Budi dio naše mreže
Izbornik

300 PROGNANIH HRVATA KATOLIKA S PLEHANA SUDJELOVALO NA PROSLAVI BLAGDANA SV. MARKA NA RUŠEVINAMA PLEHANSKOG SAMOSTANA

Plehan (IKA )

Plehan, 26. 4. 1999. (IKA) - Oko 300 prognanih Hrvata katolika iz Bosanske posavine okupilo se 25. travnja na svečanome misnom slavlju u povodu blagdana sv. Marka Evanđelista, zaštitnika župe Plehan u Bosanskoj posavini, na samostanskim i crkvenim rušev

Plehan, 26. 4. 1999. (IKA) – Oko 300 prognanih Hrvata katolika iz Bosanske posavine okupilo se 25. travnja na svečanome misnom slavlju u povodu blagdana sv. Marka Evanđelista, zaštitnika župe Plehan u Bosanskoj posavini, na samostanskim i crkvenim ruševinama posvećenim tom svecu. Misno slavlje predvodio je vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, a suslavili su provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Petar Anđelović, gvardijan povratnik fra Ivan Ćurić i više svećenika toga kraja, među kojima i fra Jurica Ljubičić koji je ujedno proslavio svoju zlatnu misu. Vjernici su na Plehan stigli s tri autobusa iz Slavonskoga Broda, jednim iz Zagreba i jednim iz Bugojna, a misno slavlje svojim je pjevanjem uveličao i pjevački zbor iz Bugojna pod ravnanjem s. Ružice Marić.
U svojoj propovijedi kardinal Puljić pozvao je sve okupljene da poput sv. Marka i sami nauče u svome srcu primati Evanđelje, pa time postanu živo Evanđelje, kako bi se iz svakog vjernika moglo čitati navještaj o Kristu koji voli čovjeka. U svaki korak povratka bit će uložen veliki trud i žrtva svakoga pojedinog člana ove župne zajednice, istaknuo je kardinal, ali povratak će isto tako ovisiti i o političkoj volji i dobrotvornoj pomoći tome kraju.
Na kraju mise nazočnima se obratio i zlatomisnik fra Jurica Ljubičić, koji je svoju mladu misu proslavio upravo na Plehanu, godine 1949.
Ovogodišnji posjet prošao je bez izgreda, a hodočasnike je putem pratila mjesna srpska policija.
To je bila prva veća proslava blagdana sv. Marka od povratka plehanskog gvardijana u taj kraj Bosanske posavine u nadzoru entiteta Republike Srpske. Prošle godine su vjernici, koji su prognani u ljetu 1992. godine, bili onemogućeni u svom pohodu na Plehan, jer je tamošnje srpsko stanovništvo postavilo prepreke na putu. Iz zapadnog dijela Bosanske posavine gdje se nalazi Plehan prognano je 50.000 Hrvata katolika.