Istina je prava novost.

Argumenti HKR-a: „Radosno darivanje osoba s invaliditetom“

Izložbom „Susret” u prostorima Hrvatskoga katoličkog sveučilišta obilježava se Međunarodni dan osoba s invaliditetom koji će biti 3. prosinca. Osmislili su je i postavili Željkica Šemper i akademski kipar Ozren Feller, a organizirali Hrvatska biskupska konferencija i Hrvatsko katoličko sveučilište.

Izložba donosi umjetnička ostvarenja jedanaest umjetnika s invaliditetom koji posjetiteljima omogućuju susret sa smislom, ljubavlju, Kristom, o čemu svjedoče svojim intenzivnim životima prožetim radošću stvaranja. „Izložbom želimo pokazati drugo lice osoba s invaliditetom. Želimo ljude iznenaditi i razuvjeriti da mi nismo ljudi kojima nešto treba dati, nego da mi možemo drugima dati nešto lijepo”, rekla je Šemper pojašnjavajući u emisiji Argumenti Hrvatskoga katoličkog radija odakle ideja za takvo obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom. Kao predsjednica Pododbora za osobe s invaliditetom pri Vijeću HBK-a za laike, istaknula je da im je u interesu konstantno pokazivati što osobe s invaliditetom imaju i znaju.

Govoreći o izazovima organizacije dolaska umjetnika na izložbu u Zagreb rekla je da su osobe s invaliditetom dobro umrežene i jedni drugima uskaču ako je potrebna pomoć oko prijevoza te su u tome smislu ohrabrenje i izazov onima koji nad sobom jadikuju. Kao aktivna sudionica u terapeutskim grupama približila je proces nastanka umjetničkih djela. U želji da se iskaže žar koji umjetnik osjeća nisu zapreka ni zamotane ili ukočene ruke, neka djela nastaju uz pomoć kista koji se drži u ustima ili se, pak, crta nogama.

Akademski kipar Ozren Feller, ujedno i likovni terapeut, istaknuo je kako čovjek može pomoću umjetnosti puno toga nadići te svoju patnju pretvoriti u ostvareno postojanje. „Uvijek kada osjetim da netko nosi u sebi talent to je divan izazov i osjećam da trebamo na tome raditi i oblikovati ga. Volim pomagati koliko mogu”, rekao je Feller. Pojasnio da i u patnjama stvaranja čovjek doživljava radost. „Ta borba i taj rad, stvaralački čin je ono što čovjeku pomaže da se širi izvan svojih granica”, istaknuo je te se osvrnuo i na ono što sam dobiva kroz terapiju umjetnosti. „Ono što ja dobivam je kreativnost i kreativan čin. Čovjek postaje nova osoba kada počne ostvarivati svoje potencijale”, naglasio je Feller.

O svom ostvarivanju na području umjetnosti posvjedočila je Branka Čmarec, pjesnikinja, slikarica i fotografkinja. Rođena je kao palčica, a zdravstveni problemi doveli su je na put otkrivanja talenata. Za umjetnost je rekla da joj je bio izazov, a sada joj je radost. Poeziju je započela pisati u školskim danima i ove godine pojavila se i njezina prva zbirka poezije. Slikarstvom se intenzivnije bavi od odlaska u mirovinu. „Moj prvi susret s kistom bio je usred velikih glavobolja. Kada zaronite u tu priču stvaranja, utopite se u onome što radite i zaboravite sve što vas muči”, rekla je Čmarec naglašavajući da su po tome kako se nose sa svojom patnjom i boli, ali i po stvaralačkoj radosti, osobe s invaliditetom enigma onima koji nemaju tjelesnih problema.

U emisiji, koju je uredila i vodila Tanja Maleš, doneseni su i naglasci iz poruke koju je povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom uputio dubrovački biskup Roko Glasnović predsjednik Vijeća HBK za laike. U poruci pod naslovom „Prema neograničenoj radosti” istaknuo je da se od osoba s invaliditetom može najbolje naučiti da „kršćanska radost ne proizlazi iz izostanka nevolja, prepreka i ograničenja, nego iz spremnosti da ih se prihvati kao sastavni dio ovozemaljskoga života.“ Među ostalim je izrazio žaljenje za dosadašnje učinjene propuste prema osobama s invaliditetom u Crkvi te ih potaknuo da se odvaže i da u potpunosti žive svoj poziv u Crkvi i u društvu.

Izložbu „Susret” u prostorima Hrvatskoga katoličkog sveučilišta moguće je pogledati do 15. prosinca.