Istina je prava novost.

Kolaudacija obnovljenih orgulja u crkvi Svete Mati Slobode na zagrebačkom Jarunu

Svečanost blagoslova i kolaudacije obnovljenih orgulja u crkvi Svete Mati Slobode upriličen je u nedjelju 10. studenoga 2024. godine

Drugoga dana trodnevnice uoči proslave 24. obljetnice posvete ove crkve na zagrebačkom Jarunu koja čuva spomen na poginule branitelje iz domovinskog rata predslavio je fra Ante Crnčevića, a suslavitelj je bio domaći župnik vlč. Pejo Orkić.

„Večeras kolaudiramo i blagoslivljamo orgulje koje se sve rjeđe čuju na našim bogoslužjima. A baš to drevno glazbalo ima nam što reći o načinu našega slušanja i našega slavljenja Boga. Riječ orgulje, od grčkoga organon, znači sredstvo, instrument, organ kojim se služimo, i uopće ne govori o glazbi i slušanju. Orgulje su instrument u najizvornijem smislu riječi, tek sredstvo izricanja naše hvale Bogu i naše molitve pred njim“, rekao je u propovijedi fra Ante.

Uvodeći vjernički puk u obred blagoslova orgulja prof. Crnčević je istaknuo da „kolaudacija orgulja u liturgijskome slavlju ipak više govori o zajednici Crkve, nego o orguljama samim. Umjesto pohvale orguljama u liturgiji čujemo pohvalu orgulja, hvalu što ju orgulje iskazuju Bogu. Zvuk orgulja usmjeruje i u jedan glas ujedinjuje našu molitvu Bogu, naše ponizno divljenje pred njim i našu zahvalnost njemu. Zato ćemo na početku ovoga slavlja blagosloviti obnovljene orgulje da bi njihov zvuk mogao pred Boga uznijeti i glas naše molitve.“

Svečanim uvodom u himan Slave, jarunske orgulje ponovno su zasvirale u bogoslužju nakon nekoliko mjeseci mûka tijekom njihove obnove. Obnovu orgulja izveo je Alen Kvaternik iz Orguljarstva Kvaternik u Koprivnici. Jarunske orgulje osamdesetih godina prošlog stoljeća dopremljene su iz Njemačke posredovanjem salezijanca, a u novoizgrađenu crkvu Svete Mati Slobode postavljene su 2000. godine po završetku gradnje crkve kada je održana i prva kolaudacija. Graditelj ovih mehaničkih orgulja je Rudolf Kubak iz Njemačke, imaju 22 registra raspoređena na tri manuala i pedal.

Po završetku misnog slavlja upriličen je koncert na kojemu je orguljaš prof. art. Pavao Mašić predstavio različite zvukove, boju i mogućnosti jarunskih orgulja, ali i proveo slušatelje kroz različite ugođaje koje orgulje mogu proizvesti. Izvedene su skladbe F. Dugana, J. N. Lemmensa, T. Albinonija, G. Morandija te J. S. Bacha, a kao uvod u svaku skladbu slušateljima je predstavio način izvedbe, odabir registara te karakter same skladbe.

Liturgijsko pjevanje u euharistijskome slavlju predvodio je Mješoviti župni zbor pod ravnanjem Maruše Bartolić dok je za orguljama bio Pavao Mašić.