Španjolski biskup zabranio sadržaj EWTN-a na TV postaji svoje biskupije
Najveću svjetsku katoličku televizijsku mrežu - EWTN pokrenula je Majka Angelica / Foto: EWTN
San Sebastián (IKA)
Američka medijska grupa EWTN emitira program diljem svijeta, posljednjih godina često s kritikom prema papi Franji. Biskup Fernando Prado Ayuso je u svojoj biskupiji stoga zabranio korištenje njihova sadržaja, izvještavaju 13. ožujka Crux i Katholisch.de.
Biskup San Sebastiána u Španjolskoj mons. Fernando Prado Ayuso izdao je dekret kojim se na njegovoj biskupijskoj televiziji zabranjuje emitiranje sadržaja američke medijske grupe EWTN („Eternal World Television Network”). U dekretu od 19. prosinca, koji je poznati novinar Austen Ivereigh objavio u nedjelju 13. ožujka, biskup Ayuso je ovaj korak opravdao promicanjem „zajedništva biskupije s Petrovim nasljednikom”. Biskupijski kanal „TV Betania” postoji od 2020. godine kao 24-satni program s vlastitom dozvolom za emitiranje, izvještavaju Crux i Katholisch.de.
Mons. Prado Ayuso imenovan je biskupom baskijske biskupije u listopadu 2022., a za biskupa je zaređen dva dana prije izdavanja dekreta. Također u listopadu prošle godine, na večeri koju je organizirao EWTN, kardinal državni tajnik Pietro Parolin upozorio novinare te medijske grupe da prenose istinu s ljubavlju, objektivnošću i ravnotežom. Odašiljač bi trebao služiti crkvenoj zajednici i dobrobiti čovječanstva, a trebalo bi ga uvijek odlikovati zajedništvo s Papom. U govoru, koji je kasnije objavio Tiskovni ured Svete Stolice, navedeno je da globalni portal vijesti poput EWTN-a mora stvarati veze i dijalog te poticati rješavanje sukoba. „Prenošenjem katoličkog identiteta ne smije se širiti mržnja”, rekao je kardinal Parolin.
Direktor EWTN-a Michael Warsaw konzultant je vatikanskog Dikasterija za komunikacije. Međutim, mreža koju vodi je stalno dobivala negativne reakcije zbog programa koji neprestano blati papu Franju te je kritizirana zbog predstavljanja svog uredničkog stava kao jedine prave interpretacije katoličke vjere.
Tijekom pontifikata pape Franje rasla je kritika od strane medija EWTN-a. O tome su pisali i drugi mediji, a izjasnio se i sam Papa. Američki isusovački časopis „America“ izvijestio je 2021. da se Franjo tijekom leta suočio sa zaposlenicima EWTN-a i zatražio od njih da ga prestanu blatiti. Iste godine u rujnu na sastanku sa slovačkim isusovcima takav način izvještavanja odašiljača opisao je kao „djelo đavla“, rekavši: „Osobno zaslužujem napade i uvrede jer sam grešnik, ali Crkva ih ne zaslužuje. Oni su đavolsko djelo“. Na tadašnje pitanje jednog isusovca kako se nosi s kritičarima koji sumnjičavo gledaju na njega i njegove odluke, Franjo je spomenuo „veliki katolički televizijski kanal koji bez oklijevanja stalno govori loše o Papi“, a iako nije spomenuo ime, primjedbu su mnogi protumačili kao upućenu direktno EWTN-u. Redoviti gosti programa te mreže bili su istaknuti papinski kritičari poput kardinala Raymonda Lea Burkea i Gerharda Ludwiga Müllera, kao i bivšeg nuncija Carla Maria Viganòa, ali i bivšeg Trumpovog savjetnika Stevea Bannona.
Kasnije te godine EWTN je kritizirao kardinal Sean O’Malley iz Bostona, rekavši da su i socijalne mreže i mreža EWTN stvorili iskrivljenu sliku o papi Franji u Sjedinjenim Američkim Državama. Govoreći u intervjuu za argentinske novine La Nación, kardinal O’Malley je rekao da je Biskupska konferencija Sjedinjenih Američkih Država polarizirana te da „postoje i neki biskupi koji su povezani s konzervativnijom politikom, a sam Sveti Otac je komentirao situaciju televizije EWTN (velike američke katoličke mreže), na kojoj su komentatori mnogo puta vrlo kritični prema Svetom Ocu, barem prema Papinim idejama.“
Napadi bivšeg nuncija Carla Maria Viganòa na papu Franju tijekom 2018. godine lansirani su istovremeno s nekih američkih medija poput Lifesitenews-a ili EWTN-ovih portala National Catholic Register i Catholic News Agency. Upravo su o tim „medijsko-političkim krugovima“ i pojedinim američkim prelatima u knjizi „Il giorno del giudizio“ (Piemme, 2018. 288 str.) detaljno pisali glavni urednik vatikanskih medija Andrea Tornielli i novinar vatikanske agencije Fides Gianni Valente.
Britanski vatikanist Christopher Lamb u svojoj je knjizi „The Outsider: Pope Francis and His Battle to Reform the Church“ naveo izvore koji su rekli da je nadbiskup Christophe Pierre, apostolski nuncij Svete Stolice u SAD-u, izrazio zabrinutost Warsawu zbog EWTN-ovog izvještavanja o papi Franji. Warsaw je u knjizi priznao da se sastao s nuncijem Pierreom o EWTN-u, ali nije otkrio o čemu se razgovaralo.
Televiziju je 1981. godine osnovala klarisa Mother Angelica. Grupa, sa sjedištem u Irondaleu, Alabama, danas je aktivna diljem svijeta s online, radijskim i TV ponudama na raznim jezicima i, prema vlastitim izjavama, doseže više od 200 milijuna kućanstava diljem svijeta.