U HKM München održano predavanje „Kršćani i Sveta zemlja“
München (IKA)
Akademski klub koji djeluje pri Hrvatskoj katoličkoj župi čiji je župnik fra Petar Klapež, organizirao je u utorak, 25. veljače predavanje pod naslovom „Kršćani i Sveta zemlja“ u velikoj dvorani župe u Schwanthalerstr. 96 u Münchenu. Predavanje je održao dr. fra Marijan Vugdelija, svećenik Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja iz Splita.
U uvodnom dijelu predavanja fra Marijan je postavio pitanje: Zašto ova zemlja privlači velik broj ljudi, hodočasnika iz čitavoga svijeta? Dao je i odgovor da je to zbog toga, jer svi smatraju da je ta zemlja Sveta zemlja. To misli i židovstvo i kršćanstvo i Islam.
Zatim je istaknuo neke važne karakteristike koje obilježavaju tu Zemlju kao što su Dekalog, kodeks ljudskog ponašanja, proroci Staroga zavjeta koje je nazvao gorostasima i vrhunac je u Bogočovjeku Isusu Kristu. Stoga duhovna vrijednost i važnost svega toga privlače ljude. Da bismo mogli čitati psalme rekao je predavač, trebamo biti familijarni s tom Zemljom. Stoga kao kršćani, kao vjernici pohodimo Svetu zemlju. Ako usvojimo Dekalog i Isusa Krista, nigdje nećemo naći takvu sliku o čovjeku, koji je slika Božja.
Govoreći o kršćanima fra Marijan je kazao da o njima najviše saznajemo iz Djela apostolskih. Prikazao je životni put kršćana na koje su Rimljani gledali kao na jednu židovsku sektu i progonili ih. Sve je to bilo do 313. godine kad kršćani Milanskim ediktom dobivaju slobodu. Osvrnuo se i na bizantinski period između 313. godine i 637. godine, na vrijeme velebnih bazilika na tim mjestima. Spomenuo je i prodor Arapa i njihovo rušenje bazilika, zatim križarske vojne kao i tursko vladanje Palestinom. Kad su u pitanju sveta mjesta i hodočašćenje u ta mjesta, Svetoj zemlji treba dati prednost pred svim tim mjestima, rekao je fra Marijan. Govoreći o kršćanima u Svetoj zemlji svakako treba spomenuti i kršćane s naših područja. Posebice treba spomenuti sv. Jeronima koji je došao u Svetu zemlju 386. godine i trideset i šest godina se posvetio prevođenju Biblije zvane Vulgata koja je bila službena Biblija Crkve do Drugog vatikanskog koncila. Spomenuo je sv. Nikolu Tavelića i mnoge druge koji su ostavili svoj pečat u Kustodiji Svete zemlje.
Vjernici u dvorani imali su prigodu postaviti pitanja predavaču.
Fra Marijanu se zahvalio predsjednik Akademskog kruga Ante Moro.