Istina je prava novost.

Završio ciklus korizmenih srijeda s bivšim kapelanima u Retfali

Osijek, (IKA) – Prvi put u korizmi župa Uzvišenja sv. Križa u Osijeku organizirala je ciklus susreta s bivšim župnim vikarima “Korizmene srijede s bivšim kapelanima” tijekom kojih su gostovala šestorica svećenika predvodeći večernja euharistijska slavlja, propovijedajući i družeći se sa župnom zajednicom. Misu u župnoj crkvi na Veliku srijedu, 12. travnja, predvodio je i propovijedao Željko Grigić, župnik u Lovasu, a još su gostovali: Ivan Stipić (Osijek), Ladislav Dort (Vinkovci), Ivan Petričević (Bilje, s 12 godina službe župnog vikara u Retfali), Filip Perković, nadbiskupijski povjerenik za mlade, i Darko Tvrdojević (Oprisavci). Spomenuti su sa župljanima i redovnicama družba na području župe (Sestre naše Gospe, Marijine sestre čudotvorne medaljice) osvježili sjećanja na zajednička pastoralna ostvarenja tijekom župnikovanja Helmuta Schumachera i Pave Vukovca te su se, unatoč brojnim obvezama, odazvali na poziv župnika Ivice Martića koji je zahvalio što su u život župe, koja djeluje 56 godina, ugradili dio sebe tijekom godinu dana ili duže u službi vikara.
Željko Grigić je 2011. godine bio župni vikar i potom je imenovan župnikom župe sv. Mihaela arkanđela u Lovasu te je u propovijedi razmatrao evanđeosko čitanje (Da nisam ja, učitelju? Mt 26,25) ističući događaj kada Juda izdaje Isusa i ne prihvaća što je učinio, ne prihvaća svoju grješnost, a tako i danas, kazao je propovjednik, čini čovjek udaljavajući se od Isusa, od Boga te u grešnosti misli da su osobni prijevara i grijeh mizerni u odnosu prema drugima. “Prihvatimo svoju grešnost i ljudsko ograničenje, ne pokušavajmo odbacujući Boga sami rješavati probleme i situacije misleći da to možemo vlastitim snagama jer tu je opasnost, đavolska napast itekako vidljiva u grješnosti. Često se u strahu ponašamo i poput učenika Petra koji se odriče Gospodina, sklanja se kao i učenici, a tako se i mi sklanjamo kada trebamo razmisliti kako postupiti prema čovjeku. Jedino ostaje prisutnost Isusove Majke i najmlađega učenika Ivana. Dok promišljamo o tome kako nam valja ostati uz ljude u teškim životnim trenutcima, budimo spremni dati Bogu prostor za djelovanje u vlastitom životu, sagledati kamo se upućujem, što mi je cilj u vlastitoj stvarnosti i idem li sa Bogom skupa da djeluje sa mnom i budem njegovo izabrano ‘oružje’. Za razliku od Jude, Marija i Ivan pokazuju nam put poniznosti, put kršćanstva, a to je Isusov i naš put”, kazao je Grigić.
Župnik Ivica Martić naposljetku mise je zahvalio svim gostima koji su pohodili retfalačku župu moleći zajedno sa župljanima i slaveći Gospodina. Ujedno je zahvalio Grigiću koji je nagrađen pljeskom vjernika te se gost, također, zahvalio za dobrodošlicu.