Novi broj Svjetla riječi u znaku sv. Franje
Novi broj Svjetla Riječi
Sarajevo (IKA )
Sarajevo, (IKA) – Novi broj mjesečne revije Svjetlo riječi uz mjesec listopad posvećen je svetom Franji Asiškom i njegovu liku i djelu. Stoga i tema cijeloga broja nosi naziv Sveti Franjo. Uzor i nadahnuće.
Temu broja potpisuje fra Mijo Džolan, dugogodišnji suradnik Franjevačkog instituta za kulturu mira i bivši provincijal Bosne Srebrene. Pod naslovom Učitelj slobode u kulturi izbora fra Mijo piše o Asiškomu siromašku: „Sveti Franjo nema neki svoj ‘resor’ koji kršćanska pobožna tradicija pripisuje većini svetaca kao zagovornika u specifičnim potrebama. Franjo se više pokazuje kao model slobodna i sretna čovjeka. Zato je on zanimljiv sugovornik tražiteljima smisla kako na religijskom tako i na sekularnom području, pogotovo u našoj kulturi koja samu sebe prikazuje kao kultura izbora.” Nadalje autor Džolan piše o aktualnosti poruke svetoga Franje koju su prepoznali i dvojica Papa novije crkvene povijesti te uspoređuje Franju s Kristom: „Franjo, kao ni Isus, nije nikakav stoički mudrac kojega bi resile apatija i opuštenost kao rezultat odsutstva patnje i strasti. Štoviše, upravo kod njih dvojice nalazimo najautentičniju simpatiju s čovjekom i stvorenjima. I Isus i Franjo plaćaju cijenu simpatije s najmanjima. Ta cijena plaća se radosno kao vrhunac slobode i ljudske egzistencije: biti čovjek za drugoga; izgubiti (darivati) svoj život poradi kraljevstva Božjega.”
U rubrici Nepoznata Biblija tekst je Siromasi i siromaštvo u Starom zavjetu i upoznajte ovu svetopisamsku temu. Koja je sličnost svetoga Franje i popularne pjevačice Tatiane Cameron Tajči piše u prilogu rubrike O radosti življenja. A u rubrici Borisa Becka pita se tko su naši neznani sveci, u tekstu uz predstojeću svetkovinu Svih Svetih.
Reportaža u listopadskom broju govori o Župi BDM Anđeoske u Sesvetskoj Sopnici. „U istočnom dijelu Zagreba, gdje se spajaju gradske četvrti Dubrava i Sesvete, 26 godina djeluje Župa Blažene Djevice Marije Anđeoske. Etimološki, naziv Sopnica dolazi od staroslavenske riječi sopot koja označuje područje s mnoštvom vrutaka. I doista, ova župa u Sopnici vrelo je franjevačke duhovnosti na istoku Zagreba”, stoji u uvodu reportaže koju potpisuju Danijel Stanić i Josip Tolić.
U rubrici Ženidbeno pravo autor fra Šimo Ivelj piše o ženidbenoj zapreci različitosti vjere, koja je aktualna tema u našim prostorima, gdje već stoljećima sužive pripadnici različitih religija. „Temeljni smisao postojanja ove zapreke jest da se zaštiti ispovijedanje i prakticiranje vjere katoličke stranke”, piše fra Šimo. Može li se različitost vjere zanemariti u sklapanju braka? Što je potrebno da učini nekrštena stranka pri stupanju u brak s katoličkom? Što pretpostavlja vanredna procedura sklapanja braka i koji su praktični razlozi ove zapreke? Odgovore donosi fra Šimo Ivelj, doktor kanonskoga prava Katoličke Crkve.
Uz temu broja glavni urednik Svjetla riječi fra Janko Ćuro piše o svetomu Franji: „Zastane čovjek pred veličinom malenosti Božjega trubadura, Franje iz Asiza. Sve što je imao uložio je u neraspadljivo blago Bogu predanoga života koji stoljećima svijetli nesmanjenom jačinom kao nenametljiva inspiracija ljudima mnogih nacija, jezika i kultura. A prošlo je već 800 godina!”
U Razgovoru listopadskoga broja Svjetla riječi gostuje doktor duhovne teologije fra Cesare Vaiani iz Milana. „Sa svecima se moramo odnositi kako kad susretnemo čovjeka koji nam prstom pokazuje na mjesec. Mi ne gledamo njegov prst, nego mjesec koji taj prst pokazuje. Sveci nas svojim životima upućuju na Boga. Mi franjevci, na primjer, nismo sljedbenici Franje Asiškoga, nego Isusovi sljedbenici po primjeru Franje. on je dragocjeni učitelj koji pokazuje pravi put”, objašnjava tako fra Cesare. Kad je zapravo započeo Franjin put obraćenja, kako razumjeti posebno iskustvo Boga u životu Franje Asiškoga i ima li u suvremenom potrošačkom društvu mjesta za mistiku i askezu?
Objavljene su i redovne kolumne Pogled u dušu, Kaos kao fraktali Tragom narodne baštine, zatim Historiaest magistra vitae, Brojke i slova i mnoge druge priloge s područja vjere, društva i kulture.