Istina je prava novost.

Država uvijek treba davati prednost ljudima, a ne geopolitičkim interesima

New York, (IKA) – Država uvijek treba davati prednost ljudima, a ne geopolitičkim interesima, istaknuo je nadbiskup Paul Richard Gallagher, tajnik Svete Stolice za odnose s državama, 25. rujna na općoj raspravi 72. zasjedanja Opće skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku. Pozvao je svjetske vlade da učine više kako bi spriječile ratove, zaštitile ljudsko dostojanstvo i pomogle izgradnji svijeta bez nuklearnog oružja.
Dati prednost ljudima znači štititi ih i to od svake opasnosti. Riječ je o tomu da se štiti dostojanstvo čovjeka i da se na poseban način brane ona ljudska prava koja se tiču zaštite života i vjerske slobode. Iz tih prava proistječu sva ostala prava i prema tome predstavljaju zajednički temelj stupova mira i sigurnosti te cjelovitog ljudskog razvoja, istaknuo je nadbiskup.
U kontekstu rasta napetosti između SAD-a i Sjeverne Koreje, pozvao je na diplomaciju i dijalog, istaknuvši da najveće države kao i one koje imaju snažniju tradiciju poštovanja ljudskih prava trebale bi biti prve koje će poduzeti velikodušne inicijative za mir.
Nadbiskup Gallagher govorio je i o očuvanju stvorenja, odnosno zaštiti okoliša. Istaknuo je važnost tzv. Agende 2030, čiji je cilj iskorjenjivanje siromaštva, borba protiv neravnopravnosti i nepravde te rješavanje pitanja klimatskih promjena do 2030. godine, dodavši da je i Pariški sporazum o klimatskim promjenama važan korak koji Sveta Stolica podupire. U vezi političkih obaveza ponovio je riječi pape Franje koji je UN i međunarodnu zajednicu upozorio na opasnost „lijepih izjava”. Što znači da se moramo čuvati pukog umirivanja savjesti i rječitih govora samo zato što postoji Agenda 2030 kao i drugi međunarodni ugovori. Naprotiv, ne smijemo samo čekati da se nekako ispune ciljevi i ostvare politička obećanja, treba se usredotočiti na glavne izazove i što prije odgovoriti na njih, a da pritom ne čekamo na nove sporazume.
Vatikanski ministar vanjskih poslova podsjetio je i na sukobe koji su još uvijek u tijeku – dramatičnu situaciju na Bliskom istoku – prije svega u Siriji i Jemenu, kao i rat u istočnoj Ukrajini, katastrofalno stanje u Nigeriji, Somaliji i Mjanmaru, te političke podjele i nestabilnost u Venezueli, poručivši da su u svim tim krizama potrebni dijalog i pomoć međunarodne zajednice.
Nadbiskup Gallagher osvrnuo se i na trgovinu drogom – koja uključuje trgovinu ljudima i oružjem, pranje novca i izrabljivanje djece – kao sukob koji ubija milijune i ugrožava vjerodostojnost naših institucija. Napomenuo je i da se Sveta Stolica bavi izazovima borbe protiv korupcije i terorizma te promicanjem stabilnog mira i cjelovitog ljudskog razvoja u mnogim zemljama, istaknuvši da se terorizmu možemo suprotstaviti jedino povezanijim i dosljednijim mjerama na međunarodnoj razini.
Komentirajući pak fenomen prisilnih migracija, nadbiskup Gallagher kazao je da nas naše zajedničko čovještvo potiče da prihvaćamo, štitimo, promičemo i integriramo one koji bježe od rata i drugih protivnih uvjeta. Potaknuo je zemlje da zajedno rade na otvaranju sigurnih i zakonitih putova za migrante, te da se bore protiv zla trgovine ljudima i ljudskim organima.