Istina je prava novost.

Još dva asteroida nazvana po znanstvenicima Družbe Isusove

Još dvojici isusovaca odana je počast imenovanjem asteroida. Dva nebeska tijela u asteroidnom pojasu između Marsa i Jupitera nazvana su po ocima Marcinu Odlanickom Poczobutu (1728.-1810.) i Emanuelu Carreiri Vérezu (1931.-2020.), objavila je Radna skupina za imenovanje malih nebeskih tijela Međunarodne astronomske unije ( IAU) u svom posljednjem biltenu (travanj 2024.). Asteroidi su sada službeno nazvani „(191775) Poczobut“ i „(658642) Carreira“, izvijestio je 4. svibnja katholisch.de.

Otac Marcin Odlanicki Poczobut bio je litavsko-poljski astronom i matematičar te direktor zvjezdarnice u Vilniusu od 1764. do 1807. godine. Već postoji lunarni krater nazvan po njemu. Astrofizičar Carreira bavio se kozmičkim zračenjem, a radio je, među ostalim, i na vatikanskoj zvjezdarnici koju su vodili isusovci. „Priznat po izumu astronomskih instrumenata, bio je strastveno predan kompatibilnosti znanosti i vjere“, pohvalio ga je IAU. Španjolski isusovac bio je najpoznatiji po svojim popularnoznanstvenim i filozofskim djelima o podrijetlu svemira i života. Izumio je i dva astronomska instrumenta koji su prvenstveno pomagali astronomima amaterima u promatranju neba.

Najmanje 40 isusovaca i papa u asteroidnom pojasu

S dva nova asteroida nazvana po isusovcima, sada postoji najmanje 40 nebeskih tijela nazvanih po članovima Družbe Isusove. Prošle godine je devet asteroida nazvano po isusovcima, uključujući jedan u čast sada 101-godišnjeg bivšeg talijanskog provincijskog poglavara Sabina Maffea. Iste godine na nebu je ovjekovječen osnivač Vatikanske zvjezdarnice, papa Grgur XIII. pod svojim rodnim imenom Ugo Boncompagni (1502.–1585.). Promicao je astronomiju u prilog svojoj reformi kalendara. Prethodno je papa Benedikt XVI. počašćen imenom asteroida u čast otvaranja vatikanskih arhiva za znanstvenike.

Imenovanje asteroida proces je u više koraka. Novo nebesko tijelo je registrirano kada ga promatrač promatra dvije uzastopne noći. Viđenja se tada moraju prijaviti Centru za manje planete IAU-a, koji će izdati privremeni identifikacijski broj. Prethodna viđenja prethodno neidentificiranih nebeskih tijela uspoređuju se s novim viđenjima, a svi duplikati se spajaju. Nakon što se iz podataka može odrediti točna orbita, asteroid će dobiti stalni broj. Pravo izbora imena ima istraživač koji je dao dovoljno podataka za izračunavanje orbite, a ne neophodno prvi otkrivač. Prijedlog naziva potom pregledava Radna skupina za imenovanje malih nebeskih tijela i konačno ga službeno objavljuje, izvijestio je katholisch.de.