Istina je prava novost.

Želimo vidjeti Isusa

Papin nagovor uz molitvu Anđeo Gospodnji u nedjelju 22. ožujka 2015.

Draga braćo i sestre, dobar dan!
Na ovu petu korizmenu nedjelju, evanđelist Ivan skreće našu pozornost na jedan zanimljiv detalj: “neki Grci” židovske vjeroispovijesti, koji su došli u Jeruzalem povodom blagdana Pashe, obraćaju se Filipu riječima: “Htjeli bismo vidjeti Isusa” (Iv 12, 21). U svetome gradu, u koji je Isus došao po posljednji puta, mnogo je ljudi. Tu su i mali i jednostavni ljudi, koji su svečano dočekali proroka iz Nazareta prepoznavši u njemu Onoga kojega je Bog poslao. Tu su zatim veliki svećenici i narodne vođe, koji ga žele ukloniti jer ga smatraju krivovjercem i opasnim. Tu su također osobe, poput tih “Grka” koji su znatiželjni vidjeti ga i više doznati o njegovoj osobi i djelima koja čini, od kojih je posljednje – uskrsnuće Lazara – izazvalo veliku senzaciju.
“Želimo vidjeti Isusa”: te riječi, poput mnogih drugih u evanđeljima, nadilaze sam taj događaj i izražavaju nešto univerzalno: otkrivaju želju koja se provlači kroz razdoblja i kulture, želju prisutnu u srcima mnogih osoba koje su čule Kristove riječi, ali ga još nisu susrele. “Ja želim vidjeti Isusa”, to je ono što taj narod osjeća u srcu.

Odgovarajući neizravno, proročki, na zahtjev ljudi da ga vide, Isus izriče proroštvo koje otkriva njegov identitet i pokazuje put koji vodi do istinskog spoznanja Isusa: “Došao je čas da se proslavi Sin Čovječji” (Iv 12, 23). To je put Križa! To je vrijeme poraza Sotone, kneza zla, i konačnog trijumfa milosrdne Božje ljubavi. Krist kaže da će biti “uzdignut sa zemlje”. Taj izraz ima dvojako značenje (r 32.): “uzdignut” jer će biti raspet i “uzdignut” jer će ga Otac proslaviti u uskrsnuću, da sve privuče sebi i pomiri ljude s Bogom i jedne s drugima. Čas Križa – najtamniji u povijesti – ujedno je i vrelo spasenja za one koji u Krista vjeruju.
U nastavku svoga proroštva o svojoj predstojećoj Pashi, Isus koristi jednostavnu i sugestivnu sliku pšeničnoga zrna, koje – pavši na zemlju – umire da ne donose rod (usp. r. 24). U toj slici pronalazimo još jedan aspekt Kristova križa: plodnost. Kristov križ je plodan. Isusova smrt je, naime, nepresušno vrelo novoga života, jer nosi u sebi snagu Božje ljubavi koja rađa na novi život. Uronjeni u tu ljubav po krštenju, kršćani mogu postati “pšenično zrno” koje donosi obilat rod, ako poput Isusa “izgube svoj život” iz ljubavi prema Bogu i bližnjemu (usp. r. 25).
Iz tog razloga, onima koji i danas “žele vidjeti Isusa”, onima koji traže Božje lice; koji su primili vjersku pouku još dok su bili mali i kasnije je nisu produbljivali i možda su izgubili vjeru; mnogima koji još nisu susreli Isusa osobno …; svima njima možemo ponuditi tri stvari: Evanđelje, raspelo i svjedočanstvo naše, siromašne, ali iskrene vjere. Evanđelje: tu možemo susresti Isusa, slušati ga, upoznati ga. Raspelo: znak Isusove ljubavi, koji je samoga sebe dao za nas. I zatim vjera koja se pretače u jednostavne geste bratske ljubavi. Ali prvenstveno dosljednost života između onoga što govorimo i onoga što živimo, dosljednost između naše vjere i našeg života, između naših riječi i naših djela. Evanđelje, raspelo, svjedočenje. Neka nam Gospa pomogne pronositi te tri stvari.

Nakon Angelusa
Draga braćo i sestre,
usprkos lošem vremenu došli ste u velikom broju, čestitam. Bili ste jako hrabri, i maratonci su hrabri, pozdravljam ih od srca. Jučer sam bio u Napulju u pastoralnom pohodu, želim zahvaliti na dobrodošlici svim žiteljima Napulja, tako ste dobri. Veliko vam hvala!
Danas se obilježava Svjetski dan vode koji se slavi na poticaj Ujedinjenih naroda. Voda je najvažniji element za život, i o našoj sposobnosti da je čuvamo i dijelimo ovisi budućnost svijeta. Zato potičem međunarodnu zajednicu da budno pazi da vode na planetu budu prikladno zaštićene i da nitko ne bude isključen ili diskriminiran u korištenju tog dobra, koji je opće dobro u pravom smislu riječi. Zajedno sa svetim Franjom Asiškim recimo: “Hvaljen budi, Gospodine moj, Po sestrici Vodi: / Ona je korisna, ponizna, draga i čista” (Pjesma brata Sunca).
[…]
A sada ćemo ponoviti gestu koju smo već napravili prošle godine: prema staroj tradiciji Crkve, za vrijeme korizme onima koji se pripremaju za krštenje predaje se evanđelje; tako ja sada vama koji ste na Trgu darujem džepno izdanje Evanđelja. Besplatno će vam ga podijeliti nekolicina beskućnika koji žive u Rimu. I u tome vidimo vrlo lijepu gestu, koja se sviđa Isusu: najpotrebitiji su oni koji nam daruju Božju riječ. Uzmite ga i nosite sa sobom, kako biste ga čitali često, svaki dan. Božja riječ je svjetlo za naš put!
Svima želim ugodnu nedjelju. Molim vas, ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i doviđenja!