500. obljetnica smrti bl. Gracija Kotorskog
Proslavljena 500. obljetnica smrti blaženoga Gracija Kotorskog
Kotor
Središnje slavlje u Mulu predvodio kardinal Vinko Puljić
Kotor, (IKA) – Pozivom na istinsko čašćenje euharistijskoga Isusa i na ljubav prema bližnjemu, u zajedništvu katolika i pravoslavnih vjernika Boke kotorske, kao i hodočasnika iz Hrvatske, u Mulu u Kotorskoj biskupiji u nedjelju 9. studenoga proslavljena je 500. obljetnica smrti bl. Gracija. Središnje slavlje, predvodio je vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić u koncelebraciji s domaćim biskupom Ilijom Janjićem, dubrovačkim biskupom Želimirom Puljićem, mostarsko-duvanjskim biskupom Ratkom Perićem, barskim nadbiskupom Zefom Gašijem, beogradskim nadbiskupom Stanislavom Hočevarom i apostolskim egzarhom za grkokatolike u Srbiji i Crnoj Gori Đurom Đuđarom.
Sudionicima proslave brzojav s čestitkom i blagoslovom poslao je i papa Benedikt XVI. pridružujući se “zajedničkom zahvaljivanju Gospodinu što je u liku blaženog Gracija Crkvi darovao tako sjajan primjer euharistijske pobožnosti i evanđeoske jednostavnosti”.
Kardinal Puljić u propovijedi je podsjetio na važnost obiteljskoga odgoja, i u blaženikovo, ali i u naše vrijeme. “U obitelji se uči birati ono što je sveto, ali i slušati”, rekao je propovjednik sjećajući se svoga sudjelovanja na nedavno održanoj Biskupskoj sinodi u Vatikanu. “Važno je slušati srcem, jer ono što srcem čujemo, to nas pokreće. Ono što se srcem prima, to se pamti”, poručio je vrhbosanski nadbiskup i nastavio govoriti o obitelji koja je učiteljica koja uči čovjeka kako ne zalutati i ne izgubiti se u životu. “Blaženi Gracija u svojoj je obitelji stekao sposobnost razlučivanja i izbora pravih vrijednosti te je znao staviti Boga na prvo mjesto. To je pravilo svetosti koje i danas vrijedi kako bismo ostali na pravom putu. Ako uspiješ sačuvati da Bog bude na prvom mjestu, ideš putem svetosti”, rekao je kardinal Puljić ukazujući na primjer bl. Gracija. Njega je resio i “pokornički duh kojim je častio euharistiju, žrtvovao se da bi svoju vjeru mogao pokazati potrebnima”, primijetio je vrhbosanski nadbiskup i upozorio kako smo mi danas izgubili osjećaj častiti istinskoga Boga u tom komadiću kruha. Zato smo od bl. Gracija pozvani učiti “euharistijsku pobožnost, euharistijskoga Isusa prihvatiti i ljubiti”. No, osim toga, po uzoru na bl. Gracija, valja nam voljeti čovjeka, imati ljubavi za svoje bližnje i siromašne, zaključio je u propovijedi kardinal Puljić.
Dolazak pravoslavnih vjernika na proslavu, čuvar svetišta don Pavao Medač tumači kao dio ekumenskog načina života iz kojega su rođeni sveci ovoga Zaljeva: bl. Ozana Kotorska, sv. Leopold Mandić i bl. Gracija: “Ovo je ekumenski prostor i ovdje je ekumenizam stil života, jer naše su obitelji ekumenske. Stoga je prirodno da jedni druge poštujemo i uvažavamo, te častimo naše svece”, rekao je. Susret s bl. Gracijem bio je poseban i za hodočasnike iz Zagreba, Zadra, Splita, Omiša, Dubrovnika i Bara.
Proslavi blagdana bl. Gracija i 500. obljetnice njegove smrti prethodila je trodnevna duhovna priprava u crkvi na Mulu u kojoj se od 1810. nalazi sarkofag s blaženikovim tijelom. Prvoga dana trodnevnice slavljena je mlada misa don Deana Turza, drugi dan misu je predvodio generalni vikar Kotorske biskupije don Tonči Belan, a bl. Graciju hodočastile su župe iz cijele biskupije. Treći dan misu je predvodio vlč. Robert Šreter, a nakon toga predstavljena je knjiga “Blaženi Gracija iz Mula”, obnovljen i proširen životopis ovoga blaženika.
.