Nuncij Lingua otvara izložbu povodom 30 godina djelovanja Bračnog i obiteljskog savjetovališta
Split (IKA)
Izložba ikona Borisa Grkovića „Marija, Kraljica obitelji“ u Splitu povodom 30. obljetnice Bračnog i obiteljskog savjetovališta Splitsko-makarske nadbiskupije.
Povodom tridesetogodišnjega djelovanja Bračnoga i obiteljskog savjetovališta Splitsko-makarske nadbiskupije, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj nadbiskup Giorgio Lingua otvorit će izložbu ikona Bogorodice s djetetom autora Borisa Grkovića pod nazivom „Marija, Kraljica obitelji“ u srijedu, 30. travnja 2025. u 18 sati u Galeriji Emanuel Vidović (Poljana Kraljice Jelene 1) u Splitu. Otvaranje izložbe će glazbeno uveličati ženska klapa Neverin.
Izložba obuhvaća 29 ikona Blažene Djevice Marije s djetetom Isusom ikonopisane drevnom tehnikom tempere na drvu i pozlatom. Riječ je o ikonama rađenim po uzoru na hrvatske tradicionalne ikone i svete slike Bogorodice s djetetom (Madonere) nastale uglavnom od 13. do 18. stoljeća od velikih majstora poput Nikole Božidarevića, Lovre Dobričevića, splitske škole, Giambona itd.
Boris Grković priznati je hrvatski ikonopisac. Njegovi su radovi darovani papi Ivanu Pavlu II. prigodom njegova prvoga posjeta Hrvatskoj, 1994. godine. U prigodi proslave Srednjeeuropskoga katoličkog dana, na hodočašću u svetište Mariazell, Hrvatska je biskupska konferencija darovala ikonu Oltarić Gospe od Trsata, rad Borisa Grkovića. Kada je 2011. g. papa Benedikt XVI. posjetio Hrvatsku, kardinal je Bozanić u zagrebačkoj prvostolnici papi zahvalio uzdarjem: ikonom Majke Božje od Kamenitih vrata, koju je napisao Boris Grković. Grkovićeve se ikone nalaze u mnogim zbirkama ljubitelja umjetnosti, a neke od njih već su poodavno našle svoje mjesto u molitvenim prostorima, kapelama ili crkvama. Njegove se ikone Bogorodice nalaze u svetištima u Remetama i Samoboru, u zbirkama Aloisa Mocka, vicekancelara Republike Austrije u miru, Andreasa Berlakovicha, austrijskoga veleposlanika, mons. Gulija Einaudija, prvoga nuncija u Republici Hrvatskoj. Sa suprugom živi i djeluje u Zagrebu, imaju petero djece i dvanaestero unučadi.
Izložene ikone nastale su u razdoblju od 1990. do 2025. i neke su posuđene iz privatnih zbirki i svetišta. Iako je Borisu Grkoviću ovo dvadeset i druga samostalna izložba, na osobit mu je način: prva. Naime, ovo je njegova prva izložba u gradu u kojemu je naučio tehniku ikonopisanja. Ikona Gospe od Žnjana, tj. Gospe od Sniga napisana je početkom ove godine, čime je autor obuhvatio ikone stare splitske škole, i prvi će put biti izložena upravo u Splitu.
Što Crkva likom Bogorodice može ponuditi današnjem tjeskobnu čovjeku, bračnim drugovima u krizi i obiteljima? Nepovoljno društveno ozračje te izvanjski i unutarnji čimbenici pridonijeli su krizi identiteta pojedinca, braka i obitelji. Ljudsko srce čezne biti bezuvjetno voljeno, čezne biti utješeno, gladno je i nade da će sve biti dobro. U Marijinoj školi i po odnosu s njezinim Sinom postajemo učenici i djeca, spremni primiti novu snagu za život i novi pogled na smisao patnje i podnošenju vlastitih i tuđih slabosti. Postajemo „hodočasnici nade“ na putu prema ispunjenju jedinstvene svrhe osobnoga života.
Splitsko-makarski nadbiskup mons. Zdenko Križić u Uvodnoj je riječi u katalogu istaknuo: „Ikone Bogorodice i Bogorodice s djetetom, koje čine većinu ovdje izloženih ikona, posebne su ikone. U bojama kojima je oslikana, izrazu lica Bogorodice, položaju ruku i drugih dijelova tijela u odnosu na Dijete, ogleda se uloga i značenje Blažene Djevice Marije u povijesti spasenja. Slatkoljubna Bogorodica, Bogorodica Putokazateljica, Bogorodica Dojiteljica, Bogorodica koja sjedi na prijestolju… svaka na poseban način govori onome tko je gleda, uvodi ga u Kristovo otajstvo i potiče na vjeru i ljubav.
Drugim riječima, prije nego što mi gledamo u ikonu, ikona gleda nas. Ona govori onome tko ju promatra i uvodi ga u molitveni ambijent. Ikona ima svoj jezik koji je istinski razumljiv samo onima koji mole. Što češće i s većom sabranošću budemo promatrali ikone, sigurno ćemo više misliti o Božjoj i Bogorodičinoj ljubavi prema nama i biti potaknuti na ljubav prema njima.“
O izložbi i ikonama u Predgovoru fra Ante Vučković je naglasio: „Na ikoni je zajednici vjernika moguće čitati likove, njihov život i njihovo značenje: boje, svjetlo, simbole i detalje. Oni govore nijemim i suzdržanim glasom koji ne dopušta stajanje na površini ili bujanje znatiželje. No, ikona hoće više. Ona poziva na susret s onim što izmiče našim interesima. Poziva nas na susret u vjeri… Izložba nuka na oživljavanje iskonske čežnje za blizinom svetoga. Uvijek je moguće da se nekomu dogodi da promatrajući ikone, otkrije kako je sam viđen, i da taj nebeski pogled u njemu probudi čežnju za susretom u molitvenom ozračju. Tada i izložba poziva izvan sebe na isti način kako ikona poziva na susret s onim tko je na njoj ispisan.“
Izložba je organizirana u suradnji s Muzejom Grada Splita i Hrvatskom udrugom ikonopisaca „Josip Ružić“. Izložba će biti otvorena od 30. travnja do 1. lipnja 2025. i posjetitelji je mogu obići tijekom ljetnoga radnog vremena Galerije (utorak – nedjelja, 9:00-20:00 h). Ulaz je slobodan.