Izlaganje apostolskoga nuncija Alessandra D'Errica u Dubrovniku
Konferencija o provedbi Strategije Vijeća Europe za prava djeteta 2012-2015., Dubrovnik, 28. ožujka 2014.
Na konferenciji u organizaciji Ministarstva socijalne politike i mladih Republike Hrvatske i Vijeća Europe sudjeluju izaslanstva iz pedesetak zemalja. Sveta Stolica je prisutna s izaslanstvom u čijem su sastavu mons. Alessandro D’Errico, apostolski nuncij u Hrvatskoj i mons. Jean-François Lantheaume, savjetnik apostolske nuncijature. U petak 28. ožujka poslije podne, nadbiskup D’Errico održao je sljedeće izlaganje:
Gospodine predsjedniče, prije svega, uime izaslanstva Svete Stolice, želim domaćinima konferencije, hrvatskim vlastima, izraziti zahvalnost na trudu koji je uložen u organizaciju ovog susreta kao i na ljubaznosti s kojom su nas primili. Također bih želio zahvaliti Vijeću Europe što je podržalo ovaj značajan događaj koji se bavi iznimno aktualnim temama.
Od uvođenja Strategije u Monaku godine 2012., patnje djece diljem svijeta nisu se uspjele smanjiti. I premda se ponekad čini da se razlika između željenog i ostvarenog produbljuje, Sveta Stolica i brojne organizacije katoličke inspiracije koje brinu o djeci, ne mire se s tom činjenicom te će i nadalje raditi kako bi svako dijete moglo živjeti ispunjen i dostojanstven život.
Sveta Stolica želi da ovaj skup i strategija Vijeća Europe koja će se zacrtati za sljedeće dvije godine, posvjedoče o tome da smo ne samo sposobni iskazati velikodušnost, već također spremni djelovati i pomagati kako bismo zaštitili dobrobit djeteta, što podrazumijeva i zadovoljenje njegovih moralnih i duhovnih potreba.
Sveta Stolica zabilježila je različite teme o kojima se raspravljalo na okruglim stolovima, a koje tematski odgovaraju strateškim ciljevima Strategije Vijeća Europe za prava djeteta od 2012-2015. Ovom prilikom naše izaslanstvo želi iznijeti sljedeće prijedloge:
Sprječavati i suzbijati spolno zlostavljanje djece (strateški cilj br. 2): Sveta Stolica pridaje veliku važnost provedbi svih aktivnosti u svrhu prevencije i osude svih oblika zlostavljanja s ciljem da se ojačaju vlastite snage djece, da se senzibiliziraju njihove obitelji i zajednice, da se informira šira javnost te da se promiče kultura nenasilja. Provedbom preventivne kampanje i širenjem dobre prakse u zajednicama, školama i društveno-obrazovnim ustanovama najbolje se pridonosi stvaranju nenasilnog okruženja čiji je glavni sudionik samo dijete zajedno s obitelji. Nadalje, to pogoduje kulturi nenasilja koja se razvija kroz osudu svih oblika zlostavljanja i promicanje prava djeteta.
Pravda za maloljetnike (strateški cilj br. 3): U slučaju sukoba djeteta sa zakonom, od najveće je važnosti zaštititi njegova temeljna prava, osigurati mu sigurnu okolinu i poduprijeti njegovo ponovno uključenje u obitelj, školu i društvo. U tom pogledu, Sveta Stolica snažno podupire sve institucionalne čimbenike da u zakone i javnu politiku ugrade restorativni pristup, a čimbenicima civilnog društva i medijskim djelatnicima preporučuje da u središte svog djelovanja stave poštovanje osobe, napose kroz priznavanje korisnosti mjera koje ne uključuju oduzimanje slobode te nužnosti da se ponudi pozitivnija slika djeteta koje se našlo u sukobu sa zakonom.
Sudjelovanje djece: stvarati promjenu (strateški cilj br. 4): Treba priznati da se eksperimenti čiji je cilj da se djeca i adolescenti uključe u proces razrade javne politike, često oslanjaju na oblike i strukture rasprave koji nisu prilagođeni stupnju zrelosti djeteta. Stoga bi, kako bi se izbjeglo promašeno sudjelovanje, ili isti izvor ekskluzije, bilo uputno pripremiti međugeneracijske prostore i konkretne pedagoške prijedloge koji bi istaknuli ne samo vrijednost obitelji i škole kao prostora socijalizacije, nego i bitnu ulogu roditelja i odgajatelja u cjelovitom razvoju djeteta, uključujući njegovu kreativnost i sposobnost da izrazi svoje misli i stavove.
Sveta Stolica će s osobitom pozornošću i nadalje pratiti sve vezano uz ove teme s nadom da će pitanje zaštite djeteta ostati jedna od prioritetnih tema Vijeća Europe.
Zahvaljujem na pozornosti.