Poruka Ivana Pavla II. prigodom Svjetskoga dana prehrane 1997.
Sveti Otac je poslao gospodinu Jacquesu Dioufu, generalnom upravitelju Organizacije Ujedinjenih naroda za prehranu i poljoprivredu sljedeću Poruku s potpisom kardinala Angela Sodana, državnog tajnika, koju je pročitao 16. listopada mons. Alois Wagner, naslovni nadbiskup Sicenne, stalni promatrač Svete Stolice pri FAO, za vrijeme proslave Svjetskoga dana prehrane:
Gospodine generalni upravitelju!
Još je živa u Međunarodnoj zajednici i u duši svjetskoga građanskog društva, jeka Svjetskoga vrha o prehrani preko kojega su se FAO, države članice i s njima cijeli sustav Ujedinjenih naroda, svečano zauzeli za odlučniju borbu protiv gladi i neishranjenosti. Proslava današnjega Svjetskog dana prehrane za Njegovu Svetost Ivana Pavla II. ugodna je prigoda za obnoviti pohvale tome poticaju i potvrditi potporu poduzetom djelovanju Organizacije za poljoprivredu i prehranu Ujedinjenih naroda, koju Vi uspješno vodite.
Svrha dostignuća konkretnih učinaka unutar prvih godina novoga tisućljeća kao da je sve više vezana ne samo uz političke i tehničke izbore, nego uz izravnu izmjenu mentaliteta, u načinu života i djelovanja osoba, zajednica i vlasti na različitim razinama. Samo usredotočeno i određeno djelovanje, unatoč neizbježnim poteškoćama na koje može naići u svom hodu, može biti uspješan odgovor na krik tolikih koji izravno proživljavaju dramu gladi. Poznavati uzroke, odrediti ponašanja, usmjeriti politike i pothvate, ako su lišeni trajnog uporišta na ljudsku osobu i njezine zahtjeve, mogu postati naoko dostatna, ali ne primjerena sredstva.
Iskustvo međunarodnog djelovanja i osobito FAO, pokazuju da samo raspolaganje hranom nije dostatno da pobijedi glad. Potrebni su politički, ekonomski, okolinski uslovi i odgovarajuća razina prehrambene sigurnosti. Prevedeno u moral međunarodnih odnosa to znači privući zadaću, pojedinačnu i zajedničku, za ostvarenje oblika konkretne podjele, da se svatko osjeća odgovornim za svoga “bližnjega” – bilo to osoba, zajednica, narod, država. Doista u otkrivanju da je “dati” bolje nego “imati”, može se naći čvrsti temelj odnosima među narodima, kao i suština međunarodne solidarnosti. Pustiti da milijuni ljudskih bića, cijele zajednice, vide ograničenu i upravo zanijekanu vlastitu nadu života zbog nedostatka svagdanjega kruha, očiti je nedostatak zajedničke svijesti čovječanstva i povreda temeljnih prava, počevši od onih ekonomskih i društvenih. A to nas ne smije ostaviti ravnodušnima.
Doista neki oblici međunarodne pomoći, sve više vezani uz ograničeno gledanje sveukupnosti, usuđuju se zanemariti stvarnost muškaraca i žena, u gradovima i seoskim krajevima, koji ostaju isključeni iz područja svjetske ekonomije, iz pothvata programiranih potpora, kao i blagodati vlastitoga rada. Tema koja označuje ovaj Svjetski dan prehrane: “Investing in Food Security”, iznosi pred javnost konkretno međunarodno djelovanje koje može uključiti doprinose različitih vrsta, samo ako su slobodni od sebičnih uvjetovanja i interesa.
To su razmišljanja koja Sveti Otac želi ponuditi svima koji u svakom dijelu svijeta slave današnji Dan i svima onima koji su u različitim zadaćama i odgovornostima zauzeti u djelovanju protiv gladi i neishranjenosti. Želja je da svatko, ispitavši vlastito srce ponovno nađe te razloge čovječnosti koji jedini mogu nadahnuti obnovljeno “djelovanje podjele”.
U zazivanju Boga Svemogućega da ispuni blagoslovom djelovanje FAO, Sveti Otac ponavlja Vama, gospodine generalni upravitelju, izraze svoga najvišeg poštovanja.
Kardinal Angelo Sodano
državni tajnik Njegove Svetosti