Istina je prava novost.

"Obitelj: istinski resurs Europe"

Završno priopćenje plenarnog zasjedanja CCEE-a, Rim, od 2. do 4. listopada 2014.

Obitelj nije problem nego rješenje za Europu. Obitelj je izvor neprocjenjivih resursa za naša europska društva od koje je sačinjen ljudski kapital. Iako su brojni izazovi, koje sadašnja individualistička kultura stavlja pred obitelj i osobito pred brak, samo onaj pastoral koji zna staviti u središte svaku pojedinu osobu obiteljskog jezgra (muž, žena, sin, djed) sa svojim osobitostima i jedinstvo koje oni sačinjavaju u svjetlu istine koju otajstvo Kristove osobe otkriva čovjeku, moći će dati novu limfu ovoj stvarnosti ljubavi na temelju svakog ljudskog odnosa.
Godišnje plenarno zasjedanje predsjednika biskupskih konferencija u Europi održano je ove godine u Rimu na poziv kardinala Angela Bagnasca, predsjednika Talijanske biskupske konferencije i potpredsjednika Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE). Na susretu su, između ostalih, sudjelovali prefekt Kongregacije za biskupe kardinal Marc Quellet i apostolski nuncij u Italiji nadbiskup Adriano Bernardini.
Intenzivan i plodan rad odvijao se u svjetlu vjere, u istinskom bratskom ozračju i s pastoralnom gorljivošću. Na završetku svoga rada, sudionici plenarnog zasjedanja CCEE-a usvojili su sljedeću poruku:
Tijekom plenarnog zasjedanja Vijeća europskih biskupskih konferencija, biskupi su saslušali s velikim zanimanjem izvješća pastira iz Ukrajine i iz drugih europskih zemlja koje prolaze kroz najteže poteškoće s velikim brojem žrtava i izbjeglica.
Informativni pogled proširen je na Bliski istok počevši od Svete zemlje. Posvuda je situacija u znaku zajedničkog nazivnika: složenosti, nasilja, trpljenja onih najslabijih, neizvjesne budućnosti. Predsjednici biskupskih konferencija europskih zemalja jamče najživlju blizinu u molitvi Kristu, Knezu Mira, i konkretnu solidarnost trpećem stanovništvu. U isto vrijeme hrabrimo kršćanske zajednice različitih zemalja da intenziviraju svoj rad na pomirenju i miru dajući svoj doprinos pravednim i pravodobnim rješenjima. Svemu tome pridružuje se bol netolerancije prema kršćanima i drugim manjinama što trajno osuđujemo. Pastirskom dušom dijelimo veliku patnju tolike braće i sestara u vjeri i u čovječnosti dok zahtijevamo od međunarodnih autoriteta da odmah donesu učinkovite i jasne rezolucije kako bi se okončala tragedija koja je u tijeku i kako bi se također osigurao povratak izbjeglica u najkraćem mogućem roku, u njihove zemlje u sigurnim i slobodnim uvjetima.

Susret s papom Franjom
Posebno dirljiv bio je susret s papom Franjom u petak 3. listopada, tijekom kojeg je Sveti Otac pokazao dobro poznavanje europske situacije podsjećajući na brojne izazove i poteškoće kroz koje prolazi Europa danas. Polazeći od pozdrava kardinala Petera Erdoa, papa Franjo je iznio razmišljanje o socijalnim problemima vezanim uz Europu u temelju kojih je ona kultura koja više gleda na vanjštinu nego na osobe, potičući potom europske biskupe da se ne stide i da naviještaju s jasnoćom Isusa: Isus Krist je rješenje naših problema.

Izvršenje statutarnih obveza
Skadarsko-pultski nadbiskup Angelo Massafra, predsjednik Albanske biskupske konferencije, izabran je za potpredsjednika CCEE-a na dvogodišnji mandat (2014.-2016.). U toj službi nasljeđuje mons. Jozefa Michalika, nadbiskupa Przemysla, koji je stavio na raspolaganje svoj mandat potpredsjednika CCEE-a, nakon što mu je prestao mandat predsjednika Poljske biskupske konferencije.
Predsjednici europskih biskupskih konferencija zahvalili su novom potpredsjedniku za njegovu spremnost da služi Crkvi u Europi, kao i mons. Jozefu Michaliku za njegovo služenje posljednjih godina.
Tijekom susreta saslušana su izvješća komisija CCEE-a, njihovo djelovanje i perspektive za budućnost. Sudionici zasjedanja pokazali su da cijene nastojanje i projekte potvrđujući svoju zahvalnost i poštovanje.

Obitelj i budućnost Europe
Svoj doprinos toj temi dali su svojim izvješćima, između ostalih, sljedeći stručnjaci: prof. Joseph Weiler, predsjednik Europskog sveučilišnog instituta (Fiesole), bračni par Ludmila i Stanislaw Grygiel s Papinskog instituta Ivana Pavla II. (Rim) i bratislavski nadbiskup Stanislav Zvolensky. Željelo se da susret iznad svega bude vrijeme razmišljanja, uoči Sinode o obitelji, o pitanjima i pojavama koje pobliže utječu na obitelj i pastoral današnje obitelji u Europi i koje obvezuju na uvjerljivu akciju. Na osobit način:
a) Podsjetilo se na važnost zakona i politika koje podupiru obitelj, premda oni nisu jedini odlučujući elementi da bi se suprotstavilo krizi obitelji i padu nataliteta na starom kontinentu. Crkva u Europi poziva vlade da postanu svjesni kako ne postoji druga stvarnost koja može “proizvesti” ljudski kapital kao obitelj i poziva na budnost nasuprot zlu koje određene ideologije, koje ne računaju s istinom obitelji, mogu donijeti.
b) Istinski resurs Crkve sastoji se od svjedočanstva kršćanskih obitelji koje žive svoju vjernost također i usred kulture koja je često individualistička. To su te obitelji koje pokazuju atraktivnost bračnoga projekta i otvorenosti životu kada je to odgovor na Božji plan. Briga za vlastite kršćanske obitelji donijet će također plodove cijelom društvu.
c) Sljedeći primjer Karola Wojtyle, koji je od prvih godina svećeništva kao prioritet svoga služenja stavio obitelj koja je kućna Crkva, Crkva se danas mora vratiti školi “Pape obitelji” Ivana Pavla II. kako bi ostvarila “prikladan pastoral”. Riječ je o pastoralu koji polazi od stvarnog čovjekova iskustva tražeći u njemu tragove Božje prisutnosti. U stvari čovjek, u svjetlu Kristove osobe i Njegova nauka, počinje razumjeti samoga sebe. “Prikladni pastoral” nije, dakle, izvršenje nacrta izrađenog za stolom, nego se usklađuje u pratnji svećenika i kršćanske zajednice, bračnih parova i obitelji koji su istinski protagonisti za razumijevanje Božjeg plana.
d) U Božjem planu obitelj nije privatna stvar nego dobro za cijelo društvo i ona je, stoga, također institucija za koju se, kao i za mnoge druge, u ovom trenutku čini da ne odgovara trenutačnim željama mnogih osoba, iznad svega mladih. Evo vrlo europskog paradoksa. Premda mnogi mladi žele zasnovati obitelj, mnogi više vole zajednički život ili druge forme koje odgađaju ulaganje u trajnu i stabilnu vezu. Naša kultura vidi, naime, u “vezi” jedan oblik ograničenja, ako ne čak i lišavanja vlastite slobode. Crkva predlaže veće dobro i potom ne prestaje podsjećati kako je vjernička obveza izvor dobra i sreće.
e) Iako su razni uzroci, čini se da mnogi brakovi danas nisu valjani. U svijesti mnogih drama koje su dovele do propasti brojnih brakova, unatoč apelu na ustrajnost, pojavila se potreba za pojednostavljivanjem i ubrzanjem procesa poništenja tamo gdje su tražene pretpostavke očite. Sve u svemu, samo pastoral koji zna kako biti pažljiv prema osobama i koji je vjeran Božjoj Riječi moći će navijestiti gestama i riječima ljepotu obitelji također i u vrijeme krize i moći će postati svjedočanstvo milosrdne Božje ljubavi.
Tijekom susreta državni podtajnik u Predsjedništvu Vijeća ministara Graziano Delrio prenio je pozdrave talijanske Vlade, izrazivši želju da Europa mogne osnažiti svoju kulturu, svoj identitet, svoju civilizaciju i također otvoriti nove putove i unutar obitelji.
Na ovoj razmjeni mišljenja sudjelovali su: kardinal Oswald Gracias, predsjednik FABC-a (Federacija azijskih biskupskih konferencija), mons. Portela Louis, potpredsjednik SECAM-a (Simpozij biskupskih konferencija Afrike i Madagaskara), latinski jeruzalemski patrijarh Fouad Twal i mons. Adelino dell’Oro iz Kazahstanske biskupske konferencije.
Tijekom susreta biskupi su pokazali poštovanje za služenje Crkvi i društvu koje pri europskim institucijama ostvaruju: Apostolska nuncijatura u Bruxellesu, COMECE i Stalna misija Svete Stolice pri Vijeću Europe koju je predstavljao novoimenovani stalni promatrač mons. Pavao Rudelli.
Predsjednici biskupskih konferencija pljeskom su pozdravili najavu stjecanja pravne osobnosti Katoličke Crkve u Grčkoj nakon više od trideset godina dijaloga s grčkim vlastima.
Plenarno zasjedanje 2015. održat će se od 11. do 16. rujna 2015. u Svetoj zemlji na poziv latinskog jeruzalemskog patrijarha Fouada Twala.

(prijevod kta)