na crkveni dokument o odgoju i obrazovanu budućih svećenika „Ratio fundamentalis”, podsjetio je kako Crkva naglašava potrebu studiranja teologije ne samo tijekom teološkog studija nego i tijekom pastoralnog djelovanja ili predavanja teoloških predmeta. „Svi, zapravo, trebamo trajno biti učenici. To znači da trebamo biti poučljivi, otvoreni Božjoj riječi kako bi ta riječ postala naš život i naše svjedočenje. Iako dokumenti o svršenom studiju odnosno diplome imaju svoju vrijednost kao svjedočanstva o završenom studiju, ipak to neće puno značiti ako se naučeno ne pretvori u život kao živo svjedočanstvo Isusa Krista. Ono što se u srcu nose, to će se itekako naviještati i propovjediti”, naglasio je kardinal Puljić. Dodao je da je Crkva uvidjela potrebu dati uputu učilištima kroz spomenuti dokument da nastoje, kroz povezana predavanja, izgrađivati skladan hod za Isusom Kristom i davati doprinos sazrijevanju istinskog kršćanskog pogleda o čovjeku i o svijetu. „Mi živimo u svijetu koji je na svoj način globalno selo. Zato je potrebno steći sposobnost da, bez obzira gdje bili, to vjerničko uvjerenje možemo živjeti, naviještati i svjedočiti. Danas želimo ne samo slaviti sv. Luku i moliti njegov zagovor, nego učiti iz njegova načina ispitivanja i prenošenja objave Božje kako bi bili poučljivi u traženju onoga što je pravo, što je Božje, što je trajno”, kazao je kardinal Puljić, napominjući da Evanđelje, Crkva i teologiju nisu privatno vlasništvo, već da su darovani za služenje.
Na misi je pjevao Zbor bogoslova „Stjepan Hadrović” pod ravnanjem vlč. Marka Stanušića. Nakon mise uslijedilo je svečani akademski čin. Dekan Tomašević među ostalim je istaknuo da su u protekloj akademskoj godini na KBF-u u Sarajevu organizirana dva važna znanstvena skupa: međunarodni simpozij na temu: „Milosrđe i solidarnost” te međunarodni simpozij na temu „Oprost i pomirenje: krilatice lišene sadržaja?” Istaknuo je da je na KBF-u prošle akademske godine organizirano i 6 teoloških tribina koje su se održavale na temu bila „Oprost i pomirenje – krilatice lišene sadržaja”. Spomenuo je i nekoliko važnih izdavačkih pothvata te istaknuo da je 27. listopada 2016. u prostorijama Vlade Kantona Sarajevo svečano potpisan Ugovor o položaju i djelovanju KBF-a u Sarajevu u sastavu Univerziteta u Sarajevu kojim je preciznije uređen status i članstvo KBF-a u okviru Univerziteta u Sarajevu. Govoreći o gostovanjima i predavanjima međunarodnih uglednih profesora na KBF-u u Sarajevu proteklom razdoblju, spomenuo je nadbiskupa i metropolita Seoula kardinala Andrewa Yeoma Soo-junga, profesora s Harvarda Stevea Jardinga, te vodećeg turkologa u svijetu prof. dr. Michaela Ursinusa te nabrojao nekoliko važnih projekata koje je KBF u Sarajevu ostvario u prošlog godini. Na kraju je riječi zahvale uputio dobročiniteljima i svima koji ih prate svojim molitvama, kao i svim djelatnicima KBF-a.
Predavanje „Komunitarnost i religijsko uvjerenje” održao je mr. Oliver Jurišić koji je o ideji komunitarnosti, koja se sastoji od tri elementa: zajednice, racionalnosti i jezika, govorio na temelju određenih ideja trojice filozofa: Michaela Sandela, Alasdaira MacIntyrea i Charlesa Taylora.
Uslijedio je svečani čin uručenja diploma studentima koji su stekli stručni naziv magistri teologije. Potom su dodijeljene nagrade najboljim studentima u akademskoj 2016./2017. godini. Akademija je završena pjevanjem pjesma na latinskom jeziku koja je proglašena za studentsku himnu „De brevitate vitae” (o kratkoći života) koju je napisao bolonjski biskup Strada 1267. godine, a poznata je po početnom stihu: Gaudeamus igitur. Na akademiji su nastupili sopranistica Vedrana Šimić koju je na klaviru pratio dr. Milan Lucić te bogoslovski zbor „Stjepan Hadrović” pod ravnanjem prof. Marka Stanušića.