Susret dijecezanskih svećenika Vrhbosanske nadbiskupije
Održan 22. susret dijecezanskih svećenika Vrhbosanske nadbiskupije
Sarajevo (IKA/KTA )
Sarajevo, (IKA/KTA) – U prostorijama Svećeničkog doma u Sarajevu 20. rujna održan je 22. susret svećenika Vrhbosanske nadbiskupije. Sudjelovalo je 110 dijecezanskih svećenika na čelu s vrhbosanskim nadbiskupom metropolitom kardinalom Vinkom Puljićem. Susret je započeo zajedničkim misnim slavljem u crkvi Sv. Ćirila i Metoda u sklopu zdanja Vrhbosanskoga bogoslovnog sjemeništa. Riječi pozdrava i dobrodošlice predsjedatelju kardinalu Puljiću, pomoćnom biskupu Peri Sudaru i svim svećenicima uputio je rektor preč. Josip Knežević.
Govoreći u propovijedi o „razočaranju” i „sagorijevanju” kao o opasnostima koje „ugrožavaju radost”, ali koje su sastavnica ljudskoga života, usprkos Božjoj naravi svećeničkog poslanja, kardinal Puljić posvijestio je svećenicima da se do iskustva radosti Evanđelja i vjere dolazi integriranjem razočarenja, prihvaćanjem svojih i tuđih ograničenja, te osobito prijateljstvom s Isusom Kristom. Potaknuo je misnike na trajno meditiranje Evanđelja čime „postajemo dublje prijatelji Kristovi” te istaknuo da je Božja Riječ – Sveto pismo „privilegirano mjesto susreta”. Upozorio je da bez duhovne dimenzije i molitvenog života svećenik gubi snagu i motivaciju te postaje „formalist”. Dodajući da je osim prijateljevanja s Isusom potrebno prakticirati i prijateljevanje s braćom svećenicima, „jer svaki je svećenik alter Christus”, pojasnio je da takva prijateljstva čuvaju svećenike od bijega, izoliranosti i depresije. Istaknuo je da je danas, u vremenu „agresivnog sekularizma i individualizma”, potreba povezanosti među svećenicima još veća i izazovnija.
Tijekom radnog dijela susreta mons. Pavo Jurišić, profesor na Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Sarajevu, govorio je o temi „Posveta Bezgrešnom Srcu Marijinu – osobna, župe i nadbiskupije”. Podsjetio je da je u povodu stote obljetnice Gospina ukazanja u Fatimi kardinal Puljić odlučio da kip Gospe Fatimske, koji je donesen iz Fatime, 1. svibnja krene iz Gospina svetišta u Olovu, te obiđe sve župe Vrhbosanske nadbiskupije u kojima će se posvetiti pojedinci, obitelji i župne zajednice prečistom Srcu Marijinu. „Gospin kip kao znak njezine prisutnosti među nama povezao je sve naše župe i mjesta nevidljivim zlatnim prahom Božjega blagoslova, tražeći od nas da se povežemo u zajedništvu božanskoga Srca njezina Sina Isusa Krista, našega Boga i Gospodina. On jedini može izliječiti naše rane, obasjati svojim svijetlom tamu koja se nadvila nad ovom zemljom i nad nama samima, ukazati nam na pravi put kojim nam je ići, a to je put vjere, nade i ljubavi”, kazao je profesor Jurišić te podsjetio da posveta Srcu Isusovu i Marijinu ima dugu tradiciju u Crkvi. Spomenuo je i dokumente pojedinih papa na tu temu s posebnim naglaskom na papu Ivana Pavla II. koji je 1979. godine u Čenstohovi obavio čin svečane posvete Majci Crkve, i svojom osobnom posvetom (Totus tuus!) i posvetom domovine, čovječanstva, Europe, Rima, posvećujući narode ‘savezom ljubavi’ i pozivajući ih na ‘civilizaciju srca'”. Podsjetio je i da je papa Franjo „ove godine i sam bio hodočasnik Gospi Fatimskoj gdje je pred mnoštvom hodočasnika iz cijeloga svijeta proglasio svetima dvoje djece kojima se Gospa ukazala, Franju i Jacintu”. Istaknuo je da je bit posvete svjesno i potpuno odricanje od grijeha, napasti zla i đavla te neopozivo darivanje Srcu Marijinu i po njemu Srcu Isusovu kao odgovor na njihovu ljubav”. Dodao je da se tom posvetom svjesno obnavlja i produbljuje krsna posveta Bogu te osvježavaju milosti primljene na svetom krštenju.
Profesor na KBF-u u Sarajevu mons. Niko Ikić iznio je pojedine konkretne prijedloge u vezi s većom socijalnom jednakošću među svećenicima. Misnici su u diskusiji također iznijeli pojedine prijedloge u želji da svećenici u danima bolesti starosti imaju svu potrebnu skrb te da model doprinosa u fond solidarnosti bude što pravedniji. Ravnatelj Svećeničkog doma Vrhbosanske nadbiskupije vlč. Fabijan Stanušić upoznao je svećenike s njihovim doprinosima u fond svećeničke solidarnosti „Međupomoć” i financijskom stanju Doma te zahvalio svećenicima na suradnji. Rektor Knežević ukratko je prikazao najvažnije aktivnosti Vrhbosanskoga bogoslovnog sjemeništa i pojedine važnije susrete kao i broj bogoslova na kraju prošle i pred početak ove akademske godine. Zahvalio je svim svećenicima i svim župama koji pomažu tu važnu ustanovu Vrhbosanske nadbiskupije. O radu Nadbiskupijskog sjemeništa „Petar Barbarić” u Travniku okupljene svećenike informirao je rektor preč. Željko Marić, napominjući da će sljedeće godine sjemenište obilježiti 20 godina ponovnog otvaranja i djelovanja. Poimence je zahvalio za pomoć pojedinim svećenicima kao i župama i župnicima.
U završnoj riječi kardinal Puljić zahvalio je svećenicima za dolazak i sudjelovanje, ističući da ga raduje kada su zajedno. „Potrebna nam je duhovna dimenzija pa je u tom duh pokrenuta je posveta Bezgrešnom Srcu Marijinu”, kazao je kardinal Puljić, zahvaljujući svim svećenicima i vjernicima koji su organizirali lijep i dostojanstven doček kipu Gospe Fatimske u svojim župama. Pozvao je sve koji mogu na završni čim posvete Bezgrešnom Srcu Marijinu u Vrhbosanskoj nadbiskupiji u Gospinu svetištu Kondžilo u župi Komušina. Spomenuo je i pojedine poteškoće s kojima se susreću na nadbiskupijskoj razini kada je riječ o financiranju institucija čije funkcioniranje u cijelosti ne bilo moguće bez brojnih dobročinitelja. Susret je završen zajedničkim objedom u prostorijama Vrhbosanskoga bogoslovnog sjemeništa.