Stalna izložba crkvene umjetnosti na 'Noć muzeja u SICU'
Zadar (IKA)
Jubilarna 20. Noć muzeja, najveća muzejska manifestacija u Hrvatskoj, održava se u petak, 31. siječnja.
Ovogodišnjom temom ‘Muzeji – vidljivi i nevidljivi’ želi se ukazati na važnost muzejskih institucija i svih drugih baštinskih ustanova koje prikupljaju, istražuju, čuvaju i prezentiraju vrijednu građu i kulturnu baštinu najširoj javnosti, od najmlađih posjetitelja do korisnika treće životne dobi.
Vidljivost muzeja danas je izuzetno važna, pogotovo u vrijeme visoke tehnologije i digitalnih mogućnosti koje pomiču granice klasičnih muzeja.
I ove godine Stalna izložba crkvene umjetnosti u Zadru sudjeluje u toj važnoj kulturnoj manifestaciji s bogatim i edukativnim programom koji će trajati od 18 do 21, 30 sati. Potaknuti dolaskom brojnih posjetitelja prošle godine, i u 2025. godini priređujemo program ispunjen raznovrsnim sadržajem namijenjen svim dobnim skupinama.
Namjera nam je da se SICU prepozna kao kulturna ustanova koja potiče istraživanje, kreativnost i inovativnost, s dugoročnim ciljem valoriziranja vrijedne sakralne baštine sa zadarskog područja.
Ponosni smo da u programu jubilarne 20. Noći muzeja sudjeluju i učenici srednjoškolskog uzrasta, studenti, ali i djeca dječjeg vrtića Latica. Na taj način želimo ukazati na potrebu uvažavanja individualnog razvoja svakog djeteta, gdje posebno treba voditi brigu i o djeci s poteškoćama u razvoju.
Program:
Stručno vodstvo 18h – 21h.
Stručno vodstvo stalnim postavom vodi doc. dr. sc. Ana Jordan Knežević, kustosica SICU-a
Demonstracija i radionica 18 – 19:30.
Kako se restauriraju najpoznatije umjetnine u SICU? Pitajmo stručnjake! Radionicu s demonstracijom konzervatorsko-restauratorskih radova na skulpturama Apostola iz katedrale sv. Stošije (15. st.) vodi dr. sc. Ksenija Škarić, konzervator-restaurator savjetnik (Hrvatski restauratorski zavod, studenti Odjela za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru, SICU)
Edukativna igra s kockama 18 – 19:30.
Igrajmo se zajedno! Što znamo o čuvenom poliptihu velikog majstora Vittorea Carpaccia?
Kroz igru kockama posjetitelji će sami rekonstruirati izvorni izgled poliptiha iz katedrale sv. Stošije (15. st.) i tako saznati koji se svetci zaštitnici nalaze na slikama.
(SICU, Prirodoslovno-grafička škole Zadar, mentorica: Martina Perić, prof.)
Dječji kutak: slikovnica za djecu
Tema: Kraljica Elizabeta i njezina škrinja
Slikovnicu su izradili učenici Prirodoslovno-grafičke škole Zadar te će je ovom prilikom darovati djeci DV Latica iz Zadra.
Sve posjetitelje očekuje popust od 20 % na cjelokupnu ponudu publikacija u SICU!
SICU Zadar je jedna od četiri kapitalne kulturne ustanove u Hrvatskoj koja se nalazi u sklopu kompleksa benediktinskog samostana Sv. Marije u Zadru.
Stalni postav te jedinstvene ustanove crkvenih umjetnina čini 210 eksponata, od kojih su mnogi traženi za posudbu diljem svijeta. Umjetnine u SICU-u datiraju od kraja 8. st. do 18. st., odnosno od predromanike do kasnog baroka.