Istina je prava novost.

Govor kardinala Parolina na summitu G20

Kardinal Pietro Parolin, državni tajnik Svete Stolice, sudjeluje na summitu G20 koji se održava u Rio de Janeiru, Brazil. U nastavku donosimo sintezu Kardinalova interventa na summitu koji je objavljen u izdanju lista "L`Osservatore Romano" od 19. studenoga.

Potrebno je “preispitati strukture” koje olakšavaju međunarodnu suradnju i prije svega imati na umu da se globalno upravljanje mora temeljiti ne samo na “jednakom suverenitetu država” već i na “načelima supsidijarnosti i jednakog sudjelovanja”, naglasio je kardinal Parolin obraćajući se prisutnima na drugom zasjedanju G20. Time je Kardinal ukazao na iskrivljenje koje predstavlja “globalna panorama, koju karakterizira pojava novih tehnologija, veće povezanosti i jačanja globalizacije” što je zapravo i dovelo do “primjetnog smanjenja utjecaja nacionalnih država” i “rastućeg utjecaja gospodarskog i financijskog sektora”, a kao rezultat toga “postaje sve više transnacionalan, čime ostvaruje veću kontrolu nad procesom političkog odlučivanja”.

Kardinal je istaknuo i poteškoće s kojima se “međunarodne multilateralne institucije”, od kojih su mnoge uspostavljene nakon Drugog svjetskog rata, moraju nositi kako bi “odgovorile na potrebe dvadeset i prvog stoljeća”. Jedan od primjera koje je Kardinal naveo je “eksponencijalni porast broja neovisnih zemalja, što je dovelo i do znatnog povećanja broja članova” samih organizacija. To pak, kako dalje objašnjava Kardinal, “zahtijeva ponovno promišljanje struktura koje bi trebale olakšati učinkovitu međunarodnu suradnju”. Uz temeljnu “pozornost na jamčenju mira i stabilnosti”, ne može se ne uzeti u obzir važnost “suočavanja s pojavom novih izazova i razvijanja globalnih mehanizama sposobnih odgovoriti na okolišna, javnozdravstvena, kulturna te društvena pitanja, kao i na pitanja oko umjetne inteligencije.” To je od velike “važnosti za učvršćivanje poštivanja temeljnih ljudskih i socijalnih prava te zaštite našeg zajedničkog doma, koji nam je Bog povjerio”.

Stoga je na temelju toga, zaključuje Kardinal, “važno ne miješati multilateralizam s globalnom vlašću koncentriranom u jednoj osobi ili u eliti s pretjeranom moći”. Nadalje, svaka “reforma globalnog upravljanja trebala bi se graditi ne samo na jednakom suverenitetu država, već i na načelima supsidijarnosti i jednakog sudjelovanja, a ne na dominaciji i moći”.