Budi dio naše mreže
Izbornik

26. katehetski dan Zadarske nadbiskupije

Zadar (IKA )

Temeljno predavanje na radnu temu “Motivacija kao važan čimbenik u vjeronaučnom procesu” održala je dr. s. Valentina Mandarić

Zadar, (IKA) – U prostorijama pastoralnog centra župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zadaru na Belafuži održan je 5. rujna 26. Dijecezanski katehetski dan. Na Katehetskom danu nazočili su svi svećenici, redovnici, redovnice i vjeroučitelji laici, njih oko 150, koji kao vjeroučitelji djeluju u školskom vjeronauku ili u župnoj katehezi na području Zadarske nadbiskupije.
Nakon molitve Srednjeg časa uvodnim se riječima nazočnima obratio zadarski nadbiskup Ivana Prenđa, ističući radost što se svake godine umnaža broj suradnika u djelu katehizacije Crkve. “Ovaj današnji Katehetski dan obilježava posebna tema o motivaciji vjeroučitelja i učenika. To je prigoda da se pitamo kako ići dalje”, rekao je zadarski nadbiskup te je pritom istaknuo radost zbog velikog broja odazvanih i potaknuo sve vjeroučitelje da neprestano napreduju u katehetskim spoznajama, rekavši da se nikada umore u svome navjestiteljskom poslanju, jer to bi bio znak manjka vjere.

Temeljno predavanje na radnu temu “Motivacija kao važan čimbenik u vjeronaučnom procesu” održala je dr. s. Valentina Mandarić iz Zagreba. U izlaganju je predavačica istaknula neke važne točke motivacije u nastavnom procesu. Sam izraz “religiozni odgoj” ili “katolički vjeronauk” nije dovoljan da bi odmah garantirao nešto vrijedno, dobro i kvalitetno. Religiozni odgoj ne mora odmah značiti i dobar odgoj, što vrijedi i za vjeronauk. Temeljni kriterij u vrednovanju kvalitete religioznog odgoja je osoba koja odgoja i način na koji odgaja. Ako netko ima kvalifikaciju i mandat za vjeroučitelja, to još uvijek ne znači da je dobar vjeroučitelj i dobar odgojitelj. Postoje velike razlike među vjeroučiteljima. U našem društvenom okruženju, vjeronauk još uvijek ne uživa u cijelosti status drugih školskih predmeta, napomenula je predavačica te dodala kako je za neke vjeronauk, i nakon deset godina, još uvijek strano tijelo u školskom sustavu. Općenito se u našem društvu religija i vjera, Bog i Crkva marginaliziraju i imaju sve manje utjecaja na društveni život. Takvo ozračje djeluje demotivirajuće na vjeroučenike kada je u pitanju opredjeljenje za vjeronauk. Predavačica je nadalje istaknula da nikada kao do sada u našoj Crkvi nije bio toliki broj osposobljenih vjeroučitelja, teologa i kateheta, koji su aktivno i s punim radnim vremenom uključeni u vjerski odgoj djece i mladih. Moglo bi se slobodno govoriti o “katehetskom proljeću” u našoj Crkvi, ili o “katehetskoj životnosti”, koja se najviše očituje u velikom broju svećenika, redovnika, a posebno vjernika laika, koji se katehezi posvećuju s oduševljenjem i ustrajnošću. S jedne strane Crkva u tome prepoznaje dar Duha Svetoga, a s druge se strane pita – kako to da se u većoj mjeri ne očitiju plodovi te “katehetske životnosti”, da se ne vide značajniji pomaci u životu Crkve. A mogu se čuti i suprotni glasovi, koji nostalgično ponavljaju kako je prije bilo puno bolje, kazale je među ostalim s. Valentina Mandarić.

Nakon predavanja uslijedila je zajednička rasprava na izloženu temu.
Potom koreferat na temu “Stanje župne kateheze na području Zadarske nadbiskupije” održao don Mario Soljačić, župnik župe sv. Šime u Zadru i Crnoga, koji je obradio provedenu anketu među svim vjeručiteljima u protekloj školskoj godini. Iz ankete je razvidno kako stanje župne kateheze u Zadru odražava situaciju naše Crkve.
Katehetski susret završen je euharistijskim slavljem, koje je predvodio nadbiskup Prenđa zajedno s 50-ak svećenika.