Istina je prava novost.

Caritas Europa za europski okvirni minimalni dohodak radi dokidanja siromaštva

U prigodi Međunarodnoga dana iskorjenjivanja siromaštva Caritas Europa poziva na donošenje pravno obvezujuće Okvirne direktive EU o primjerenim sustavima minimalnog dohotka u svim državama članicama Europske unije kao ključnoj sastavnici u dokrajčivanju siromaštva u Europi. 

Pozdravljamo nedavno usvajanje Zaključaka Vijeća Europske unije o Jačanju zaštite minimalnog dohotka u borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti tijekom pandemije COVID-19 i dalje, koje je uvelike potrebno. Ono je ujedno važan izraz  dobre volje za uvođenje načela minimalnog dohotka iz Europskog stupa socijalnih prava, ističe se u priopćenju europskoga Caritasa. 

Zaključci vijeća prepoznaju utjecaj COVID-19 na čovjekove prihode i potrebu da se djeluje sada. Oni također potvrđuju kako sustavi zaštite minimalnog dohotka moraju biti usklađeni sa spletom  ključnih načela da bi učinkovito smanjili siromaštvo. Vjerujemo, međutim, da lijepe riječi i dobra volja nisu dovoljni. Europi je, naprotiv, potrebno pravno sredstvo, upozorava se u izjavi. 

„Pravno obvezujuća direktiva o minimalnom dohotku u Europskoj uniji državama članicama pružila bi zajedničko tlo na kojem bi se omogućilo uključenje i puno sudjelovanje ljudi u društvu. Ona bi također stvorila jednake mogućnosti uspostavljajući minimalne socijalne standarde među svim državama članicama Europske unije“, rekla je generalna tajnica Caritasa Europa Maria Nyman.

Caritas Europa vjeruje da ljudima koji se nalaze u ranjivim situacijama treba biti dostupan primjereni minimalni prihod uz kvalitetne i lako iskoristive socijalne usluge, što može predstavljati temeljnu sigurnosnu mrežu koja će pokrivati osnovne potrebe i znatno pridonositi dostojanstvenu življenju. 

Caritas Europa u potpunosti prihvaća nedavna nastojanja njemačkoga predsjedanja Vijećem Europske unije da se pozabavi predmetom jačanja minimalnoga prihoda na europskoj razini kao prvom koraku na putu da se sustavima minimalnog dohotka osigura dostojan život svima koji se ne mogu osloniti na dostatne druge izvore. Nadalje, žurno je potrebno riješiti pitanje preostalih rupa u zaštiti minimalnog prihoda. Krajnje je stoga vrijeme  za odlučan korak usvajanjem obvezujuće okvirne EU direktive  o minimalnom prihodu.

Za Caritas Europa sljedeći koraci u pravom smjeru uključivali bi:

  • Da sve države članice EU prepoznaju potrebu obvezujuće okvirne pravno obvezujuće  direktive za minimalne prihodne sheme kao odlučna koraka da se osigura dostojanstven život svim ljudima u Europskoj uniji,
  • Da Portugal i Slovenija, kao sljedeći predsjedatelji Vijeća Europske unije promiču cilj takve okvirne direktive, te  
  • Da Europska komisija predloži pravno obvezujuću okvirnu EU direktivu za sustave minimalnog prihoda, koju bi usvojilo Vijeće i Europski parlament, a provele države članice.

Caritas Europa će, zajedno s ostalim organizacijama civilnog društva, nastaviti pozivati na donošenje takve okvirne direktive i spreman je i raspoloživ  surađivati s relevantnim ustanovama kako bi se to ostvarilo.