Budi dio naše mreže
Izbornik

AGRESIJA NEMA OPRAVDANJA

Zagreb (IKA )

U oproštajnom govoru pred polazak sa zagrebačkog uzletišta Ivan Pavao II. posebnom je jasnoćom izrazio katoličke stavove glede prava svakoga naroda na samoodređenje, ljudskih prava kao temelja demokracije i vladavine zakona.

Zagreb, 11. 9. 1994. (IKA) – U oproštajnom govoru pred polazak sa zagrebačkog uzletišta Ivan Pavao II. posebnom je jasnoćom izrazio katoličke stavove glede prava svakoga naroda na samoodređenje, ljudskih prava kao temelja demokracije i vladavine zakona. Istaknuo je kako je ovaj njegov pohod Zagrebu i Hrvatskoj htio biti “hodočašće mira i zajedništva”. Hrvati su pozvani graditi bolju budućnost koristeći se iskustvima prošlosti. Treba učvrstiti demokratski poredak, ispravno djelovanje svih ustanova i pravnu državu – ne zaboravljajući dobrotu, toleranciju i opraštanje. Pohodivši nedavno baltičke zemlje, Papa je u Tallinnu istaknuo kako su ljudska i narodna prava temelj ljudske, kršćanske, demokratske i europske unije. Svaki narod ima pravo biti politički priznat. U prošlosti je bilo federacija i konfederacija, ali takva su ustrojstva moguća samo ako se narodi u punoj slobodi uključe, no ni tada ne gube pravo da se odvoje i uspostave samostalne države. “Stoga treba jasno reći da rat koji je izbio na Balkanu i koji još proizvodi tolike žrtve u Bosni i Hercegovini nema nikakva opravdanja”.
Govoreći o opraštanju Papa je istaknuo: “Naravno da oprostiti ne znači odreći se instrumenata pravde u pravnoj državi koja je dužna progoniti počinitelje zločina. Oprostiti znači osloboditi srce od želje za osvetom, od osjećaja koji se ne mogu složiti s civilizacijom ljubavi”. Ljudi u Hrvatskoj iz iskustva znaju do kakvih stranputica može dovesti društvo koje se temelji na odbacivanju Boga. Ako država postane najvišom vrijednošću, postaje i sredstvom za ostvarivanje nečovječnih ciljeva. Na kraju je Papa citirao “oca hrvatske književnosti”. Marka Marulića, stihove iz njegove “Molitve suprotiva Turkom”: “Ako s nami stati budeš, Gospodine, hoće se odhrvati narod ki sad gine”. Vraćajući se u Vatikan Papa nosi sjećanje na tolika lica i oči s kojima se ovdje susreo i u kojima je čitao želju mirne budućnosti. Svima, osobito mladima, poručuje: imajte hrabrosti. Spominjući na kraju i ovog govora Marijin zagovor, Papa ju je nazvao poznatim stihom: “Naša majko, naša zoro zlatna”. fcPredsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman je u svojemu oproštajnom govoru rekao: “Sad kad se – Sveti Oče – moramo oprostiti od Vas, činimo to ojačani u našim dušama Vašim riječima, koje ste nam uputili kao donositelji u svojstvu namjesnika Kristova na zemlji. Vaše riječi ostat će trajno u našim srcima, kao temelj istine i kršćanskog poslanja, kao poticaj ostvarenju mira, zakonitosti i mrala, ljudskih prava, i zemaljskog blagostanja u hrvatskoj državi i hrvatskom narodu.” Zahvaliviši se papa Ivanu Pavlu II. za njegov pohod Hrvatskoj koji je “jedan od najsretnijih trenutaka hrvatskog naroda u njegovoj povijesti”, predsjednik Tuđman poželio je Sv. Ocu “još mnogo godina upravljanja Katoličkom Crkvom, na mjestu nasljednika Svetog Petra.” (b09066/žk)