Prikazivanje dokumentarnog filma o fra Bernardinu Sokolu
Split (IKA)
Dokumentarni film „Dr. fra Bernardin Sokol – franjevac, glazbenik i hrvatski mučenik“ bit će prikazan u utorak 28. listopada u 18.30 u Dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu (Ulica Zrinsko-Frankopanska 19).
Prikazivanje organiziraju Hrvatsko društvo dr. fra Bernardin Sokol, Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ i Hrvatska udruga Benedikt u povodu 81. obljetnice mučeničke smrti fra Bernardina Sokola (1888. – 1944.).
Film redatelja Nikole Kneza, u američko-hrvatskoj produkciji (Croatian Film Institute, 2025.), donosi potresno svjedočanstvo o životu, glazbenom stvaralaštvu i mučeništvu franjevca iz Kaštel Sućurca, skladatelja, glazbenog pedagoga i doktora teologije. Scenarij je napisala Dorothy S. McClellan.
Fra Bernardin Sokol školovao se u Beču i Rimu, a svojim je skladbama i liturgijskim djelima obogatio hrvatsku crkvenu glazbu. Njegova misa Gaudens gaudebo premijerno je izvedena 1938. u Bratislavi, uz izravni prijenos na radijskim postajama. Tijekom Drugoga svjetskog rata, 1944. godine, na otoku Badiji kod Korčule, partizani su ga odveli i ubili, a njegovo tijelo more je kasnije izbacilo na obalu.
Prikazivanje filma bit će prigoda za obnovu sjećanja na lik i djelo fra Bernardina Sokola, čije je glazbeno i duhovno nasljeđe ostavilo dubok trag u hrvatskoj kulturnoj i crkvenoj baštini.
