Istina je prava novost.

Priopćenje sa zasjedanja od 7. travnja 1989. godine o programu djelovanja i svrsi Komisije "Iustitia et pax" te o tragičnim događajima na Kosovu

U Zagrebu je u petak 7. travnja 1989. pod predsjedanjem šibenskog biskupa mons. Srećka Badurine održana prva sjednica Komisije »Iustitia et pax« Biskupske konferencije Jugoslavije.

Polazeći od motu propria »Iustitiam et pacem« pape Pavla VI. – od 10. prosinca 1976. godine – članovi Komisije raspravljali su o programu djelovanja i svrsi Komisije. Istaknuli su da je bitna svrha Komisije promicati i braniti pravednost i mir, što je sastavni dio evangelizacije i pastoralne djelatnosti Crkve. Polazište djelovanja te Komisije je socijalni nauk Crkve, pa je zadaća Komisije proučavanje i populariziranje katoličkoga socijalnoga nauka. Daljnja zadaća Komisije jest skupljati i sintetizirati studije o stanju pravednosti i mira na mjesnoj, nacionalnoj i svjetskoj razini. Komisija, stoga, nastoji upoznati činjenice o povredama ljudskih prava da bi se pronašao način kako izraziti kršćansku solidarnost s onima koji su žrtve nepravde. Svojim radom Komisija pruža pomoć crkvenim ustanovama, posebno BK, u pastoralnom djelovanju.

Polazeći od Poruke biskupa Jugoslavije o tragičnim događajima na Kosovu, članovi Komisije izrazili su veliku zabrinutost zbog najnovijih događaja na tom području. Članovi Komisije su svjesni da je to područje već desetljećima poprište netolerancije, gaženja ljudskih prava i velikih nedostataka u osiguravanju pravne sigurnosti građana. Izvanredne mjere koje su tamo nedavno zavedene trebale bi zaštititi građane upravo od nezakonitosti i nasilja, jer ih samo to može opravdati. Međutim, neka sredstva javnog informiranja i neka najnovija svjedočenja pobuđuju sumnju da se nasilje nad stanovništvom ne sprečava, o čemu svjedoče i žrtve. Komisija smatra prijeko potrebnim da odgovorni u Zemlji, Republici i Pokrajini u ovom trenutku, u skladu sa svim međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima i zahtjevima organizacija za zaštitu ljudskih prava, poduzmu sve da se spriječi samovolja, zastrašivanje, povreda ljudskog dostojanstva; da se svima koji su lišeni slobode omogući ona pravna pomoć, koja je predviđena našim zakonima i međunarodnim standardima, te da se za sve žrtve provede istraga i ustanovi odgovornost za svaku pojedinu od njih, što su sve elementarni preduvjeti za međunacionalno pomirenje na Kosovu, koje jedino može omogućiti mirnu i ravnopravnu budućnost sviju.

Veliku pozornost članovi Komisije posvetili su i smjernicama za izradu Statuta Komisije. Dvojici članova povjereno je da na temelju iznesenih smjernica izrade nacrt Statuta, o čemu će se nastaviti rasprava na sljedećoj sjednici.

U Zagrebu, 7. travnja 1989.

Komisija »Iustitia et pax« BKJ