Budi dio naše mreže
Izbornik

Izborna skupština Katoličke udruge „Veronikin rubac“

Osijek (IKA)

Katolička udruga za pomoć starijim i nemoćnim osobama „Veronikin rubac“ održala je, 23. svibnja u Franjevačkom samostanu sv. Križa u Osijeku, Izbornu skupštinu na kojoj je izabrano novo vodstvo, predsjednica Ines Maldini i dopredsjednica Marija Šešo, dosadašnja predsjednica i utemeljiteljica Veronikina rupca.

Okupljene je pozdravio fra Zoltan Dukai, duhovnik Udruge, predvodeći zajedničku molitvu i zazivajući blagoslov na volontere i korisnike.

Marija Šešo uvodno je zahvalila za zajedništvo proteklih petnaest i pol godina tijekom kojih su u evidenciju korisnika usluga upisane 382 osobe, podsjetivši da je Izvještajna skupština održana u veljači 2022. godine kada se u izvješćima čulo o 2785 volonterskih sati koje je prošle godine na raznolike načine „Veronikin rubac“ darovao potrebitima.

Skupštinu je otvorila i vodila, uz članice Dubravku Elveđi i Anu Popić, predsjedateljica Katica Štark uvodno razloživši: „Od osnutka ‘Veronikina rupca’ hodimo smo s našom zaštitnicom Majkom Terezom, šesnaestu godinu i ovo je naša peta Izborna skupština. To nije malo, dobar je to ‘jubilej’ s dobrim plodovima. U našemu radu bilo je i lošijih iskustava, ali puno više dobrih. Radost je osjetiti da si nekomu pomogao. Sjetim se korisnice, naše tete Kaje koja je svirala i pjevala u crkvi. Puno je osoba koje daju poticaj, snagu i volju za daljnji rad. Danas je vrijeme statistika pa brojkama izražavamo tisuće sati odrađenih za dobro čovjeka. Naša je Udruga volonterska i imamo jako, jako vrijednih osoba čiji se rad odvija na terenu i u Udruzi, ali imamo dosta starih, bolesnih volontera. Treba nam podmlatka pa nam valja osmisliti kako animirati mlade, možda u župama, da osjete ljepotu davanja svoga vremena, sposobnosti i znanja drugomu.“

Katica Štark, jedna od utemeljiteljica „Rupca“, trećoredica je čiji volonterizam, kao i brojnih članova, svjedoči kako je autentično euharistijska Crkva – misijska Crkva i pristup euharistijskom stolu uključuje poslanje koje teži doprijeti do drugoga, a društveno poslanje zapravo je sastavni dio euharistijskog oblika života vjernika, katoličkog volontera. U tom je smislu u radnomu dijelu Skupštine Marija Šešo kratko izvijestila o radu u kojemu su potrebe starijih i nemoćnih za druženjem sve češće, kazavši: „Udruga trenutno brine o dvjestotinjak osoba, uključujući 86 kojima je osigurala pomagala, te da bi u duhu služenja odgovorila zahtjevima i novim izazovima Udruzi žurno treba ‘pomlađivanje’. Osobe koje skrbe o potrebitima su starije i u ovih 15,5 godina postojanja dvadesetak volontera je primatelj usluge. Neki ste ovdje došli sa štapom, štakom, s hodalicom.

Nismo više hitri, brzi, učinkoviti i moramo naći zamjenu, mlađe kojima ćemo pružiti šansu u Udruzi i spremni su od nas učiti. Na svečanoj zahvalnoj proslavi koju planiramo organizirati u rujnu naš će dosadašnji rad u tematskoj prezentaciji predočiti Nada Prlić, prihvaćajući opsežan posao. Zahvalni smo njoj i svima koji nas podupiru; franjevcima u Tvrđi u čijemu prostoru djelujemo od početka 2006. i brojnim drugima. Hvala i nazočnom mr. sc. Romanu Kristiću, pročelniku Upravnog odjela za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo Grada Osijeka, koji godinama prati naše aktivnosti u skrbi za starije i nemoćne osobe. I dalje ćemo djelovati u duhu služenja utemeljenog u našem geslu Što god učiniste jednom od ove moje najmanje braće, meni učiniste! (Matej 25, 40).“

Vera Szilner izvijestila je o pozitivnom financijskom stanju Udruge, uključujući prihode od Grada Osijeka (12 000 kuna), Osječko-baranjske županije (5 000 kn) i pojedinaca. Uz diskusiju izvješća su prihvaćena, a Vlasta Marodt u ime Nadzornog odbora potvrdila je izvrsnost u radu. Nedica Jankvić razložila je predložene i prihvaćene statutarne izmjene. Izabrano je (četverogodišnji mandat) vodstvo s predsjednicom Maldini i potpredsjednicom Šešo, članicama Izvršnog odbora u sastavu: Jelica Klobučar, Marija Jovanovac, Viktor Beniković, Kanita Peroli, Stana Košćak. Nova je tajnica Nedica Janković, a rizničarka Jasna Varenina; u Nadzornom odboru su: Ana Popić (predsjednica), Bernarda Koić i Dubravka Elveđi; u Časnom sudu: Nevenka Špoljarić (predsjednica), Damir Gojković i Branka Lacković, a likvidatorica je Sara Mikrut Vunjak.

Nova predsjednica Maldini zahvalila je za povjerenje naglasivši kako će „zajedništvo i stečevine Veronikina rupca, prepoznate u Osijeku kao ponos Hrvatske, i nadalje donositi živog Krista korisnicima, uzajamno se obogaćujući a aktivnosti biti nastavljene, kao i projektno nastojanje za otvaranjem dnevnog boravka za starije i nemoćne u Osijeku“.

„Usvajanjem novog Statuta nismo promijenili osnovne aktivnosti Udruge. Odnosi se to na dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina u obavljanju usluge ili aktivnosti za dobrobit starijim i nemoćnim osobama s područja grada Osijeka, koji su u potrebi u njihovim domovima. Problem nije dovoljno samo prepoznati, nego smo pozvani i riješiti ga! Zato je i nastala Udruga koja, pokazujući kršćansku inicijativu, nastoji poboljšati situaciju koju institucije nisu u mogućnosti uvijek ili pravovremeno riješiti.

Aktivnosti Veronikina rupca dovode do poboljšanja kvalitete života u zadovoljavanju osnovnih ljudskih potreba kada ih korisnici sami nisu više u mogućnosti obavljati i na nama je omogućiti im aktivno uključivanje u društvena zbivanja jer tako razvijamo humanije i ravnopravnije društvo. Starije osobe, često oboljele, potrebno je učinkovito zaštititi i osposobiti za život podrškom za prihvaćanje velikih promjena u svakodnevnom životu. Takva pomoć nije vezana samo uz osnovnu higijenu i higijenu životnog prostora, opskrbu prehrambenim namirnicama, praćenju farmakoterapije koje osoba prima od svog obiteljskog liječnika u svrhu uzimanja na pravilan način i odlazak na specijalističke preglede. Naime, studije pokazuju da u gotovo 70 posto slučajeva starije osobe ne uzimaju na pravilan način barem jedan od propisanih lijekova, dok 32 posto zaboravi uzeti neki od lijekova.

Tu je još dodatna potreba uzimanja pomoćnih ljekovitih sredstava, vitamina, čajeva… Starijim osobama potrebna je pomoć u ostvarenju prava iz zdravstvenog, mirovinskog  i socijalnog osiguranja. Kada postoji potreba, pomažemo pri organiziranju smještaja u ustanovu ili udomiteljsku obitelj. Važno je do kraja života svake osobe poštivati fizičke, emocionalne, socijalne i duhovne potrebe, uvažavajući dignitet i autonomnost osobe… Statistike pokazuju kako je svaka četvrta starija osoba u riziku od siromaštva, već narušenog zdravlja pri čemu se radi o samačkim domaćinstvima, bez članova obitelji koji bi im mogli pomoći. Čak i kad imaju potomstvo koje bi i htjelo o njima brinuti,  zbog teške ekonomske situacije razasuti su po svijetu osiguravajući vlastitu egzistenciju. Dosadašnje životne navike starijih osoba i njihove financijske mogućnosti najvećim dijelom ne uključuju informatičku pismenost, elektroničke medije, internetske trgovine, bankomate. Teško snalaženje dodatno izaziva i depresije. Oni još uvijek računaju u dinarima i markama, a mi već uvodimo euro.

U takvim okolnostima važno je pružiti im podršku, pokazati empatiju i pomoći u prilagodbi u naglim promjenama svakodnevnog življenja kako bi se osjetili kao članovi obitelji jer im time produžujemo život, podižemo kvalitetu i udobnost teškog starenja. Vrstu i stvarnu potrebu eventualnih, budućih korisnika detektiraju i profesionalno im pristupaju naši interventni stručni timovi sastavljeni o socijalnih radnika – volontera i prvostupnice sestrinstva – volontera. Oni utvrđuju pojedinačne, sasvim individualne potrebe korisnika koje prema trenutnim mogućnostima drugih volontera i raspoloživih pomagala rješavaju odmah ili u etapama u suradnji s civilnim, humanitarnim i drugim organizacijama. Udruga okuplja građane dobre volje oko pomoći potrebitima koji ostaju na brizi Udruzi, a volonterski rad članstva usklađen je sa Zakonom o volonterstvu“, razložila je Maldini te uz opis potreba korisnika predočila konkretan plan redovnih aktivnosti i suradnje s udrugama, ustanovama i projektnim partnerima.

„Prije 15,5 godina činilo se kao ‘obična’ kršćanska aktivnost donijeti ljubav sugrađanima u potrebi svojim profesionalnim pristupom, koristeći vještine i oplemenjujući ljude oko sebe. Pobožna, milosrdna i hrabra Veronika, brišući lice čovjeka, ostavila je  svjedočanstvo dobrote, sliku Božjeg lica. Tim činom fizička je utjeha postala čin duhovne utjehe, čin ljubavi. Tako i mi, svojom predanom aktivnošću u knjizi naših života i povijesti Osijeka upisujemo tradiciju odgoja prema starim i nemoćnim osobama“, zaključila je novoizabrana Maldini.

Naposljetku je sabrane pozdravio i novomu vodstvu čestitao Romano Kristić izražavajući poštovanje i divljenje prema radu „Veronikina rupca“ te naglasio kako volonteri pomaže onda kada je osoba u potrebi, a najviše je potrebita blizine jer je usamljenost i samoća, što su i studije dokazale, najveći problem današnjice.

Skupština je završila zahvalnom molitvom i bratskim zajedništvom uz trpezu.