"Zajedno u Kristu"
Svim vjernicima laicima
Korizmena poruka šibenskoga biskupa Ante Ivasa
Svim vjernicima laicima, svećenicima, redovnicima i redovnicama Šibenske biskupije
1. Naš susret s Kristom uskrslim u Crkvi po krštenju.
Draga braćo i sestre! Vjerujemo da je susret sa Isusom Kristom uskrslim, koji je živ u svojoj Crkvi “jučer i danas i u sve dane do svršetka svijeta”, najljepše što nam se dogodilo u našoj narodnoj i osobnoj povijesti. Taj Susret traje od prvih krštenja pred gotovo 14 stoljeća, događa se danas po svakom novom krštenju i vjerujemo da će se po Božjoj darežljivosti događati i ubuduće. Upravo nas iskustvo povijesti tih naših susreta i života “po Kristu, s Kristom i u Kristu” u njegovoj Crkvi, utvrđuje u vjeri da jedino On uistinu daje da imamo “život u izobilju”, u svim dimenzijama i oblicima ljudskoga života, kako osobnog tako i obiteljskog i društvenog života na zemlji u vremenu, ali i na Nebesima u vječnoj zajednici svetih u Kraljevstvu Božjem.
“Krštenje je susret s Kristom koji oblikuje čitav život krštenika, daje mu božanski život, poziva ga na iskreno obraćenje.., i omogućuje mu postići “mjeru uzrasta punine Kristove”… Korizma je “sveto vrijeme” Crkvene godine, pogodno da se iskusi milost koja spašava. Crkva oduvijek povezuje korizmu a naročito “uskrsno bdijenje” s krsnim slavljem, jer se u tom sakramentu ostvaruje ono veliko otajstvo po kojemu čovjek umire grijehu, postaje dionikom novoga život u Kristu Uskrslom i prima istoga onoga Duha Božjega koji je uskrisio Isusa od mrtvih.” (Benedikt XVI, korizmena poruka).
Krštenje je dar koga treba uvijek iznova u sebi oživljavati, produbljivati i u njega uranjati. Upravo je Korizma vrijeme “novog katekumenata i nove evangelizacije”. Korizma je nezamjenjiva škola žive vjere i praktičnog vježbanja kršćanskog života, da bi kršćani istinito i uvjerljivo živjeli krštenje kao čin od presudne važnosti za cijeli svoj život, život obitelji i društva u kojem žive i djeluju.
2. Korizmeni susreti s Kristom
U Korizmenom vremenu Crkva nam, već tradicionalno, predlaže “pomagala” za oživljavanje i produbljenje Susreta s Kristom i za praktično vježbanje kršćanskog krsnog života. To su:
Dopustiti da nas vodi Riječ Božja. Evanđeoski tekstovi i ovogodišnjih korizmenih nedjelja nas snažno vode u susret s Gospodinom i pomažu da činimo nove i odlučne korake u nasljedovanju i svjedočenju Krista po darivanju Kristu i bližnjima. Jednako tako i čitanje Riječi Božje osobno ili u zajednici.
– Molitva. Put križa, Euharistijsko klanjanje, Časoslov, Krunica, su molitve koje nam u Korizmi na posebno sugestivan način pomažu da budemo “Zajedno u Kristu”, da imamo “zajedništvo u njegovim patnjama” i da to zajedništvo učvrstimo i doživimo s “predokusom” uskrsnuća Kristova i našega.
– Post (srijeda Pepelnica i Veliki petak), nemrs (svaki korizmeni petak) i milostinja, imaju za kršćanina duboko vjerničko značenje. Time pobjeđujemo sebičnost i vježbamo živjeti u logici dara i ljubavi. Odricanjem (ne samo od onoga što nam je suvišno), kao i sposobnošću dijeljenja, učimo odvraćati pogled od svojega “ja”, da bismo otkrili drugoga pored sebe i prepoznali Boga u licima mnoge naše braće koji pate i koja su u potrebi. “Meni ste učinili što ste učinili i najmanjem od moje braće!” govori Gospodin.
– Sakramenat pokore (uskrsna sveta ispovijed i pričest). “Korizma je pogodno vrijeme da spoznamo naše slabosti i da iskrenim preispitivanjem vlastita života, prihvatimo obnoviteljsku milost sakramenta pokore te odlučno upravimo svoje korake Kristu.”
3. Obitelj je prva i temeljna zajednica gdje živimo svoje krštenje
“Po naumu Boga Oca Stvoritelja, dobro svake ljudske osobe, svake društvene zajednice i ljudskoga roda uopće, te sav kršćanski i crkveni život, ostvaruju se preko obitelji utemeljene na braku jednoga muškarca i jedne žene, u skladu sa zakonitošću upisanom u ljudsku narav od samog stvaranja, “u početku”.(Post 1,26-27). “Život naroda, država i svih oblika ljudskoga udruživanja prolazi kroz obitelj. U njoj se trajno uči živjeti čovjekoljublje, sebedarje, plemenitost, ljudskost koji ne ostaju samo u krugu obitelji nego se prenose i izvan obiteljske zajednice.
Crkva se rađa po sakramentima kršćanske inicijacije (krštenje, potvrda i euharistija), ali je obitelj kolijevka i mjesto rasta Crkve. Kršćanska obitelj je primarno i prirodno mjesto u kojem se zbiva, ostvaruje i živi Crkva. Obitelj je stoga (Kristov) “put Crkve” da bi uspio čovjek i da bi uspjelo društvo. Zato Obitelj i brak u životu i djelovanju crkvene zajednice mora imati središnje mjesto…” (Direktorij za obitelj)
“Ne možemo, (poručuju biskupi u svojoj poruci), zaobići očite i žalosne poteškoće kroz koje prolazi hrvatska obitelj danas, a koje ugrožavaju i budućnost čitavog naroda. Spominjemo velik broj mladih koji odgađaju ulazak u brak, porast rastava, ovisnosti i obiteljskog nasilja, sve rasprostranjeniji zajednički život “na probu”, na određeno vrijeme, bez obveza, kao ni snažne pritiske koji niječu, pa i otvoreno napadaju vrijednosti braka i obitelji.”
Danas kad je obitelj u sveopćoj duhovnoj krizi koja uzrokuje pogubnu krizu zajedništva na svim razinama, naša je domovinska Crkva odlučila slaviti svoj prvi “Nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji.” Želimo potaknuti naše obitelji da “zajedno u Kristu” žive svoje zajedništvo, rađaju i odgajaju svoju djecu, nalaze rješenja u krizama, da bi naše obitelji i nadalje bile Božji izvori života i tako bile nada sretne budućnosti naroda i svijeta. Želimo im dati svekoliku i trajnu podršku u njihovim svetim i odgovornim obiteljskim obvezama i pravima.
Potičem stoga sve naše katoličke obitelji:
– odazovete se, na poseban način ove Korizme pozivu, poticajima i uputama svoje Crkve, (župnika, suradnika i animatora).
– U svojim obiteljima čitajte Riječ Božju, molite obiteljske molitve.., iskreno razgovarajte o svim obiteljskim potrebama. (moguće bez TV i drugih medijskih utjecaja)
– U svojim župama i dekanatima, povremeno se okupljajte u “obiteljske zajednice” da možete zajedno razgovarati o svojim obiteljskim, bračnim i roditeljskim pitanjima.., da zajedno molite i budete jedni drugima na pomoć i potporu.
Potičem sve vjernike i ljude dobre volje:
– Uključite se u akcije našeg Caritasa: “korizmeno prikupljanje milodara za obitelji u potrebama”, ili u akciju “5 za jednu” (pet darovatelja po 100 kuna mjesečno, za jednu obitelj)…
4. U susret susretu sa Svetim Ocem u Zagrebu, 4. i 5. lipnja 2011.
Papa Benedikt XVI. nam dolazi u pohode, u našu domovinu Hrvatsku upravo prigodom prvog “Nacionalnog susreta hrvatskih katoličkih obitelji”, koji ćemo slaviti u Zagrebu u nedjelju 5. lipnja ove godine, kad će se Papa na svetoj Misi susresti s našim obiteljima, uputiti im svoju riječ i blagosloviti sve naše obitelji. Papa se želi susresti i moliti i s našim mladima 4. lipnja na Trgu bana Jelačića, i moliti u Katedrali nad grobom mučenika bl. Alojzija Stepinca.
Svaki susret s Papom, Petrovim nasljednikom na zemlji, osnažuje našu svijest i vjeru Crkve u Susret i “zajedništvo s Kristom”. “Pape su nam bili najbliži i najvjerniji u najtežim trenucima naše povijesti, poručuju naši biskupi u svome pismu. Zahvaljujući toj blizini oblikovana je naša bogata kulturno-povijesna duhovna baština po kojoj smo lako prepoznatljivi kao graditelji i baštinici europske kulture. Ta nas povezanost obvezuje na osluškivanje onoga što Duh Sveti po Benediktu XVI govori našoj Crkvi i narodu. Svaki Papin pohod donosi nadu, vraća ponos, budi nutarnju snagu, daje ohrabrenje i učvršćuje samosvijest o vlastitim vrijednostima i plemenitosti koja postoji u našem narodu, zahvaljujući ” susretu i zajedništvu s Kristom u njegovoj Crkvi!”
Potičem posebno mlade i obitelji, ali i sve ostale hodočasnike: uključite se u korizmenu duhovnu pripravu za susret sa Svetim Ocem. Pripreme su već počele. (Informirajte se o svemu kod svog župnika.)
5. Zaključak korizmene pobudnice
Sveto vrijeme Korizme je uvijek novi Božji dar svojoj Crkvi, i novi Božji poziv da s Njime u krsnom susretu i zajedništvu živimo svoj život ondje gdje nam je On darovao živjeti. Iz iskustva znamo kako su životni putovi redovito teški, jer svatko mora nositi i iznijeti svoj križ.
Ulazimo u svetu Korizmu, u svete korizmene susrete i idemo u susret s Papom “u ozračju ozbiljne kulturalne, gospodarske i političke krize, iza koje se zapravo nalazi duboka kriza duha i kriza vjere. Ta kriza širi malodušnost, produbljuje podijele, pojačava nezadovoljstvo, s teško vidljivim putovima izlaska.” Ali mi kršćani znamo i vjerujemo da svaki put križa u susretu s Kristom ima svoj izlaz u uskrsnoj pobjedi. Vjerujemo da nas i na ovom našem križnom putu, kao i Sina svoga Isusa, vjerno prati majka Njegova, majka Crkve i naša majka Marija, (Gospa Vrpoljačka, Visovačka, Gospa od Karavaja , Gospa našeg velikog hrvatskog krsnog saveza…)
Braćo i sestre krštenici, uđimo u ovo sveto korizmeno vrijeme Susreta s Bogom, jedinim Spasiteljem čovječanstva, zajedno s Njom, koja je Majka i Kraljica naših obitelji, naših očeva i majki, naše djece i mladih, djedova i baka… S njom koja je Majka i Kraljica naše domovine i naroda Hrvatskoga i Zvijezda svih naših mora i pučina.
“Gospodine Bože, sve nas ispuni životnom radošću da te svjedočimo u ljepoti otajstva Crkve, i da ti po uzoru i zagovoru Blažene Djevice Marije i svetoga Josipa, služimo u vjernosti i istini, zajedno u Kristu, koji s tobom u Duhu Svetom živi i kraljuje u vijeke vjekova. Amen.”
Bilo vam svima ovo sveto korizmeno vrijeme bogato blagoslovom Božjim!
Vaš biskup Ante
Šibenik, Korizma 2011.