Budi dio naše mreže
Izbornik

Aljmaš: Gradi se Križni put

Aljmaš (IKA )

Aljmaška Kalvarija razorena je nakon II. svjetskog rata, a crkva i svetište uništeni su u Domovinskom ratu te se obnavljaju

Aljmaš, (IKA) – Svetište Gospe od Utočišta u Aljmašu slavi 300 godina postojanja. U povodu toga ogranak iz Osijeka Hrvatske udruge katoličkih gospodarstvenika potaknuo je izgradnju Križnog puta. Sve aktivnosti oko izgradnje vode vjernici laici, uz suglasnost mjesnog župnika Antuna Markića i Đakovačke i Srijemske biskupije. Nositelj radova je župni ured Pohođenja Marijina u Aljmašu. Za potrebe te akcije je utemeljena udruga “S tobom u zajedništvu” preko koje se skupljaju i usmjeravaju sredstva u postupku građenja, a trošenje prikupljenih sredstava nadzirat će posebni odbor sastavljen od predstavnika Crkve i nezavisnih stručnjaka.
Za mjesto gradnje odabrano je brdo na ulazu u Aljmaš – Kalvarija – na kojem je već ranije postojao Križni put, doduše manji od ovog koji sada kanimo graditi. Plan je usjeći put u padinu brda Kalvarija, počevši od ulazne ceste u Aljmaš do vrha Kalvarije. Na tom putu redat će se 14 postaja. To će ujedno biti prvi dodir hodočasnika sa Svetišem. Prva je Kalvarija izgrađena 1726. s 14 postaja križnoga puta i tri hrastova križa. Godine 1952. Jugoslavenska narodna armija zaposjela je Kalvariju za vojne svrhe. Skinuli su križeve i dovezli u crkveno dvorište, a na Kalvariji se više nije smio obavljati križni put. Otada pa do danas aljmaško svetište je prikraćeno za pobožnosti koju su hodočasnici obavljali više do dva stoljeća. Godine 1991. na samom početku Domovinskog rata jugoslavenska vojska je uz pomoć paravojnih postrojbi napala Aljmaš, Erdut i Dalj. Svi žitelji, Hrvati i Mađari, morali su u progonstvo. Okupatori su razorili aljmašku crkvu. Povratak iz progonstva bio je tek 1. kolovoza 1998. Godine 2001. započela je gradnja nove crkve i svetišta. Nova crkva nije u potpunosti završena. U tijeku je unutrašnja oprema crkve, a predstoje veliki, projektom predviđeni, radovi: plato za hodočasničke mise na otvorenom, ispovjedaonice, prostorije za prijam i informiranje hodočasnika, sanitarne prostorije, spremišta i hortikulturno uređenje okoliša, pristupa svetištu i prometa vozila.
Sva događanja oko gradnje Križnog puta moći će se pratiti u mjesnim tiskovnim i elektronskim medijima. Svakoga trećeg četvrtka u 10.30 sati na radiju je predviđena 15-minutna emisija koju zajednički pripremaju i emitiraju radio-postaje: Radio Osijek; Slavonski radio, Radio Plus, Hrvatski radio Valpovština i Hrvatski radio Vukovar. Istog dana listovi Glas Slavonije i Osječki dom objavljivat će informacije o napretku radova. Po potrebi objava informacija bit će češća.
Slavonska televizija i HRT – TV Centar Osijek uključuju se povremeno. Na Internetu su svakodnevno dostupne informacije na adresi: www.kalvarija.tk. Stranica se obnavlja svakog vikenda. U izgradnju Kalvarije uključila se i Slavonska udruga Hercegovaca koja je za kraj travnja najavila svoju godišnju donatorsku zabavu na kojoj je sav prihod namijenjen je za izgradnju Križnog puta. Svi koji žele pomoći izgradnji Kalvarije u Aljmašu i dovršenju aljmaškoga svetišta to mogu učiniti na žiro-račun broj 2393000-1102136673 kod Slavonske banke Osijek.