Istina je prava novost.

Jubilejska izložba Dominikanskog reda u Rimu

Među istaknutim članovima Reda propovjednika predstavljeni su i hrvatski dominikanci i dominikanke

Rim, (IKA) – Prije nekoliko dana svečano je otvorena izložba povodom svečanosti 800. obljetnice Dominikanskog reda. Izložba nosi naslov AUGURI te između ostalog predstavlja istaknute članove Reda propovjednika, kako u povijesnom tako i u geografskom kontekstu aktualne dominikanske prisutnosti. Raznoliki zbir suvremenog umjetničkog izričaja ne uzima u obzir samo kamene međaše iz povijesti Reda (kao što su npr. sv. Dominik ili sv. Toma Akvinski) nego isto tako predstavlja i one članove Reda koji su jedva poznati široj javnosti – pa čak i u među samim članovima dominikanske obitelji (kao što su npr. Teresa Chikaba, Georges Anawati ili Sigrid Undset).
Autori izložbe (dominikanci iz Belgije, Kolumbije i Njemačke – Alain Arnould, Fanklin Buitrago i Ulrich Engel) uspjeli su okupiti nekolicinu članova Reda kao autore pojedinih radova: od braće svećenika umjetnika, sestara odnosno laika članova dominikanske obitelji.
Kao što sam naslov poručuje, izložba je nadasve uspjela „čestitka” Redu. Među „čestitarima” su i naš subrat Marko Bobaš, OP, koji je predstavljen reljefom u drvu s prikazom sv. Dominika. A našu prvu hrvatsku blaženicu nacrtao je poljski dominikanac Zbigniew Krysiewicz, a tekst o bl. Ozani Kotorskoj potpisuje Frano Prcela, OP.
Izložba se održava u samostanu Santa Sabina u Rimu i otvorena je do 24. siječnja 2017. Objavljen je i prigodni katalog sa svim radovima, a može se naručiti i elektroničkom poštom u Kuriji dominikanskog reda, a cijena je 15 eura.