Istina je prava novost.

APEL ALŽIRSKIH BISKUPA

"Protjerivanje i posljednjih kršćana iz Alžira neće biti težak udarac samo za Katoličku Crkvu, već će to znatno naručiti postojeći dijalog i postignuto razumijevanje između kršćana i muslimana"

Alžir, 27.02.1995. (IKA) – “Crkvi u Alžiru prijeti istrebljenje” stoji u apelu kojim su se alžirski katolički biskupi obratili za pomoć Vijeću biskupskih konferencija Europe (CCEE), a potpisnici su alžirski nadbiskup Henri Teissier, te biskupi Pierre Claverie, Michel Gagnon i Gabriel Piroird.
“Protjerivanje i posljednjih kršćana iz Alžira neće biti težak udarac samo za Katoličku Crkvu, već će to znatno narušiti postojeći dijalog i postignuto razumijevanje između kršćana i muslimana”, upozoravaju biskupi.
Alžirski biskupi podsjećaju na povijest Crkve u toj većinski muslimanskoj zemlji, gdje su katolici, od proglašenja nezavisnosti, nastojali djelovati u službi svega naroda, i muslimanskog, te u zajedničkom interesu za politički, gospodarski, socijalni, religijski i kulturni razitak zemlje stvorili suradnju i razumijevanje s muslimanima. Više su se puta kršćani i muslimani okupljali na zajedničkim molitvama. Proglašenjem islama državnom religijom dovelo je do rastućeg nasilja muslimanskih fundamentalista nad službenicima, intelektualcima, novinarima, strancima i kršćanima. Stranci koji još nisu napustili Alžir podvrgnuti su strogim sigurnosnim propisima, onemogućeno im je kretanje i okupljanje. Od ubojstva osmorice redovnika u alžirskoj biskupiji, crkveno je vodstvo u Alžiru bilo prisiljeno raspustiti kršćanske zajednice i povući se iz duošobrižničkog djelovanja. “Crkveni djelatnici žele ostati, ali mnogi ne mogu podnijeti strah i pritiske. Malobrojni koji su ostali pokušavaju održati bar simbolično prisustvo u kršćanskoj zajednici”, svjedoče biskupi.
S nestankom inozemnih kršćana u Alžiru prekinut će se i važni odnosi s alžirskim kršćanima, muslimanima koji ne pristaju uz fundamentalizam, s Crkvom u Europi koja u svojim zemljama mora riješiti odnose s islamom i potrebita je iskustva kršćana iz islamskih zemalja, te s međunarodnim institucijama koje se bave pravima manjina – upozoravaju biskupi.
U apelu se zahtijeva da Europska zajednica uloži sve svoje napore kako bi islamske zemlje uvjerila da poštuju ljudska prava i demokratske ustroje.