Hodočašće Sisačke biskupije u Fatimu
Hodočašće Sisačke biskupije u Fatimu
Fatima (IKA )
Fatima, (IKA) – Skupina od pedeset i pet hodočasnika Sisačke biskupije, predvođeni biskupom Vladom Košićem, hodočastili su od 20. do 25. rujna u Fatimu, jedno od najznačajnijih marijanskih svetišta u svijetu, gdje se prije točno sto godina Gospa ukazala trojici malih pastira. Portugalski gradić Fatima postao je poznat u svijetu po neobičnim viđenjima troje djece koja su se događala u razdoblju od 13. svibnja do 13. listopada 1917. godine. Kroz to su vrijeme svakog 13. u mjesecu Lucija, Franjo i Hijacinta imali ukazanja „Gospođe obučene u bijelo i sjajnije od sunca”. I danas za katolike aktualne poruke što su ih vidioci prenosili, pozivaju prije svega na molitvu, pokoru i obraćenje kao način suprotstavljanja djelovanja zla u svijetu. Tako su naši hodočasnici na ovom putu posebno molili Gospu Fatimsku, osim za svoje bližnje, za domovinu Hrvatsku, biskupiju i proglašenje svetim bl. Alojzija Stepinca.
Hodočašće je započelo u Santiago de Composteli, jednom od najpoznatijih hodočasničkih mjesta u zapadnoj Europi i mjesta završetka Puta svetog Jakova apostola, hodočasničke rute duge više od 800 kilometara. Tamo je drugog dana puta misno slavlje u katedrali predvodio biskup Košić u zajedništvu s ostalim prisutnim svećenicima preč. Paškom Glasnovićem, vlč. Ivanom Faletarom, fra Tomislavom Glavnikom i vlč. Darkom Pužinom, a nakon mise hodočasnici su molili na grobu sv. Jakova apostola te razgledali stari grad Santiago.
Treći dan započeo je pobožnošću križnoga puta u Fatimi, nakon čega je i posjećeno rodno mjesto vidioca, Aljustrel. U poslijepodnevnim satima slavljena je misa u svetištu, ispred kapelice Ukazanja, a navečer hodočasnici su sudjelovali u molitvi krunice i procesiji oko svetišta u Fatimi, gdje se jedna desetica molila i na hrvatskom jeziku.
Četvrtog dana hodočasnici su posjetili Lisabon: samostan sv. Jeronima te katedralu u kojoj se nalazi kovčeg s posmrtnim ostacima sv. Vinka, zaštitnika Lisabona i krstionica u kojoj je kršten sv. Ante Padovanski. Misa je toga dana slavljena u crkvi Sv. Antuna koja se nalazi na mjestu njegove rodne kuće i gdje su se nakon mise hodočasnici imali priliku i pokloniti relikvijama ovog sveca.
Sljedećeg dana hodočašća posjećen je Tomar, mjesto gdje se nalazi samostan i templarska utvrda Kristova reda iz 12. stoljeća, svetište Gospe od Nazarea te Batalha i dominikanski samostan Djevice Marije koji se zbog svoje umjetničke vrijednosti nalazi na UNESCO-vom popisu mjesta svjetske kulturne baštine. Nakon povratka u Fatimu večernju krunicu u svetištu s više tisuća vjernika predmolio je biskup Košić, koji je predvodio i procesiju, a kip Gospe u procesiji sa svijećama nosili su vjernici Sisačke biskupije, čime je ujedno hodočašće završilo.