Istina je prava novost.

Doktorirala Martina s. Ana Begić

Tema doktorskog rada je "Andrija Živković: moralni teolog u kontekstu svoga vremena"

Zagreb, (IKA) – Doktorski rad s temom “Andrija Živković: moralni teolog u kontekstu svoga vremena” u petak 4. srpnja na Katoličkome bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu uspješno je obranila dominikanka Martina s. Ana Begić. Rad je izradila pod mentorstvom prof. dr. Vladimira Dugalića, a osim njega u komisiji su bili dekan KBF-a prof. dr. Tonči Matulić, predsjednik komisije, i prof. dr. Stjepan Baloban, član. Obrani su nazočile brojne dominikanke, kao i njezina obitelj.
Doktorski rad opsega je 349 stranica te je podijeljen na tri poglavlja. U prvome poglavlju Begić je obradila život i rad dr. Andrije Živkovića, smjestivši ga u povijesni kontekst. Najviše pozornosti autorica je posvetila zagrebačkome razdoblju njegova života kao najplodnijemu zbog profesorske djelatnosti na Rimokatoličkome bogoslovnom fakultetu, rektorske službe na Sveučilištu, bogatoga znanstveno-spisateljskog rada i drugih djelatnosti kojima je ostavio značajan trag ne samo u vjerskom nego i u društvenom životu svoga doba.
Drugo poglavlje, koje je središnji dio doktorskoga rada, donosi pregled Živkovićeve teološke misli. Autorica je kritički analizirala njegova objavljena djela i rukopise s područja moralne teologije te izložila Živkovićevo viđenje kršćanskoga morala, moralnoga djelovanja, poimanja kršćanske savjesti, zakona i norme, grijeha, kršćanskih krijeposti i kritike etičkoga relativizma. U trećem dijelu Begić je pisala o Živkoviću kao kritičaru društva ili socijalnom etičaru, prikazujući njegovo poimanje socijalnog nauka Crkve, poglede na odnos Crkve i svjetovnih vlasti, kritiku onodobnih ideologija, viđenje poslanja vjernika laika u hrvatskome društvu i zalaganje za ćudorednu obnovu hrvatskoga društva. Pritom je osobita pozornost posvećena njegovu gledanju na Hrvatski katolički pokret i na Katoličku akciju te govoru o važnosti socijalnih kreposti. Slijede zaključak i bibliografija koja prvi put na jednome mjestu donosi cjelovitu bibliografiju objavljenih samostalnih djela, članaka i drugih priloga dr. Andrije Živkovića, ali i popis dosad nepoznatih rukopisa što ih je autorica pronašla u raznim arhivima.
S. Ana Begić rođena je 4. prosinca 1979. u Splitu. U novicijat Kongregacije Svetih anđela čuvara sestara dominikanki stupila je 2. listopada 1999, prve zavjete položila je 2. listopada 2001, a doživotne 2. listopada 2007. Filozofsko-teološki studij na Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Zagrebu započinje 1998., no prekida ga nakon prve godine radi redovničke formacije. Godine 2001. nastavlja studij i uspješno ga završava, diplomiravši 2006. Nakon trogodišnjega vjeroučiteljskog rada na Korčuli (2005. – 2008.), vraća se u Zagreb na KBF kao asistentica – znanstvena novakinja na Katedri moralne teologije, te započinje poslijediplomski studij iz teologije sa specijalizacijom u moralnoj teologiji. Godine 2011. obranila je licencijatski rad pod naslovom “Andrija Živković i kršćanske kreposti”, a od akademske godine 2011./2012. predaje izborni kolegij i seminar pri Katedri moralne teologije.
S. Ana Begić također obavlja dužnost voditeljice Povjerenstva za promicanje duhovnih zvanja pri Hrvatskoj konferenciji viših redovničkih poglavara i poglavarica. S o. Antonijem Čirkom, OCD, idejni je začetnik dokumentarnog filma “Susret. Darivanje Boga čovjeku”.