Poruka Prefekta Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja povodom Svjetskog dana ribarstva
Foto: Doto: Dusko Jaramaz/PIXSELL // ilustracija - ribari
Vatikan (IKA)
"Predatorske metode" intenzivnog ribolova koji ima za cilj povećati profit kroz tehnologiju, nanoseći "rane našem zajedničkom domu", oduzimaju radna mjesta "onima koji su stoljećima čuvali bogatstva mora, rijeka i velikih jezera", naglasio je kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja, u svojoj poruci za Svjetski dan ribarstva 2024., koji se obilježava 21. studenog s temom "Nek’ povrvi vodom vreva živih stvorova" (Post 1, 20).
Zakonodavci se “mogu distancirati od velikih interesa nekolicine kako bi intervenirali u korist malih zajednica, obiteljskih poduzeća i ribarskih organizacija koje, uz odgovarajuća jamstva, mogu izravnije i učinkovitije pridonijeti općem dobru”.
Također, Kardinal ponovno ističe pratnju i potporu Crkve ribarima iz cijeloga svijeta, koji “imaju poziv čuvati more koje se mora poduprijeti iz perspektive raširene i popularne cjelovite ekologije”. Osjetljivost je to koja ih u potpunosti svrstava “među udove Tijela Kristova koji surađuju u stvaranju svijeta i čini ih vjernim snovima Božjim”. U svojoj analizi podsjeća da se “rad ribara, koji se ubraja među najstarije na svijetu, duboko se promijenio u velikom dijelu našeg planeta”, a stoljetne ravnoteže “između ljudskog rada i prirode” poremetila je “agresivni ekonomski model i razdor.” To pak izravno utječe na “živote i budućnost milijuna ljudi koji žive od ribolova”, u korist “sve utjecajnije i moćnije manjine, nezainteresirane za srednjoročne i dugoročne učinke ove ekonomije koja ubija” .
Podsjećajući da Crkva “sudjeluje u radostima i nadama, ali i u tuzi i tjeskobama” čovječanstva, prefekt Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja ističe da je čovjek danas “pozvan ponovno otkriti bratstvo kao važnu dimenziju društvene i političke kulture susreta kao alternativa globalizaciji ravnodušnosti”. Zbog toga kršćani se ne mogu “okrenuti na drugu stranu kada su cijeli ekosustavi ugroženi načinima rada koji ih uništavaju i osiromašuju stanovništvo koje je već pogođeno nejednakostima i sukobima do točke gladi”. Glas tih naroda mogao se čuti, podsjeća Czerny, i na posljednjoj Sinodi, za rast “u svijesti da u ovim izazovima poslanje Crkve postaje jasnije”.
Među onima koji prepoznaju “posljedice loše razvojne paradigme” su i narodni pokreti, koje je 20. rujna papa Franjo pozvao da se ne daju svladati rezignacijom i da se kao “protagonisti povijesti” ne daju zastrašiti, nego da krenu naprijed. Jer, ističe dalje Kardinal, “tehnološki razvoj koji jača dostojanstvo i sigurnost rada postojat će i moći će mu se težiti, ponovno uspostavljajući pravu ravnotežu između ljudi, rada i okoliša”.
Kardinal zaključuje podsjećajući na tihu snagu molitve “koja uvijek mora pratiti zalaganje za pravdu”. Baš kako je to naglasio i Papa u navedenom susretu “kako bi oni koji su ekonomski moćni izašli iz izolacije, odbacili lažnu sigurnost novca i otvorili se dijeljenju dobara koja imaju univerzalno odredište, jer sva ona potječu od stvorenoga”. Kardinal je povjerio Mariji, Zvijezdi mora, “brige i želje ribara i svih onih koji imaju koristi od njihova rada”.
Povodom Svjetskog dana ribarstva papa Franjo će se 23. studenoga u 10 sati susresti s talijanskim ribarima. U njihovoj pratnji bit će msgr. Gianrico Ruzza, biskup zadužen za pastoral pomoraca u Italiji.