54. teološko-pastoralni tjedan u Zagrebu
Uvodna riječ zagrebačkoga nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, velikoga kancelara Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, na otvorenju 54. teološko-pastoralnoga tjedna, Zagreb - Šalata, 28. siječnja 2014.
Srdačno pozdravljam sudionike i goste 54. teološko-pastoralnog tjedna, što ga od 28. do 30. siječnja, u Međubiskupijskom sjemeništu u Zagrebu, organizira Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu na temu: “Siromašna Crkva – Crkva za siromašne u novoj evangelizaciji”. Kao zagrebački nadbiskup i veliki kancelar KBF-a, radujem se što na ovom jedinstvenom skupu Katoličke Crkve u hrvatskom narodu sudjeluju biskupi, svećenici, đakoni, redovnici i redovnice, kao i vjernici laici, koji su ovamo došli iz cijele Hrvatske, iz Bosne i Hercegovine, Srbije, posebno iz Srijema i Bačke, te Boke Kotorske, kao i iz drugih europskih zemalja. Svima želim dobrodošlicu, ugodan boravak u Zagrebu i blagoslovljeno sudjelovanje na Tjednu.
Posebno pozdravljam kardinala Vinka Puljića, nadbiskupa i metropolita vrhbosanskog, mons. Alessandra D’Errica, apostolskog nuncija u Republici Hrvatskoj te mons. Stanislava Hočevara, nadbiskupa i metropolita beogradskog. Radosna srca pozdravljam predsjednika Hrvatske biskupske konferencije mons. Želimira Puljića, sve nazočne nadbiskupe i biskupe, više redovničke poglavare i poglavarice, kao i predstavnike sestrinskih Crkava, kršćanskih zajednica i drugih religija nazočne na ovom zagrebačkom Tjednu.
Radost mi je pozdraviti među nama prisutnu ravnateljicu Agencije za znanost i visoko obrazovanje prof. dr. sc. Jasminu Havranek. S osobitim poštovanjem pozdravljam veleučenog gospodina rektora Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Aleksu Bjeliša i veleučenog gospodina rektora Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željka Tanjića. Izraze poštovanja i dobrodošlice izražavam predstavnicima državnih i gradskih vlasti, posebno našem gradonačelniku gospodinu Milanu Bandiću, kao i svim gostima.
Naslov ovogodišnje teme: “Siromašna Crkva – Crkva za siromašne u novoj evangelizaciji” usko je povezan uz riječi, znakove i programom pape Franje. On nije izabrao svoje ime samo iz pobožnosti prema popularnom svecu kršćanske baštine. Njegovo je ime i program. Papa Franjo želi Crkvu siromašnu za siromašne.
Sveti Franjo Asiški je kao malo tko ušao u misterij siromaštva stvorenja. Svako Božje stvorenje sve prima od Boga, koji mu daje postojanje i svako drugo dobro. Pred Bogom sve je dar, a čovjek je najizvrsniji Božji dar. U odnosu na krajnje čovjekovo siromaštvo, Bog je onaj koji ostaje jedino istinsko i postojano čovjekovo bogatstvo.
Siromaštvo ima svoju objektivnu i subjektivnu dimenziju. Papa Franjo ne govori o siromaštvu općenito, kako bi to on rekao, o apstraktnom siromaštvu koje i ne postoji. Siromaštvo je tijelo siromašnoga Isusa, a prepoznajemo ga u gladnom djetetu, u onomu koji je bolestan, u nepravednim društvenim strukturama. Kršćanin se treba spustiti do tijela Isusova. Ali kršćanin ne smije dopustiti da mu blagostanje oduzme nadu, da ga duh blagostanja na kraju dovede do toga da izgubi smisao života.
Za Svetog Oca su nada i siromaštvo usko povezani. Jer siromaštvo je lijek za lijenost, a lijenost je nedostatak nade. Ono što, prema Papi, nedostaje zapadnome svijetu jest nada i zato se nalazi u stanju kolektivne lijenosti. Lijenost je umor duha, tromost i bezvoljnost za ono što se tiče Božjih stvari.
Stoga papa Franjo hrabro poziva: “Ne dajte da vam ukradu nadu! Molim vas, ne dopustite da vam je ukradu! A tko će ti ukrasti nadu? Duh svijeta, bogatstvo, duh ispraznosti, oholost, uznositost” (Govor, 7. lipnja 2013.). Za papu Franju opredjeljenje Crkve za siromahe je bitno, jer za kršćane siromaštvo nije sociološka, ni filozofska, ni kulturna, već teološka kategorija. To je put evangelizacije, navještaja Radosne vijesti.
Draga braćo i sestre, neka nam promišljanja ovoga Tjedna budu poticaj na širenje obzorja i poziv na otkrivanje znakova vremena, kako bismo se otvorili djelovanju Duha Svetoga, svjesni da je Crkva u svim svojim članovima pozvana na trajnu obnovu i obraćenje.
Stoga odajem priznaje Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu koji je ove godine odabrao temu: “Siromašna Crkva – Crkva za siromašne u novoj evangelizaciji”. Sa željom da ovaj znanstveni i pastoralni skup urodi duhovnim plodovima za vjernike i sav hrvatski narod, čestitam našem Fakultetu na organizaciji 54. Teološko-pastoralnog tjedna te izražavam zahvalnost svima koji će stručnim sudjelovanjem pridonijeti promišljanju aktualne teme za život Crkve.