Budi dio naše mreže
Izbornik

Crkva u Njemačkoj otvorena za suočavanje s kolonijalnom poviješću

Würzburg (IKA)

Crkveni predstavnici iz Njemačke i Afrike pozvali su na intenzivnije suočavanje s odnosom Crkve prema zločinima iz doba kolonijalizma, objavila je u srijedu 19. lipnja Katolička novinska agencija (KNA).

„Odnos između misija i kolonijalizma ozbiljan je. Nerijetko se u našim općecrkvenim susretima osjećaju toksični tragovi povijesti“, izjavio je augsburški biskup Bertram Meier, koji je u Njemačkoj biskupskoj konferenciji zadužen za pitanja opće Crkve.

Na svršetku skupa o općoj Crkvi i misijama u kontekstu kolonijalnog naslijeđa, biskup Meier je izjavio da Crkva mora prednjačiti dobrim primjerom, „pozabaviti se ranama iz prošlosti i na taj način pružiti ohrabrujuće svjedočanstvo o tome da nasilje nema posljednju riječ“.

Kolonijalizam, a napose transatlantska trgovina robljem imaju posljedice do današnjih dana i uvelike štete društvenim i napose međunarodnim odnosima, poručili su na skupu biskup Mbalmayoa u Kamerunu Joseph Marie Ndi-Okalla i redovnik benediktinac iz Tanzanije o. Bakanja Mkenda.

„Ako doista postoji želja za suočavanjem s posljedicama kolonijalizma, ona mora obuhvaćati i spremnost na povrat oduzetih kulturnih dobara, kao i na priznavanje zločina iz kolonijalnog doba“, naglasio je ravnatelj komisije Iustitia et Pax Njemačke biskupske konferencije Jörg Lüer. „To bi imalo posljedice i na odnos prema zbirkama povezanima s poviješću misija“, dodao je.

Suočavanje s posljedicama trgovine robljem i robovlasništva pitanje je čovječanstva, koje u Njemačkoj nipošto još nije obuhvaćeno u odgovarajućoj mjeri, naglasio je Alexander Scott iz inicijative „Transatlantsko ropstvo i naslijeđe“ (Transatlantic Slavery and Legacies). Ta inicijativa sa sjedištem u Nacionalnom muzeju u Liverpoolu bavi se tumačenjem povijesnih odraza transatlantskog ropstva i njegovih posljedica.