Split: Sestre milosrdnice proslavile Dan provincije
Sestre milosrdnice provincije Navještenja Gospodinova
Split (IKA )
Split, (IKA) – U Godini posvećenog života sestre milosrdnice Provincije Navještenja Gospodinova – Split, u svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske, proslavile su 12. rujna Dan provincije kojim su obilježile dvije značajne obljetnice – 140. obljetnicu dolaska prvih sestara u Split i 170. obljetnicu dolaska prvih sestara u Hrvatsku.
Na početku programa sestrama se, u samostanskoj dvorani Gospe Sinjske, prigodnim riječima obratila provincijalna glavarica s. M. Radoslava Kevo. U svom pozdravnom govoru između ostaloga istaknula je da je Dan provincije organiziran u Sinju, u godini u kojoj se slavi 300. obljetnica čudesne obrane Sinja, kako bi kao zajednica zahvalile Gospi za njezinu pomoć i zagovor u prošlosti i isprosile blagoslov za sadašnjost i budućnost.
Potom je predavanje pod naslovom Vinkovom ljubavlju nošene – u službi bližnjih održala s. M. Blaga Bunčuga u kojem je prikazala povijesni hod sestara milosrdnica u Dalmaciji od 1874., kad su prve sestre došle u Zadar, pa preko osnutka Provincije 1932. sve do naših dana. U drugom dijelu uslijedila je molitva Šestoga časa i meditacija kao priprava za sakrament pomirenja, koju je priredila s. M. Gracijana Gracin.
Vrhunac slavlja bila je misa zahvalnica koju je u svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske predvodio generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Miroslav Vidović. Mons. Vidović je u svojoj propovijedi, osvrnuvši se na misna čitanja blagdana Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta, susret Marije i Elizabete nazvao susretom dviju milosrdnica koje jedna drugu ispunjavaju Duhom Svetim i istaknuo da upravo to znači biti milosrdnica – dijeliti svoje srce ispunjeno Duhom Svetim i pružati milosrđe. Pozvao je okupljene da otvore svoja srca i povjeruju Gospodinu, da mu dopuste da ispuni njihove posude jer Gospodin nikome ne ostaje dužan i svakome daje ono što mu treba.
U koncelebraciji su bili gvardijan franjevačkoga samostana u Sinju i upravitelj Svetišta fra Petar Klapež i mons. Pavao Banić, župnik župe svetog Marka u Makarskoj. Na početku misnoga slavlja fra Petar je svima zaželio dobrodošlicu i kratko se osvrnuo na 300. obljetnicu koja se obilježava u Sinju, a na kraju mise uručio je s. M. Radoslavi prigodni dar – sliku Čudotvorne Gospe Sinjske kao uspomenu na taj dan.
Proslavu Dana provincije svojim je skladnim pjevanjem uzveličao sestarski zbor pod ravnanjem s. M. Mirte Škopljanac Mačina.