Ladonja u korizmenom ruhu
Naslovnica lista Ladonja
Pazin
Pazin, (IKA) – Novi broj vjerskog informativno-kulturnog lista “Ladonja” naglasak stavlja na dvije teme: korizmu i milosrđe. U uvodniku urednik Vilim Grbac povezujući obje teme podsjeća kako nam “Sveto pismo poručuje da budemo vršitelji Riječi, a ne samo slušatelji, na taj će način i vrijeme korizme za sve nas biti vrijeme radosne pripreme za najveći blagdan koji mi kršćani slavimo, Uskrs”.
List donosi drugi dio promišljanja o duhovnim i tjelesnim djelima milosrđa iz pera Luke Pranjića koji podsjeća kako su “duhovna i tjelesna djela milosrđa, kako god smiješno i staromodno zvučala, ipak vrlo “provjerljiva”, ili ih vršiš ili ne!” U duhu broja je i biblijska misao i milosrdnom Samarijancu koju potpisuje Anđela Jeličić, ističući da “i onaj kojem je milosrđe učinjeno, ranjen, i čovjek pored puta dok prima milosrđe Samarijanca postaje izvorom milosrđa za njega. U rubrici “aktualno” Josip Grbac promišlja tekstom “‘Krive’ i ‘nevine’ žrtve?”, vezano uz vraćanje pokroviteljstva nad obilježavanjem obljetnice pokolja na Bleiburgu.
Ladonja predstavlja Franjevačku provinciju sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri, čiji redovnici u djeluju u tri samostana u Istri, a u jednome od njih u Puli živi i djeluje najstariji franjevac na svijetu fra Berard Barčić. Sugovornici “Ladonje” su članovi glazbene skupine “Oton” koja djeluje pri crkvi Sv. Franje u Puli. Skupina će ove godine prvi puta sudjelovati na Uskrs festu.
U riječi i slici predstavljena je kronika Pazinskoga kolegija, kao i događanja u više istarskih župa. Rubrika “Hrvatska Istra” predstavlja hrvatskog istarskog preporoditelja Josipa Voltića, dok povijesni kutak donosi novi nastavak iz serijala Stipana Trogrlića “Katolička Crkva u Istri u vrijeme fašističkog i komunističkog totalitarizma (1920.-1990.) – Progoni stradanja”. U ovome broju obrađuje se razdoblje ratnoga vihora, 1940.-1943.