Hodočasnici iz Imotske krajine i Zagreba u posjetu Banjoj Luci
Hodočasnici u Banjoj Luci
Banja Luka (IKA/TABB )
Banja Luka, (IKA/TABB) – Oko 100 hodočasnika iz Imotske krajine, iz župe Lokvičići, pod vodstvom župnika don Nevena Vukovića, bili su 10. travnja na proputovanju kroz Banju Luku. Biskup Komarica primio je hodočasnike u katedrali Sv. Bonaventure. Tu su najprije bili u zajedničkoj molitvi i pjesmi. Zatim im je biskup u kraćim crtama predstavio aktualnu situaciju u svojoj biskupiji i napore koje poduzima za zaštitu i pomoć prvenstveno katolicima, ali i drugim sugrađanima. Župnik don Vuković zahvalio je biskupu Komarici na vrlo korisnim informacijama i srdačnim riječima, te mu uručio prigodne darove svojih župljana. Nakon susreta u katedrali biskup se duže vremena zadržao s hodočasnicima u biskupijskom dvorištu uz prigodnu okrepu.
Idućeg dana, u subotu 11. travnja, biskup Komarica primio je skupinu od 50-ak hodočasnika iz župe blaženog Alojzija Stepinca iz Rakitja kod Zagreba te još nekih okolnih župa. Hodočasnike je predvodio njihov župnik Božidar Cindori. Po dolasku u Banju Luku hodočasnici su prvo posjetili trapistički samostan “Marija Zvijezda” gdje su ih primili oci trapisti. Susret je počeo molitvom u trapističkom samostanu i crkvi, a oci trapisti zatim su ukratko predstavili svoju povijest i djelatnost. Nakon kraćeg osvježenja uslijedila je misa u katedrali koju je predslavio biskup Komarica. Uslijedio je zajednički objed u dvorani Biskupskog ordinarijata. U prijateljskom ozračju biskup se više sati zadržao s hodočasnicima kako u razgovoru i u pjesmi. Hodočasnici su zatim, predvođeni biskupom Komaricom, pohodili župu Pohoda BDM koja je ujedno i mjesto krštenja bl. Ivana Merza. Tu ih je primio te informirao o župi domaći župnik Vladislav Žarko Ošap.
Nakon kraćeg obilaska grada hodočasnici su se vratili u Biskupski ordinarijat. Tu su se kratko okrijepili, a zatim predvođeni biskupovim tajnikom vlč. Matićem uputili u župu mučeništva vlč. Filipa Lukende i s. Cecilije Grgić u Presnače. Primio ih je domaći župnik mr. Ivica Božinović, koji im je ukratko predstavio aktualnu situaciju svoje župe kao i njezinu stravičnu bližu prošlost. Hodočasnici su tom prigodom pohodili i mjesto stradanja tj. sobu u kojoj su spaljeni vlč. Filip i s. Cecilija te se zajednički pomolili za njihove duše.