Vjeroučitelji Dubrovačke biskupije o likovnom izričaju u nastavi Vjeronauka
Vjeroučitelji Dubrovačke biskupije o likovnom izričaju u nastavi Vjeronauka
Dubrovnik (IKA )
Dubrovnik, (IKA) – Prvo stručno vijeće vjeroučitelja Dubrovačke biskupije o temi „Likovni izričaj u nastavi Vjeronauka – naša iskustva” održano je u bivšem Samostanu sv. Klare u Dubrovniku u subotu 14. listopada. Vjeroučitelji su u radu u skupinama predstavili načine na koje oni s učenicima obrađuju likovne sadržaje u udžbenicima iz Vjeronauka, te su međusobno dijelili različita iskustva i različite metode. Nakon rada u skupinama svaka grupa je i ostale upoznala s rezultatima svoga rada.
Predavanje i radionicu održali su supružnici Jozo Serdarević, prof. likovne umjetnosti, i vjeroučiteljica Marina Serdarević u kojima su kao stručnjaci svatko u svom području sistematizirali do tada izrečeno i osvrnuli se na rad u skupinama. Profesorica Serdarević također je istaknula važnost simbola u umjetnosti, budući da simboli upućuju na nešto i predstavljaju nešto. Kao primjer navela je simbole evanđelista koji vode do samih evanđelja. Na primjeru različitih fotografija pokazala je kako ih je moguće koristiti u nastavi. Profesor Serdarević proveo je vjeroučitelje kroz povijest umjetnosti, tj. kroz pretpovijest, velike civilizacije, Grčku, Bizant, rani srednji vijek, romaniku, renesansu, manirizam, barok, romantizam i realizam, naglašavajući da svako od tih razdoblja ima svoje specifičnosti. Kao primjer naveo je prikazivanje u umjetnosti raspetog Krista, pa je tako romanički Krist raspeti Kralj koji se smije, a u kasnijim razdobljima on postaje pravi čovjek koji na križu pati. Upoznao je vjeroučitelje sa slikarskim, crtačkim i grafičkim tehnikama. Nakon toga je na primjerima nekih velikih umjetničkih dijela ukazao na mogućnost njihove primjene u nastavi.
Vjeroučiteljima je predstavljen godišnji program rada Katehetskog ureda, a obratio im se i novi pročelnik Katehetskog ureda Dubrovačke biskupije don Hrvoje Katušić, koji je iznio svoju viziju Vjeronauka u školi, kazavši da je uloga Vjeronauka iznimno važna, te da je to jedan od najvažnijih trenutaka koje Crkva ima za susret s gotovo svakim čovjekom. Kazao je i da se Vjeronauk ne svodi jednostavno na učenje i prenošenje znanja, te da je najvažnije da se u tom radu u razredu osjeti Evanđelje, da se vidi da živimo ono u što kao vjeroučitelji vjerujemo. Važne zadaće koje se u razredu moraju ostvariti su dijalog, prihvaćanje i tolerancija, te je važno da se učenici nauče pozitivno se odnositi jedni prema drugima. Pročelnik Katušić potaknuo je vjeroučitelje i na angažman u Crkvi i društvu, te im naglasio da ih uistinu iskreno cijeni, podsjetivši ih još jednom da rade jedan jako važan posao.
Molitvu je predvodila s. Marinela Žuro zajedno sa svojim učenicima iz OŠ Marina Držića.